صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ایران راه گریز از مذاکره ندارد : فرانسه

ایران راه گریز از مذاکره ندارد : فرانسه

جمعه 31 اوت 2018

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه خواستار مذاکره ایران با غرب درباره موضوع‌های غیر هسته‌ای شد.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد ایران راه گریزی از مذاکره در مورد موضوعات غیر هسته ای و پذیرش تعهداتی فراتر از آنچه در برجام قبول کرده است ندارد.
ژان ایو لودریان این سخنان را در جمع خبرنگاران و پیش از دیدار غیررسمی با همتایان اروپایی خود در وین ایراد کرد. وی اظهار داشت: «ایران راه گریزی از مذاکره درباره سه موضوع مهم دیگر که باعث نگرانی ما شده‌اند ندارد.»

به گفته وزیر خارجه فرانسه این سه موضوع عبارتند از:
آینده تعهدات هسته ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ میلادی
برنامه موشک های بالستیک ایران
نقش ایران در ثبات منطقه

آمریکا از برنامه موشک های بالستیک ایران و نقش ایران در منطقه و به ویژه در سوریه، یمن و لبنان به عنوان موضوعاتی یاد کرده است که باید در توافق احتمالی جدید با تهران در نظر گرفته شوند.

ژان ایو لودریان در بخش دیگری از سخنان روز پنجشنبه خود ضمن اعلام اینکه مایل است «پیامی» برای ایران ارسال کند اظهار داشت: «باید گفتگو کرد. باید ایرانیان به این مساله آگاه باشند.»
ایران تاکنون به دفعات هرگونه مذاکره با آمریکا و دیگر کشورهای غربی در مورد موضوعات غیرهسته ای را رد کرده است.

علی خامنه ای، رهبر ایران در یکی از آخرین موضع گیری های رسمی تهران روز چهارشنبه در دیدار با رئیس جمهوری و وزرای دولت گفته بود: «نتیجه ی مذاکره با مسئولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند اینگونه شد؛ حالا با مسئولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی‌ها از رو بسته‌اند چه مذاکره‌ای داریم. بنابراین مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها صورت نخواهد گرفت... آنها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم، پس همانگونه که قبلاً بطور مشروح و مستدل بیان کرده‌ام، هیچ مذاکره‌ای با آنها انجام نخواهد شد.»
رهبر جمهوری اسلامی همچنین ضمن تهدید به خروج کشورش از برجام تاکید کرده است: «برجام هدف نیست بلکه وسیله است و طبعاً اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله حفظ منافع ملی امکان پذیر نیست، آن را کنار می‌گذاریم.»

تاکید وزیر خارجه فرانسه بر یافتن ساز و کار مالی برای فعالیتهای تجاری ایران
به گزارش یورو نیوز، ژان ایو لودریان در سخنان روز پنجشنبه خود همچنین بر یافتن ساز و کاری برای ادامه فعالیتهای تجاری ایران تاکید کرد.
وزیر خارجه فرانسه گفت: «مهم است که بتوانیم ساز و کارهای مالی بیابیم که به ایران اجازه ادامه تجارت بدهد.»
وی تاکید کرد که در همین راستا با همتایان بریتانیایی و آلمانی خود همکاری می کند.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0