صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > سیزدهمین روز از دور جدید اعتصاب سراسری کامیون‌داران؛ افزایش شمار بازداشت‌شدگان به (...)

سیزدهمین روز از دور جدید اعتصاب سراسری کامیون‌داران؛ افزایش شمار بازداشت‌شدگان به دست‌کم ۲۳۸ تن/ ویدئو

جمعه 5 اكتبر 2018

خبرگزاری هرانا – اعتصاب رانندگان کامیون ایران که در دور جدید خود به دنبال فراخوانی از روز شنبه ۳۱ شهریورماه در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفیشان آغاز شده است، روز پنج‌شنبه ۱۲ مهرماه برای سیزدهمین روز در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “بندرعباس، خرم‌آباد، تاکستان، دهاقان، خمینی‌شهر، قم، کاشان، شهرکرد، بندر امام‌خمینی، اصفهان، شیراز، یزد، گرگان، بندرگز، بروجرد، مبارکه، تایباد، ایذه، اراک، تالش، اهواز و استان‌های خراسان رضوی و همدان” ادامه یافت. گزارشات حاکی از بازداشت ۶۱ تن دیگر در این خصوص است و با احتساب آمار بازداشت قبلی شمار بازداشت‌شدگان در این رابطه به دستکم ۲۳۸ تن رسیده است. در ادامه واکنش‌ها به این اعتصاب اتحادیه حمل و نقل آمریکا و کانادا نیز طی اطلاعیه‌ای از اعتصاب کامیون‌داران حمایت و از شرایط ایشان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز شنبه ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
این اعتصاب در روز چهارشنبه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “بندرعباس، خرم‌آباد، تاکستان، دهاقان، خمینی‌شهر، قم، کاشان، شهرکرد، بندر امام‌خمینی، اصفهان، شیراز، یزد، گرگان، بندرگز، بروجرد، مبارکه، تایباد، ایذه، اراک، تالش، اهواز و استان‌های خراسان رضوی و همدان” شکل گرفت.

علی‌اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان گلستان اعلام کرد که ۸ تن از رانندگان کامیون که در اعتصاب بودند در شهرستان‌های گرگان و بندرگز شناسایی و به اتهام “اخلال در نظم و امنیت جاده‌های کشور” بازداشت شده‌اند.

سرپرست فرماندهی انتظامی خراسان رضوی نیز از بازداشت ۴۲ تن دیگر از معترضان در این استان خبر داد.

در این روز مراد شمولی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ایذه از بازداشت ۲ تن از معتراضن در این استان و سردار بخشعلی کامرانی صالح، فرمانده انتظامی استان همدان نیز از بازداشت ۹ معترض دیگر در این استان خبر دادند.
با احتساب این بازداشت‌ها، شمار بازداشت‌شدگان در این خصوص تا زمان تنظیم این گزارش به دستکم ۲۳۸ تن رسیده است.

لازم به ذکر است که طی روزهای گذشته نیز دست‌کم ۱۷۷ نفر در استان‌های قزوین، البرز، اردبیل، اصفهان، فارس، سمنان، کرمانشاه، زنجان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شهرستان‌های نهاوند، بجنورد، کنگان، پاکدشت، نیشابور، شیروان، سنندج، آذرشهر، گرگان، زرن و زرند بازداشت شده بودند، اتهام این افراد “افساد فی‌الارض”، “اخلال در نظم و امنیت” و “قطاع‌الطریق” عنوان شده بود.
در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به اعتصاب رانندگان کامیون، اتحادیه حمل و نقل آمریکا و کانادا نیز طی اطلاعیه‌ای از اعتصاب کامیون‌داران حمایت کرده است. این اتحادیه ضمن ابراز نگرانی از شرایط کامیون‌داران، خودداری رژیم ایران از به رسمیت شناختن اتحادیه‌های صنفی کامیون‌داران ایران را محکوم کرده است.

