صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > بنی صدر در مصاحبه با واشنگتن پست: مداخلات ترامپ، خیزش مردم ایران را تضعیف می (...)

بنی صدر در مصاحبه با واشنگتن پست: مداخلات ترامپ، خیزش مردم ایران را تضعیف می کند

جمعه 5 ژانويه 2018

واشنگتن پست: تفاوتهای اعتراضات اخیر را با اعتراضات سال 1388 چه می دانید؟ دلایلتان چیست؟

بنی صدر: این جنبش، حداقل از پنج جنبه با جنبش سال 1388 متفاوت است. اول، محل جنبش در بیرون رﮊیم و درون ایران یا مستقل از رﮊیم و قدرتهای خارجی است. دوم، بنابراین، شعار «رأی من کو» جای خود را به «حق من کو» داده‌ است. سوم، شعار «استقلال آزادی، جمهوری ایرانی» در بر می‌گیرد آنچه را مردم نمی‌خواهند و آنچه را مردم می‌خواهند، بخصوص که با شعار برضد اصل ولایت فقیه و دیکتاتور همراه است.

چهارم، این بار، شهرهای متوسط و کوچک نیز در جنبش هستند و جنبش، به طور عمده محدود به تهران نیست. پنجم، این واقعیت که 8 سال بعد از جنبش همگانی، بار دیگر، مردم روی به جنبش آورده‌اند، آنهم با شعار «اصلاح طلب، اصول گرا، دیگر تمامه ماجرا» گویای واقعیت دیگری است: مردم ایران رﮊیم کنونی را قابل اصلاح نمی دانند و تغییرآن امری است که دیر یا زود واقع خواهد شد.

واشنگتن پست: آقای ترامپ، در حمایت از اعتراضات، توییت کرده است. فکر می کنید این مداخله، مفید است؟

بنی صدر: آقای ترامپ مردم ایران را تروریست دانسته بود و همفکران او سخن از تجزیه ایران می‌زنند و از گروه‌های دست نشانده حمایت می‌کند و مردم ایران، نمونه های مداخله امریکا در عراق و سوریه و افغانستان و لیبی و... را دیده اند. اتحاد ترامپ و نتان یاهو و محمد بن سلمان، اتحادی نیست برای ناتوان کردن ایران؟


واشنگتن پست: رژیم ادعا می کند که قدرتهای خارجی، پشت این اعتراضات هستند و از این خواسته های قانونی مردم سوء استفاده می کنند. برخی حتی معتقدند که این قدرتها برای "سوریه ای شدن" ایران برنامه دارند. آیا فکر می کنید که در این گفته ها حقیقتی وجود دارد؟

بنی صدر: سوریه ای شدن ایران بدون فرستادن گروه های مسلح به ایران ممکن نیست. ایرانیانی که حاضر به این خیانت بگردند، مطرود مردم ایران می شوند. بنابراین، قدرتهای خارجی این توانائی را ندارند.
رﮊیم، عوامل خشونت گستر خویش را وارد اجتماعات مردم می‌کند و مبلغانش، آنها را مستند ترساندن مردم از سوریه شدن می‌کنند. رﮊیمی که کشور را بیابان و مردم را گرفتار فقر سیاه کرده است، چگونه می‌تواند مردم را از سوریه شدن بترساند؟ رژیم می داند که برای کمک به رشد در ایران و جلوگیری از تبدیل شدن آن به سوریه ای دیگر، باید استبداد را کنار بگذارد و ایران را به یک دموکراسی بومی تبدیل کند. با این حال، چون ماهیت و ساختار رژیم، آنرا ناتوان از انجام این کار می کند، تلاش می کند مردم را بترساند تا با رژیم کنار بیایند.

واشنگتن پست: برخی از معترضان، شعارهایی به طرفدارای از پادشاهی سر داده اند. تحلیل شما چیست؟

بنی صدر: به طور عمده در شهرهای مشهد و قم، گروههای کوچکی این شعار را داده‌اند. با توجه به این واقعیت که پهلوی‌ها در این دو شهر کشتار کرده‌اند، بنظرمی آید که عوامل رﮊیم، برای ترساندن مردم آنجا، این شعار را ساخته باشند. بخشی از جامعه ایرانی وجود دارد که به دلایل مختلف، گرایشهای سلطنتی دارند. با این حال، تمام شاخصها نشان می دهند که آنها یک اقلیت بسیار کوچکی هستند.

واشنگتن پست: پیش بینی شما برای نتیجه اعتراضات کنونی چیست؟

بنی صدر: هر جنبشی بیشتر از یک کودک نیاز به مراقبت از خطرها دارد، هرگاه خطرها دفع نشوند، جنبش می‌تواند سرکوب بگردد و دستگاه ولایت مطلقه فقیه می‌تواند برنامه خود را اجرا کند، بخصوص در آنچه به تعیین جانشین خامنه‌ای مربوط می‌شود. و هرگاه خطرها دفع شوند و جنبش همگانی بگردد، تغییری که محتوم است، هم در این نوبت، انجام خواهد گرفت.
اول، اگر اعتراضات خشونت آمیز باشد، شکست خواهد خورد. دوم، اینکه اگر شعارها درمورد حقوق بشر و حقوق شهروندان شفاف نباشند، جنبش به گونه ای گسترش نخواهد یافت که بتواند مردم را از طبقه، جنس، قومیت و اعتقادات مذهبی مختلف، گردهم بیاورد. در اینصورت نیز جنبش شکست خواهد خورد. سوم اینکه، اگر ترس از مداخله خارجی توسط دولت ترامپ و متحدانش که از انزوای ایران حمایت می کنند (یعنی عربستان سعودی و اسرائیل) به اندازه کافی قدرتمند شود، از پیوستن اکثریت مردم به اعتراضات جلوگیری خواهد کرد. به این ترتیب، توییت های ترامپ فقط بکار خنثی کردن جنبش می آید.

لینک مصاحبه در واشنگتن پست: goo.gl/NwNK9X

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0