صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اعتراض سندیکاها و اتحادیه های کارگری به سرکوب معلمان

اعتراض سندیکاها و اتحادیه های کارگری به سرکوب معلمان

شنبه 12 مه 2018

• سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران کشت و صنعت هفته تپه و اتحادیه ی آزاد کارگران ایران سرکوب معلمان، ضرب و شتم و بازداشت آن ها را محکوم کردند ...

اخبار روز: دو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه و سندیکای کارگران کشت و صنعت هفته تپه در بیانیه ای مشترک و اتحادیه ی آزاد کارگران ایران در بیانیه ی جداگانه ای سرکوب معلمان، ضرب و شتم و بازداشت آن ها را محکوم کردند.

بیانیه مشترک سندیکای کارگران شرکت واحد
و کارگران کشت و صنعت هفته تپه
برخورد خشونت آمیز با تجمع صنفی معلمان محکوم است

پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت تجمع اعتراضی مسالمت آمیز معلمان و بازنشستگان که فرهیختگان کشور هستند؛ در مقابل سازمان برنامه و بودجه با تهاجم نیروهای لباس شخصی و امنیتی سرکوب شد و تعدادی از معلمان و بازنشستگان بازداشت و با دست بند و پا بند به زندان اوین منتقل شدند و بنابر گزارش شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران با زنان معلم شرکت کننده در تجمع بدرفتاری شده و به زمین کشیده شده اند. این تجمع با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور برگزار شد که متاسفانه در تهران اعتراض مسالمت آمیز معلمان و بازنشستگان سرکوب شده است.

اعتراض، تجمع، تحصن و اعتصاب حق مسلم همه مردم است و ضرب و شتم و اهانت به زنان و مردان معلم و بازنشسته را به شدت محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و شریط تمامی بازداشت شدگان و مجازات امران و عوامل سرکوب کننده می باشیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
سندیکای کارگران شرکت گشت و صنعت نیشکر هفت تپه
۲۱ اردیبهشت ۹۷

اتحادیه ی آزاد کارگران ایران:
حمله وحشیانه نیروهای امنیتی به تجمع معلمان و ضرب و شتم آنها را قویا محکوم می کنیم و خواهان ازادی فوری و بی قید و شرط معلمان بازداشتی هستیم

معلمان کشور سالهاست بدلیل پایمال شدن بدیهی ترین حقوق انسانی خود و همچنین روند نابودی آموزش و پرورش کشور مبارزه شجاعانه و مستمری را برای حفظ کرامت انسانی خود، توقف خصوصی سازی و پولی کردن اموزش، برخورداری از بیمه درمانی کار آمد، مدیریت مستقیم معلمان بر صندوق ذخیره فرهنگیان، پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و بازداشت و زندانی کردن معلمان پیشرو و محو تبعیض در آموزش و پرورش آغاز کرده اند و در این راه هزینه های سنگینی را متحمل شده اند.

با اینحال مقاومت و مبارزه مسئولانه آنان لحظه ای متوقف نشده و سال به سال اعتلای بیشتری یافته و علیرغم تشدید فضای امنیتی در کشور در پی مبارزات سراسری توده های مردم در دی ماه سال گذشته و سرکوب خونین آن توسط حکومتگران، معلمان طی فراخوانی از سوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان در روز بیستم اردیبهشت دست به تجمعات پرشور و جسورانه ای در بسیاری از شهرهای کشور زدند.

اما تجمع آنان در تهران در مقابل سازمان برنامه و بودجه با یورش وحشیانه نیروهای امنیتی مواجه و بسیاری از معلمان شرکت کننده در تجمع با گستاخی تمام مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و بیش از ده نفر از آنان مجروح و بازداشت و در کمال بی شرمی با دست بند و پا بند به زندان اوین منتقل شدند.

سرکوب معلمان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در حالی در برابر چشمان مردم ایران و جهانیان با وحشیانه ترین و سبعانه ترین شکلی صورت گرفت که اختلاس گران و چپاولگران صندوق ذخیره فرهنگیان و دارائی صدها هزار نفر از مردم ایران در موسسات مالی وابسته به حوزه های قدرت، آزادانه و با امنیت کامل به دزدیها و غارتگریهای خود ادامه می دهند.

بدون تردید وجود چنین وضعیتی در هر کشوری، اعلام جنگی آشکار از سوی حکومت با میلیونها کارگر و معلم و عموم توده های مردم و پیشدستی در این جنگ برای تحمیل فجیع ترین شکلی از زندگی اجتماعی در یک جامعه هشتاد میلیونی است.