روز پنج‌شنبه یکی از رانندگان باسابقه اراک در گفتگو با خبرگزاری فارس در رابطه با مشکلات کامیون‌داران بیان داشت: “در ماه اگر بخواهیم یک سرویس بار از بندرعباس به تهران منتقل کنیم ۵ میلیون تومان بارنامه این سرویس می‌شود که یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تومان آن را باید به صورت نقدی بابت کمیسیون گاراژ پرداخت کنیم، ۶۰۰ هزار تومان هم هزینه سوخت سرویس می‌شود، حدود ۲۳۰ هزار تومان هم باید بابت حق بیمه پرداخت کرد و مبلغی را نیز بابت هزینه‌های خودرو از جمله روغن و هزینه‌های نگهداری و حتی خورد و خوراک خود کنار بگذاریم، رانندگان کامیون سالانه ۵۰۰ هزار تومان بابت شارژ هوشمند پرداخت می‌کنند و به‌راستی یک راننده کامیون با این هزینه‌ها و درآمدها به کجا خواهد رسید”.

محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعتصاب رانندگان کامیون را موجب “افزایش قیمت برخی اقلام” دانشت و گفت: “دولت موظف است به مشکلات کامیون‌داران توجه کرده و در جهت حل آنها گام بردارد و با قیمت مناسب و منطقی، اقلام مورد نظر آنها را در اختیارشان قرار دهد”.

حسین زکی‌زاده، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین با اشاره به کمبود قطعات و لاستیک کامیونداران اعلام کرد: “در استان جلساتی در ستاد تنظیم بازار و با حضور دستگاه‌های مربوطه، برگزار و نیازسنجی لازم صورت گرفته و استاندار قزوین نیز نیاز استان را طی نامه‌ای به وزارتخانه اعلام و ارسال کرده است”.

نورالله قدرتی‌، ‌رئیس‌کل دادگستری استان قزوین در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: “مطالبات به‌حق کامیون‌داران از طریق واحد صنفی مطرح شده است و ما مکلف هستیم با بررسی و پیگیری پاسخ دهیم و تا جایی که توان ما اجازه می‌دهد، کمک کنیم اما بعضی از افراد به نام راننده اعتراض دارند و در جاده‌ها ناامنی ایجاد کردند با آن‌ها برخورد خواهد شد”.

علی مدقالچی، معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان از توزیع لاستیک دولتی در بین رانندگان ناوگان حمل بار در زنجان خبر داد و همچنین گفت: “ناوگان حمل باری که در این مدت اقدام به دریافت لاستیک دولتی کرده و در اول مهرماه تاکنون در حمل بار اقلام اساسی همکاری نکرده‌اند برای برخورد به مراجع قانونی معرفی خواهند شد”.

کریم عبدالله‌پور، مدیر راهداری و حمل و نقل جاده ای مهاباد در گفتگو با خبرگزاری ایرنا مدعی شد: “۱۲۳ حلقه لاستیک در چند نوبت بین کامیون داران این شهرستان توزیع شد. این تعداد لاستیک به نرخ دولتی در اختیار آنان قرار گرفت و سعی شد تا از لاستیک های پرمصرف آنان باشد. دولت برای حل مشکل تامین لاستیک، علاوه بر توزیع لاستیک به نرخ دولتی، یک محموله بزرگ را نیز وارد کشور کرده است که به زودی این لاستیک های وارداتی برای خودروهای باری و سواری وارد بازار می شود”.

همچنین در این روز مدیر گمرک منطقه آزاد انزلی از بارگیری بیش از ۱۰ هزار حلقه لاستیک خبر داد و گفت: “لاستیک‌ها قرار است پس از بارگیری از گمرک منطقه آزاد انزلی وارد بازارهای داخلی شوند”.

در فراخوانی که از سوی اتحادیه هماهنگ‌کنندگان رانندگان سراسر ایران منتشر شد و از رانندگان کامیون خواست تا از اول مهر در اعتصاب سراسری شرکت کنند، ۱۵ خواسته رانندگان کامیون و ترانزیت بیان شد. از جمله این خواسته‌ها به «افزایش حقوق بازنشستگی و سختی کار»، «کاهش قیمت لاستیک و لوازم یدکی»، «افزایش ۷۰ درصدی نرخ کرایه»، «کسر حق پرداختی بیمه رانندگان»، «حذف دلالان و واسطه‌ها از پایانه‌ها و باربری‌ها»، و «نظارت بر برخوردهای غلط و سلیقه‌ای مأموران راهنمایی و رانندگی و مجازات ماموران و افسران رشوه‌گیر» می‌توان اشاره کرد.
هرانا پیش از این در گزارشی به بررسی وضعیت در دوازدهمین روز از دور جدید اعتصاب سراسری کامیون‌داران ایران و واکنش مسئولان به این اعتصاب پرداخته بود.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0