صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > کشتی طلاکوب قرآن مطلا با ۱۴۰ کیلو طلا و اهدا به حرم امام حسین درعراق

کشتی طلاکوب قرآن مطلا با ۱۴۰ کیلو طلا و اهدا به حرم امام حسین درعراق

سه شنبه 23 ژانويه 2018

پس از اعتراض های فراوان در دنیای مجازی به ساخت کشتی طلاکوب قرآن مطلا با ۱۴۰ کیلو طلا ، آستان حضرت معصومه،با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ” این اثر، بدون هر گونه حمایت مادی از سوی آستانه مقدس، توسط هنرمند ارجمند آقای موسویان و صرفاً برای ابراز ارادت ایشان به ساحت مقدس با طراحی و هزینه شخصی ( لابد با پولی که از سر قبر پدرشان آورده اند ) تولید شده که به درخواست سازنده آن و هماهنگی به‌عمل‌آمده از سوی استانداری قم جهت بازدید عموم مردم برای مدتی کوتاه به موزه آستانه مقدس منتقل گردیده بود و طبق نیت شخصی مالک، این اثر به حرم امام حسین عراق اهدا می‌گردد.”

موسوی درخصوص ایده ساخت این کشتی گفت: “یکسال قبل دو اثر خود را به حرم امام علی عراق و حضرت ابوالفضل عراق اهدا کردم، در آن سفر هنگامی که به حرم امام حسین وارد شدم دیدم دستانم خالی است، از همان جا با امام پیمان بستم که در اولین فرصت بهترین اثرم را تولید و به حرم نورانی سیدالشهدا اهدا کنم.

استفاده از ۱۴۰ کیلوگرم طلا برای آبکاری کشتی

وی ادامه داد: پس از اتمام حکاکی‌های آیات قرآن و روایات برای اینکه ورق‌های برنجی و برنزی رنگش یکدست شده و به مرور زمان سیاه نشود با آب طلا روکشی بر روی آن انجام دادیم که در مجموع حدود ۱۴۰ کیلوگرم طلا برای این کار استفاده شد. همچنین ورق‌های برنزی و برنجی استفاده شده بر روی کشتی حدود ۲۵ کیلو وزن دارد و مابقی وزن کشتی که حدود ۷۰ کیلو است، چوب است.

موسوی درخصوص ابعاد کشتی مطلا گفت: طول این کشتی ۳ متر است، ارتفاع آن یک متر که با نصب بادبان‌ها به ۳ متر رسید و عرض آن هم یک متر است، البته ۸ بادبان از جنس چرم روی این کشتی نصب شده است.

وی درباره هزینه ساخت این کشتی گفت: برای ساخت این کشتی مطلا حدود ۴۰ میلیون تومان هزینه شده که همه این پول را خودم از اموال خودم پرداخت کرده‌ام و هیچ کمک دولتی و مردمی در این راستا دریافت نکرده‌ام.

این را هم بگویم تمام محصولاتی که من ساخته‌ام از روز اول یعنی از حدود ۲۶ سال قبل همه با هزینه‌های شخصی بوده و همه این آثار به حرم مطهر حضرات معصومین اهدا شده است و از هیچ یک از این آثار نفع مالی نداشته‌ام.”

عصر آنارشیسم : ” فقط کافی است که به دروغ ها و تناقضات سازنده کشتی توجه کنید.خود ایشان مدعی می شوند که تمام هزینه ساخت کشتی تنها ۴۰ میلیون تومان بوده است . کشتی که ۱۴۰ کیلو طلا ، ۲۵ کیلو ورق های برنزی و برنجی ، ۴۰ کیلو چوب و ۸ بادبان از جنس چزم در آن به کار فته است.

آیا قیمت ۱۴۰ کیلو طلا ، ۲۵ کیلو ورق های برنزی و برنجی ، ۴۰ کیلو چوب و ۸ بادبان از جنس چزم تنها ۴۰ میلیون تومان است؟!

ایشان ادعا می کند که ۲۶ سال است که کارشان ساختن و اهدا کردن به حضرات معصومین است و از هیچ یک از این آثار نفع مالی نداشته‌ است، آیا شما باور می کنید ؟! ”

تنها ۲ قرآن کتابت شده توسط سید علی اصغر موسویان که یکی به صورت مطلا و مرقع و دیگری بر روی کاغذ گلاسه در سال ۱۳۹۵ ساخته شده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا، ” این هنرمند خوشنویس ایرانی در سالروز میلاد امیرمومنان علی دوشنبه شب نسخه نفیسی از قرآن را که از کارهای هنری ارزشمند او به شمار می رود، تقدیم عتبه علوی در نجف اشرف عراق کرد.
سید ‘نزار هاشم حبل المتین’ تولیت آستان مقدس عتبه علوی طی مراسمی در صحن حضرت فاطمه زهرا این قرآن نفیس را که بالغ ۴۰ کیلوگرم وزن دارد، از هنرمند ایرانی تحویل گرفت.

این دو اثر ارزشمند اسلامی شامل قرآن مطلا و مرقع در ۵۴ صفحه ورق برنجی به اندازه صفحه کاغذ A4 با سوزنی ظریف به صورت پشت و رو حکاکی شده که بر روی آن طلا گرفته شده و هر ۲ ورق با لولایی به هم نصب شده و به صورت ۷ و ۸ باز و بسته می شود.

موسویان پیشتر راجع به این دو اثر به ایرنا گفته بود که در این کار هنری اسلامی از دو هنر حکاکی و خوشنویسی استفاده شده که خوشنویسی آن با خط نسخ است.

وی با بیان اینکه کار هر دو اثر هنری بالغ بر ۱۰ ماه به طول انجامیده، گفته بود که با هماهنگی های انجام شده با وزارت امور خارجه کشورمان قرار است این ۲ اثر هنری اسلامی به حرم های شریف اهل بیت یکی به کربلای معلی عراق و دیگری به نجف اشرف عراق اهدا شود.”

——

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0