صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > آخرین وضعیت آرش صادقی؛ نگرانی از تداوم محرومیت های پزشکی

آخرین وضعیت آرش صادقی؛ نگرانی از تداوم محرومیت های پزشکی

چهار شنبه 20 دسامبر 2017

آرش صادقی کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که ایام حبس خود را بصورت تبعیدی در این زندان سپری می کند، با گذشت دوماه از زمان انتقال از اوین به این زندان، کماکان در وضعیت نامناسب سلامتی و محروم از دریافت خدمات درمانی به سر می برد، این زندانی که دوره طولانی اعتصاب غذا را پشت سر گذاشته و نیازمند رسیدگی جدی پزشکی و تغذیه تحت نظر پزشک است در حالی در این زندان ایام حبس خود را سپری می کند که حتی از ملاقات با همسرش گلرخ ایرایی نیز کماکان محروم است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی زندانی سیاسی که اواخر مهرماه سال جاری از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج بصورت تنبیهی تبعید شد، پس از گذشت دوماه کماکان وضعیت سلامت نگران کننده ای دارد.
وضعیت ارتباطی محدود زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر کرج از سویی و از طرف دیگر نبود دسترسی به مواد غذایی کافی و ضعف جسمی آرش صادقی که در دوره پس از اعتصاب غذای طولانی به سر می برد موجب نگرانی خانواده و همسر او شده است.

آرش صادقی پیشتر توسط دادگاه انقلاب به ۱۹ سال حبس محکوم شده است، چند ماه پیش در اعتراض به بازداشت دوباره همسرش دست به اعتصاب غذایی زده که بیش از ۷۰ روز به طول انجامید. آقای صادقی از بیماری های زیادی از جمله آسم، کولیت روده، ناراحتی شدید معده و کلیه و… رنج می برد که همگی از عوارض اعتصاب غذای طولانی است که در سایه عدم رسیدگی بدتر شده است.
از زمان انتقال این کنشگر مدنی به زندان رجایی شهر کرج، خانواده آقای صادقی بدلیل وخامت حال وی در زندان، چندین بار درخواست انتقال او به مراکز درمانی خارج از زندان را با دادستان مربوطه در میان گذاشته اند هر چند این درخواست ها تا کنون بی پاسخ مانده اند.

محرومیت آرش صادقی از خدمات پزشکی در حدی است که داروهای ضروری این زندانی بصورت هفتگی توسط خانواده او تامین و به زندان تحویل داده می شود در حالی که مسئولیت تهیه این اقلام قانونا با مراکز درمانی تحت نظر سازمان زندانها است.

با توجه به مشکلات جسمی و بیماری های آقای صادقی وی همچنان از دسترسی به غذای سالم نیز محروم است و بیماری های وی همچنان پا برجاست.
پیشتر گلرخ ایرایی همسر محبوس در بند اوین آقای صادقی پس از انتقال وی به رجایی شهر کرج طی نامه ای سرگشاده اشاره کرده بود: “اعمال نفوذ مسئولین زندان و ضدیتشان با زندانیان سیاسی به حدیست که عموماً مدارک پزشکی زندانیان را بعد از مدتی کوتاه از پرونده پزشکی افراد خارج و سابقه بیماری شان را به کل از بین می‌برند”.

این زوج زندانی از زمان تبعید آرش صادقی به زندان رجایی شهر کرج اجازه ملاقات با یکدیگر را نیافته اند. این در حالی است که ملاقات بین خانواده های زندانی در قانون پیش بینی شده است و بطور معمول بخصوص در سطح زندانهای استان تهران و البرز صورت می گیرد.

لازم به یادآوری است آرش صادقی برای اولین بار در ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸ در مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد.

این فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۶ ماه حبس اسفند ماه با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. زمانی که موقتاً از زندان آزاد بود، مأموران برای بازداشت وی به خانه‌اش یورش بردند که همین امر موجب سکته و درنهایت فوت مادر آرش صادقی شد.

آقای صادقی آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای شهید مقدس زندان اوین جهت اجرای حکم بازداشت شد.

وی در آبان ماه ۱۳۹۵ در اعتراض به محکومیت و بازداشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی به مدت ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زد و مهرماه ۹۶ نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0