صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ادامه ی تظاهرات شبانه ی ضدحکومتی در ایران

ادامه ی تظاهرات شبانه ی ضدحکومتی در ایران

شنبه 6 ژانويه 2018

• شامگاه جمعه ۱۵ دی ماه (۵ ژانویه)، تظاهرات ضدحکومتی در چندین شهر ایران ادامه یافته است. تهران، تاکستان، خمین، اراک، مشهد، قزوین، رشت و لاهیجان از جمله ی این شهرها بوده اند ...

اخبار روز: گزارش ها حاکی است که شامگاه جمعه ۱۵ دی ماه (۵ ژانویه)، تظاهرات ضدحکومتی در چندین شهر ایران ادامه یافته است. تهران، تاکستان، خمین، اراک، مشهد، قزوین، رشت و لاهیجان از جمله شهرهایی هستند که گزارش هایی از برگزاری تظاهرات در آن ها گزارش شده است. شعارهای ضدحکومتی، علیه دیکتاتور و خامنه ای شعار مشترک این اعتراضات بوده است.
در تبریز در جریان مسابقه ی تیم های تراکتور سازی و استقلال در ورزشگاه علیه حکومت شعار داده و اعتراضاتی در خیابان های اطراف روی داده است.

شامگاه پنجشنبه نیز شهرهای رشت، کامیاران، سنندج، بوکان، اهواز و دزفول شاهد اعتراض‌های مردمی و درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان بوده است.

حکومت با بسیج نیروهای امنیتی و سرکوبگر خود، بسیاری از شهرها را به پادگان های نظامی تبدیل کرده است و ماموران مسلح با تجهیزات کامل در نقاط حساس شهرها مستقر شده اند.

به دلیل سانسور شدیدی که حکومت بر اینترنت برقرار کرده است، آگاهی رسانی نسبت به ادامه ی اعتراضات با دشواری روبرو شده است و فعالین محلی امکان هماهنگی برای برگزاری اعتراضات را تا حدودی از دست داده اند.

روز گذشته امامان جمعه در شهرهای مختلف خواهان شدت عمل در برابر معترضین و سانسور بیشتر شدند. احمد خاتمی امام جمعه ی تهران گفت صدای کسانی که شعارهای مخالف حکومت می دهند باید خفه شود.

در همین حال گزارش شده است که در جریان اعتراضات اخیر گروه بزرگی دستگیر شده اند. رقم واقعی دستگیر شدگان معلوم نیست، ارقامی بین هزار تا هزار و هفتصد نفر اعلام شده است. از سرنوشت اکثریت بزرگ دستگیرشدگان که مردم عادی معترض به حکومت هستند، گزارشی منتشر نمی شود.

ده ها دانشجو نیز در جریان اعتراضات دستگیر شده اند. پروانه سلحشوری، نماینده مجلس گفته است وزارت اطلاعات حدود ۹۰ دانشجو را بازداشت کرده است. بسیاری از این دانشجویان اعضای شوراهای صنفی دانشجویی هستند. گفته می شود برخی از این دانشجویان در خانه های خود توسط اطلاعاتی ها دستگیر شده اند.

براساس آماری که روزنامه شهروند به نقل از منابع رسمی منتشر کرده، تعداد ۳ دانشجو در ارومیه بازداشت شده‌اند که قرار بازداشت موقت این دانشجویان نیز صادر شده است. همچنین یک دانشجو در اصفهان بازداشت شده اما ممکن است تعداد دانشجویان بازداشت‌شده در این استان بیشتر باشد.

به نوشته شهروند و بنا بر گزارش ایلنا، حداقل ۵۸ دانشجو در دانشگاه‌های مختلف تهران بازداشت شده‌اند

بنابر همین گزارش، یک دانشجو در کرمان، ۲نفر در دزفول، یک‌نفر در تبریز، یک‌نفر در رشت، یک‌نفر در بندرعباس و ۸نفر در شیراز بازداشت شده‌اند و اطلاعات یکی از دانشجویان بازداشت‌شده در شیراز در دست نیست. همچنین ۴ دانشجو در همدان، یک دانشجو در خرم‌آباد، ۴نفر در کرمانشاه، ۲نفر در قزوین، یک‌نفر در شهرکرد، یک‌نفر در بهبهان و یک‌نفر نیز در اراک بازداشت شده‌اند: «درحالی که به ‌نظر می‌رسد مجموع تعداد بازداشتی‌ها حدود ۹۰نفر است، تعداد ۱۰نفر از دانشجویان در دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها نیز در وضع نامشخص قرار دارند و با وجود آن‌که چند روز است اطلاعاتی از آنها در دست نیست، هنوز معلوم نشده که چه نهادی آنها را بازداشت کرده است.»

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0