صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > جایزه «فیلدز» باز هم به یک ریاضیدان ایرانی تعلق گرفت

جایزه «فیلدز» باز هم به یک ریاضیدان ایرانی تعلق گرفت

پنج شنبه 2 اوت 2018

کوچر بیرکار، یک کرد ایرانی که تبعه بریتانیا است و در دانشگاه کمبریج تدریس می کند مفتخر به دریافت جایزه بسیار معتبر «فیلدز» شد که از آن به عنوان نوبل ریاضی نام برده می شود.

آقای بیرکار روز چهارشنبه دهم مرداد ماه این جایزه را به همراه چهار برگزیده دیگر در جریان کنگره بین المللی ریاضیات در شهر ریودوژانیرو برزیل دریافت کرد.

پیتر شولتز، ریاضیدان ۳۰ ساله آلمانی، آلسیو فیگالی، ریاضیدان ۳۴ ساله از کشور ایتالیا که در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه نیز عضویت دارد به همراه اکشای ونکاتش دانشمند ۳۴ ساله هندی که در دانشگاه استنفورد تدریس می کند از دیگر برندگان جایزه فیلدز امسال بودند.

کوچر بیرکار سال ۱۹۷۸ در مریوان از شهرهای استان کردستان ایران به دنیا آمد. او از سال ۲۰۰۰ به عنوان پناهنده در بریتانیا زندگی می کند.

مریم میرزاخانی، ریاضیدان جوان ایرانی که به دلیل بیماری سرطان از دنیا رفت نخستین زنی بود که در سال ۲۰۱۴ موفق به دریافت این جایزه شد.

جایزه فیلدز از سال ۱۹۳۶ تاکنون هر چهار سال یکبار به چهار ریاضیدان برتر کمتر از ۴۰ سال جهان اعطا می شود. در میان ۵۵ برگزیده کلی این جایزه نام ۱۳ آمریکایی و ۱۲ فرانسوی به چشم می خورد.

پیشنهاد اعطای این جایزه نخستین بار در سال ۱۹۲۳ توسط جان چارلز فیلدز، ریاضیدان شهیر کانادایی مطرح شد.

برگزیدگان جایزه فیلدز هر کدام یک مدال و جایزه نقدی به ارزش پانزده هزار دلار کانادا دریافت می کنند.


کوچر بیرکار (فریدون درخشانی) زادهٔ ۱۹۷۸، ریاضیدان ایرانی کرد پناهنده سیاسی و شهروند بریتانیا است. او اکنون در دانشگاه کمبریج انگلستان به تدریس و پژوهش مشغول است. بیرکار در سال ۲۰۱۸ برنده مدال فیلدز شد.

اوایل زندگی و تحصیلات

بیرکار که نام او سابقاً فریدون درخشانی بود.کوتاه مدتی پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ در مریوان در استان کردستان ایران متولد شد. او سومین فرزند یک خانواده شش فرزندی است. پدرش چند کلاسی سواد دارد و مادرش هیچگاه تحصیل نکرده‌است. خانواده او به کشت برنج، سبزیجات و گندم اشتغال دارند. او دانشجوی سال آخر کارشناسی دانشگاه تهران بود که به انگلستان سفر کرد و او در المپیاد ریاضی بین‌المللی دانشجویی در سال ۲۰۰۰ که در یونیورسیتی کالج لندن برگزار شد در جایگاه ۶۲ قرار گرفت.

او در آنجا در پاسخ به مشکلات سیاسی به خاطر اقلیت کرد بودن، درخواست پناهندگی سیاسی کرد. دولت بریتانیا او را در ناتینگهام جا داد. در یک سالی که طول کشید تا پرونده بیرکار از سوی دولت بررسی شود او با اعضای هیئت علمی دانشگاه ناتینگهام ملاقات کرد و پس از پذیرش درخواست پناهندگیش در آنجا ثبت نام کرد. تحصیلاتش را تا دبیرستان در مریوان به پایان رساند و در سال ۲۰۰۰ در رشته کارشناسی ریاضی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. سپس در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه ناتینگهام دکترا گرفت.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0