اما اگر حکومتگران در این اندیشه اند که میتوانند در پی فضای حاکم بر کشور در نتیجه توجه توده های میلیونی مردم رنجدیده ایران به موضوع برجام، مبارزات ما کارگران و معلمان را براحتی مورد وحشیانه ترین تعرضات قرار دهند و ما را وادار به تمکین در برابر وضعیت جهنمی موجود کنند باید بدانند تداوم چنین سیاستهایی بصورت خیره کننده ای دی ماههای عظیم تری را با خود به همراه خواهد آورد و ما کارگران و معلمان را بسرعت به مصافی تعیین کننده با وضعیت به غایت غیرقابل تحمل موجود خواهد کشاند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام همبستگی با مبارزات بر حق معلمان و محکوم کردن یورش وحشیانه به تجمع آنان در مقابل سازمان برنامه و بودجه و هشدار به حکومتگران در تداوم سیاست سرکوب، خواهان ازادی فوری و بی قید و شرط معلمان بازداشتی و معلمان در حال تحمل حبس محمود بهشتی، مختار اسدی و آزادی و رسیدگی عاجل به خواستهای معلم اعتصابی اسماعیل عبدی و پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و سیاسی در کشور است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران
۲۱ اردیبهشت ۹۷


جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران‎: نيروهاى امنيتى با يورش به معترضين تعدادی از معلمان را با زد و خورد و خشونت بازدداشت كرده اند. در این حمله تعدادی از معلمان خصوصا زنان معلم به شدت زخمی شدند.

جعفر ابراهیمی در گفتگو با جامعه نو: « همه چیز آرام بود تا اینکه لباس شخصی‌ها وارد شدند. نه پلیس حساسیتی به خرج داد و نه شعاری خارج از قاعده و برنامه داده شد.
یک‌دفعه ریختند، زدند و بردند..» (فیلم زیر)

www.youtube.com/watch?v=er2xzWxoRbc

به گفته این فعال صنفی، با حمله نیروهای لباس شخصی، پلیس هم به تجمع ورود کرد.یگان ویژه برخورد خاصی با معلمان نداشت اما نیروهای امنیتی تعداد زیادی از معلمان به خصوص معلمان زن را مورد ضرب و شتم قرار دادند و پلک یک معلم زن دچار جراحت شدید شد. « تعداد معلمان زن خیلی بیشتر از معلمان مرد بود و متاسفانه برخوردهای خشونت باری آنها صورت گرفت. ضمن اینکه هنوز از اینکه آیا در میان معلمان زن هم بازداشتی وجود داشته یا خیر، اطلاعی در دست نیست.

محمد حبيبى ، رسول بداقی، على زولفى ، على پيروز، محمد حسن پوره، محمد تقى فلاحى، اسماعیل گرامی و دو معلم شهرستانى از جمله كسانى هستند كه بازداشت شده اند.

طبق آخرین اطلاع از آمار بازداشتی ها بیش از ۱۵ نفر از معلمان در تجمع مقابل سازمان برنامه و بودجه دستگیر و به پلیس امنیت کلانتری ۱۵خرداد منتقل شدند.

آقایان محمد تقی فلاحی (دبیر کل کانون صنفی معلمان تهران)، رسول بداقی (بازرس کانون صنفی معلمان تهران)، رحمان عابدینی (عضو هیئت مدیره کانون البرز) ، اسماعیل گرامی، حسین غلامی، و خانم عالیه اقدام دوست از بازداشت شدگان ۲۰ اردیبهشت در تجمع معلمان در مقابل سازمان برنامه و بودجه با دست بند و پابند به دادسرای اوین منتقل شدند.

متاسفانه هنوز از محل نگهداری محمد حبیبی (عضو هیئت مدیره کانون تهران) که با خشونت دستگیر شده بود خبری در دست نیست.

کانون معلمان تهران با انتشار بیانیه‌ای به شرح برگزاری تظاهرات معلمان و برخورد نیروهای امنیتی با آنان پرداخت. شماری از معلمان زخمی و دستگیر شدند و از وضعیت برخی از آنان اطلاعی در دست نیست.

نگارندگان بیانیه کانون می‌نویسند: «در این برخورد تعدادی از معلمان زن به طرز سبعانه‌ای مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و تعدادی از معلمان مرد از جمله سه نفر از اعضای کانون صنفی معلمان تهران و چندین نفر از فعالین صنفی دستگیر شدند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی معلمان را بر سنگفرش خیابان کشیدند و صورت زنان معلم را با خون رنگین کردند تا صدای حق‌خواهی‌شان را خفه کنند. اما مقاوت معلمان خصوصا مقاومت شجاعانه زنان معلم در برابر نیروهای امنیتی و ممانعت از بازداشت همکارانشان برگ زرین دیگری در کارنامه‌ی صنفی معلمان بود.»

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0