صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > کمپین رفراندوم آزاد؛ گامی بلند برای دوران گذار

کمپین رفراندوم آزاد؛ گامی بلند برای دوران گذار

دو شنبه 14 مه 2018

پس از اظهارات حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در روز ۲۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ مبنی بر لزوم مراجعه به آرا مستقیم مردم، پانزده چهره سیاسی-فرهنگی منتقد و مخالف حکومت ایران، با تاکید بر اصلاح‌ناپذیری جمهوری اسلامی، خواستار برگزاری یک رفراندوم آزاد برای تعیین حکومت شدند. در بیانیه این فعالان سیاسی-فرهنگی هیچ اشاره‌ای به قانون اساسی جمهوری اسلامی نشده است و به جای آن از نظارت سازمان ملل بر این رفراندوم سخن به میان آمده است.

بدین ترتیب کمپین رفراندوم آزاد در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ تشکیل شد. این کمپین با هدف برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد به منظور گذار مسالمت‌آمیز از حکومت فعلی ایران به یک دموکراسی سکولار پارلمانی آغاز شد. همچنین این کمپین از هفته آغازین فعالیت‌اش با حمایت صدها هزار ایرانی روبه‌رو شد.

حشمت‌الله طبرزدی، مدیر کمپین رفراندوم آزاد، می‌گوید: «بحث رفراندوم جمهوری‌خواهی این نیست که جمهوری اسلامی به خواست خودش یک رفراندومی برگزار کند که آزاد باشد، بلکه رفراندوم آزاد باید زیر نظر مجامع بین‌المللی صورت گیرد. شرایط رفراندوم‌خواهی، خود به خود زمینه را برای حضور نیروهای ناظر بین‌المللی ایجاد می‌کند. چنین شرایطی را می‌بایست از طریق اعتراض، اعتصاب و خیزش‌های ملی و پیوندزدن این خیزش‌ها به وجود آورد.»

او همچنین معتقد است اینک شرایط برگزاری رفراندوم و گذار مورد بحث وجود ندارد ولی می‌بایستی به وجود بیاید. طبرزدی اشاره می‌کند که مهم‌ترین مسئله، سازمان‌دهی نیروهای آزادی‌خواه و معترض است که باید توسط تشکل‌ها، اتحادیه‌ها، سندیکاها، احزاب و جناح‌ها به وجود بیاید.

ایشان نقش زنان را در این خیزش بزرگ بسیار پررنگ می‌داند و می‌گوید: «اینک زن‌ها در حال قیام‌اند و فکر می‌کنم این مبارزه گسترش پیدا خواهد کرد، امروزه مبارزه رهایی‌بخش و برابری‌طلبانه زنان ایرانی حتی بیش‌تر و پیش‌تر از مبارزات کل جامعه ایرانی علیه ستم حاکم، تحجر، درماندگی، انحصار و مظاهر یک جامعه عقب‌مانده انحصارطلب است.»

این کمپین با موفقیتی که در میان قشر متوسط جامعه به دست آورد فراخوان پیاده‌روی «پنج‌شنبه‌های سپید» را صادر کرد. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، به دنبال این فراخوان فضای شهرهای مختلف در روز ششم اردیبهشت‌ماه امنیتی شد؛ با این حال شماری از شهروندان در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، میاندوآب، اصفهان، شیراز و روبه‌روی سفارت جمهوری اسلامی در آذربایجان به این حرکت اعتراضی پیوستند.
.
کمپین رفراندوم آزاد در فراخوان این جنبش اعتراضی از همگان می‌خواهد فقط با یک نماد سپید روزهای پنج‌شنبه به پیاده‌روی بروند؛ این حرکت ضمن درخواست برای برگزاری رفراندوم آزاد، اتحاد عینی بین شهروندان ایرانی را برای ترقی کشور نشان می‌دهد.

شایان ذکر است که روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه حشمت‌الله طبرزدی، مدیر این کمپین، از سوی وزارت اطلاعات احضار و در خصوص این جنبش مورد بازجویی قرار گرفت.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0