صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ابراز نگرانی جدی اتحادیه اروپا از وضعیت بازداشت نسرین ستوده

ابراز نگرانی جدی اتحادیه اروپا از وضعیت بازداشت نسرین ستوده

جمعه 17 اوت 2018

در پی طرح پرونده‌های اتهامی تازه علیه نسرین ستوده، وکیل و فعال مدافع حقوق بشر، اتحادیه اروپا نگرانی جدی خود را از وضعیت او اعلام کرده است.

یک سخنگوی این اتحادیه روز ۲۵ مرداد به نشریه گاردین گفت: «اتحادیه اروپا به طور جدی نگران وضعیت بازداشت این وکیل سرشناس ایرانی و برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف پارلمان اروپاست.»

وکلای نسرین ستوده که از خرداد ماه سال جاری در زندان به سر می‌برد مطلع شده‌اند که وی تحت اتهامی تازه با عنوان «اختفاء جاسوس» در طی یک دادگاه غیابی به پنج سال زندان محکوم شده است.

سخنگوی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «ما با مقامات ایرانی درباره این موضوع تماس گرفته‌ایم تا از وضعیت او اطلاعات بیشتری کسب کنیم. ما شرایط را از نزدیک دنبال خواهیم کرد. اتحادیه اروپا اهمیت زیادی برای وضعیت حقوق بشر در ایران قائل است و نگرانی در این خصوص را در سطوح بالا و در جلسات دوجانبه در چارچوب سازمان ملل مطرح کرده است.»

یپام درفشان، از وکلای نسرین ستوده، درباره مورد اتهامی تازه موکلش «اختفاء جاسوس» که به جرم آن در دادگاه غیابی به ۵ سال زندان محکوم شده است به وبسایت کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «در کیفرخواست دو اتهام تبلیغ علیه نظام و تشکیل دستجات علیه امنیت ملی کشور قید شده است. اما قاضی مقیسه برخلاف کیفرخواست و براساس ماده ۵۱۰ که مربوط به اتهام «اختفا جاسوس» است حکم پنج سال حبس را صادر می‌کند. در حالی که این اتهام اساسا در کیفرخواست نبوده است.»
نسرین ستوده در سکانسی از فیلم تاکسی جعفر پناهی که در نقش خودش ظاهر شده می‌گوید:«شگردهایشان هم معلوم است. اول یک پرونده سیاسی می‌بندند؛ جاسوس موساد، سیا، اینتلیجنس سرویس. بعد از داخلش یک پرونده اخلاقی هم درمیاد. بیرون رو واسه آدم زندون می‌کنن. از زندان آزاد شدی، ولی بیرون زندون بزرگتری میشه»

رضا خندان همسر نسرین ستوده درباره مصداق اتهام «اختفا جاسوس» خانم نسرین ستوده در پرونده‌ای که به پنج سال حبس غیابی منجر شده است به سایت کمپین حقوق بشر در ایران گفت:‌ «مصداق این اتهام دیدار با دیپلمات‌های خارجی که مظنون به ارتباط با افسران اطلاعاتی هستند قید شده است. اما سوال من این است که چطور می‌توان کسی را نه با قطعیت بلکه با مظنون بودن به پنج سال حبس محکوم کرد؟»

برای نسرین ستوده علاوه بر پرونده «اختفاء جاسوس» دو پرونده همزمان دیگر نیز بازشده است. وکیل مدافع او با بیان این مطلب گفته است «از سه ناحیه به خانم ستوده حمله شده است».

مطابق اعلام آقای درفشان، نسرین ستوده در زندان به شعبه هفتم بازپرسی دادسرای اوین احضار و پس از تفهیم شکایت بازپرس دادسرای کاشان برای اتهام توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام و وکالت متهمان کارزار مبارزه با حجاب اجباری موسوم به «دختران خیابان انقلاب»، قرار وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی برای او صادر شده است. چند روز پس از این احضار، نسرین ستوده این بار به شعبه دوم دادسرای اوین احضار شده و پس از تفهیم اتهام دیگری دائر بر عضویت در کمپین لگام (لغو گام به گام مجازات اعدام)، برای او قرار بازداشت صادر شده است.

نسرین ستوده در نامه‌ای نوشته‌شده روی دستمال کاغذی که در ماه مرداد از زندان به بیرون فرستاده گفته است: «به رویای عدم خشونت و استقرار قانون می‌اندیشم. به آزادی انتخاب پوشش زنان و انتخاب مذهب می‌اندیشم. به رویای پایان آپارتاید مذهبی می‌اندیشم به اینکه هر زنی حق داشته باشد از تمامی سکوهای شهر بالا رود بی‌آنکه داغ و درفش هیچ دادگاه و زندانی در انتظارش باشد.»

این فعال حقوق بشر یک بار دیگر نیز در ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» دستگیر شده و تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ در بازداشتگاه اوین ایام حبس خود را می‌گذراند. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت ستوده از تاریخ مهر ۱۳۹۳ به مدت ۳ سال باطل شد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0