صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > شرط ترامپ برای عدم خروج آمریکا از توافق هسته ای

شرط ترامپ برای عدم خروج آمریکا از توافق هسته ای

شنبه 13 ژانويه 2018

• ترامپ رفع تحریم ایران را تمدید کرد اما گفت این «آخرین بار» است، مگر این که چهار شرط مورد نظر وی تامین شود. همزمان تحریم های تازه ای علیه برخی مقام ها و شرکت های ایرانی به اجرا گذاشته شد ...

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی سال ۲۰۱۵ شش کشور قدرتمند با جمهوری اسلامی بوده است، روز جمعه ۱۲ ژانویه برای «بار آخر» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کرد. ترامپ خطاب به طرف های اروپایی و نمایندگان گنگره و سنا گفت که اگر توافق هسته ای تا ۱۲۰ روز آینده - زمان تمدید مجدد تعلیق تحریم ها - اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

لحظاتی پیش از اعلام این خبر، وزارت خزانه داری آمریکا نیز از تحریم ۱۴ فرد و نهاد، از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به دلیل نقض حقوق بشر و همچنین ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.

ترامپ همزمان با تمدید رفع تحریم ها، با انتشار بیانیه ای باقی ماندن آمریکا در برجام و پایبندی به مفاد توافق هسته ای را مشروط بر آن کرد که نمایندگان کنگره با تصویب قانونی زمینه ی تحقق چهار شرط مورد نظر وی را تامین کنند.

ترامپ در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، نوشت: به رغم تمایل قوی ام، من هنوز آمریکا را از توافق اتمی خارج نکرده ام. در عوض، من دو مسیر ممکن را برای آینده ارائه داده ام: یا ایرادات این توافق فاجعه بار را درست کنید، یا آمریکا از آن خارج می شود.

آغوش من به روی همکاری با کنگره بر سر مصوبه ای دو حزبی در مورد ایران باز است. اما هرگونه مصوبه ای که امضا کنم باید شامل چهار مورد حیاتی باشد:

اول، مصوبه باید از ایران بخواهد که فورا به بازرسان بین المللی اجازه دهد از همه سایت هایی که می خواهند بتوانند بازرسی کنند.

دوم، مصوبه باید اطمینان دهد که ایران هیچگاه به داشتنِ یک سلاح اتمی نزدیک نخواهد شد.

سوم، بر خلاف توافق اتمی، این موارد باید هیچ تاریخ انقضایی نداشته باشند. سیاست من این است که همه راه های ایران به سمت سلاح اتمی را ببندم، نه فقط برای ده سال، که برای همیشه.

اگر ایران به یکی ازاین موارد عمل نکند، تحریمهای اتمی آمریکا بطور اتوماتیک احیا خواهند شد.

چهارم، باید بطور مشخص در مصوبه قید شود که براساس قانون در آمریکا، برای نخستین بار، برنامه موشک با برد بالا و برنامه اتمی غیرقابل تفکیک شناخته می شود و توسعه و آزمایش موشکها باید با تحریمهائی شدید مواجه شود.

برنامه ترامپ این است که در ۱۲۰ روز آینده با همکاری شرکای آمریکا در اتحادیه اروپا درباره مکمل برجام به توافق برسد. هدف آمریکا این است که با افزودن مکمل‌هایی به برجام، برنامه موشکی ایران از حد مشخصی فراتر نرود.

جمهوری اسلامی اگرچه بارها بر غیر قابل مذاکره بودن توافق هسته ای و برنامه موشکی تاکید کرده، اما علاوه بر آمریکا با فرانسه هم که خواهان حفظ برجام است، درباره موشک های بالستیک مشکل دارد و مکرون رئیس جمهور این کشور بارها بر ضرورت گفتگو در باره برنامه موشکی اشاره کرده است.

جمهوری اسلامی این بار با حمایت اتحادیه اروپا و دخالت فعال مکرون که در تماس تلفنی خود با دونالد ترامپ بر عزم فرانسه برای اجرای دقیق توافق هسته ای و بر اهمیت رعایت آن توسط همه طرف‌های امضاکننده این توافق، تأکید کرد از خطر خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های گسترده جست، اما ۱۲۰ روز دیگر باید از مانع بسیار دشوارتری عبور کند.

آمریکا ۱۴ مقام و نهاد ایرانی را تحریم کرد

رئیس قوه قضائیه و ۱۳ شخصیت و نهاد ایرانی وخارجی مرتبط با ایران در فهرست جدید تحریمات خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته​ است. این افراد به دلایل نقض حقوق بشر و پشتیبانی از برنامه موشکی و تسلیحاتی ایران تحریم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ها، هم‌زمان با تمدید تعلیق تحریم‌های ایران، خزانه داری آمریکا برخی از شخصیت‌های عالیرتبه ایران و "شرکت‌های حامی فعالیت‌های موشکی" را تحریم کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های وضع شده به برنامه‌ی اتمی ایران مربوط نیستند، بلکه به نقض حقوق بشر در ایران بازمی‌گردند.

در میان تحریم شدگان ایرانی از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران، غلامرضا ضیایی، رئیس زندان رجایی شهر و مرتضی رضوی، رئیس شرکت ارتباطات موج سبز و فناموج مستقر وابسته به سپاه پاسداران ایران قرار دارند.

فهرست نهادها و شخصیت‌های تحریم‌شده

- صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه ایران،

- مرتضی رضوی، رییس شرکت ارتباطات موج سبز و فناموج(گروه صنعت دفاعی دریایی ایران و سپاه)

- غلامرضا ضیایی، مدیر زندان رجایی‌شهر

- یوهوآ شی‌ و ژو یوئه ‌چان از چین

- به علاوه شرکت سرامیک بوچو آنگ مستقر در شانگهای

- شرکت‌ ارتباطاتی گرین ویو مستقر در کوالامپور

- صنایع هواپیمایی ایران

- شرکت تجدید و پشتیبانی هلیکوپتر ایران

- سازمان دفاع سایبری و نرم افزاری نیروهای سپاه پاسداران

- مرکز ملی فضای سایبری

- شرکت پردازان سیستم نماد آرمان،

- زندان رجایی‌شهر

- شورای عالی فضای مجازی.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0