صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > رضا خندان: “در دادگاه حاضر نخواهم شد”‎

رضا خندان: “در دادگاه حاضر نخواهم شد”‎

چهار شنبه 10 اكتبر 2018

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، اطلاع داده است که از شرکت در جلسه دادگاه امتناع خواهد کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده که سه‌شنبه ۱۳ شهریور، از سوی ماموران وزارت اطلاعات در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شده‌بود، طی تماس تلفنی از زندان اوین خبر داد که مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و قانون جرم سیاسی، جلسه رسیدگی به اتهامات وی باید در دادگاه کیفری یک استان تهران بطور علنی و با حضور هیئت منصفه برگزار گردد، بنابراین وی از شرکت در دادگاه انقلاب امتناع خواهد کرد.

محمد مقیمی وکیل مدافع رضا خندان با انتشار مطلبی در این خصوص در صفحه فیس بوک خود نوشت: «رضا خندان موکلم امروز ۱۷ مهر در تماسی تلفنی از زندان اوین با اینجانب اعلام کرد: “بر این باور است که اتهاماتش سیاسی است و مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و قانون جرم سیاسی، جلسه رسیدگی به اتهامات وی باید در دادگاه کیفری یک استان تهران بطورعلنی و با حضور هیئت منصفه برگزار گردد. بنابراین، دادگاه انقلاب دارای صلاحیت قانونی برای رسیدگی به اتهامات وی نیست و ایشان از شرکت در دادگاه انقلاب امتناع خواهد کرد.

موکلم گفت امروز به وی گفته شده است که فردا باید به دادگاه اعزام شود و کیفرخواست را ملاحظه کند که ایشان ضمن ابراز مطالب پیش گفته، یادآور شده است که وقت رسیدگی نیز مطابق قانون باید یک هفته قبل از جلسه به اینجانب و وکیلم ابلاغ گردد”.»

گفتنی است، رضا خندان پیش از این نیز یک‌بار در تاریخ ۱۴ مهرماه از رفتن به دادگاه امتناع ورزیده بود.

محمد مقیمی گفته بود که برابر ماده ۳۴۳ قانون آیین دادرسی کیفری، فاصله میان ابلاغ احضاریه تا جلسه رسیدگی نیاید کمتر از یک هفته باشد و به همین جهت موکلش از رفتن به دادگاه سر باز زده بود.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، نیز پس از احضار و تهدید تلفنی، صبح روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور۹۷، از سوی ماموران وزارت اطلاعات در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد.

گفتنی است، رضا خندان پیش از بازداشت و در شامگاه ۱۲ شهریورماه خبر از احضار و تهدید تلفنی خود داده و در فیس‌بوک شخصی‌اش نوشته‌بود: «شخصی امروز با موبایل‌ام تماس گرفت و گفت که از وزارت اطلاعات تماس می‌گیرد. او گفت که باید فردا به آنجا بروم.»

برای رضا خندان، از سوی شعبه ۷ دادسرای اوین، قرار وثیقه‌ی سنگین ۷۰۰ میلیون تومانی صادر شده و اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و اشاعه و ترویج بی‌حجابی در جامعه به وی تفهیم شده است.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل در واکنش به بازداشت رضا خندان، همسر وکیل برجسته حقوق بشر نسرین ستوده، گفت: «مقامات ایران ابتدا نسرین ستوده را با اتهامات واهی زندانی کرده‌اند، سپس دوستان و خانواده اش را مورد آزار و اذیت و ارعاب و تهدید قرار داده‌اند و حالا هم همسرش را بازداشت کرده‌اند. این اقدامات بی رحمانه نشان ‌می‌دهد که مقامات ایران تا چه اندازه عزم خود را جزم کرده‌اند که صدای وکلا و مدافعان حقوق بشر را خفه کنند و حتی خانواده های آنها را هدف قرار دهند.»

تهدید به بازداشت خانواده نسرین ستوده

مسئولان زندان اوین، ۴ تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان این زندان را ممنوع الملاقات و خانواده نسرین ستوده را نیز تهدید به بازداشت کرده‌اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نسرین ستوده، مریم اکبری‌منفرد، گلرخ ابراهیمی‌ایرایی و آتنا دائمی، ۴ تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، توسط رئیس این زندان به مدت سه هفته ممنوع الملاقات شده‌اند. گفته شده این محرومیت برای مریم اکبری‌منفرد، گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی، از دهم مهرماه در پی خواندن سرودی به یاد سه زندانی سیاسی اعدام‌شده، رامین حسین‌پناهی، زانیار و لقمان مرادی از سوی کمیته انضباطی زندان برای آن‌ها اعمال شده است.

خانواده نسرین ستوده، وکیل دادگستری نیز که به دلیل رعایت نکردن حجاب ممنوع‌الملاقات شده‌بود، موفق به ملاقات با وی نشده‌اند و پس از اعتراض به روند غیرقانونی این ممنوعیت، از سوی معاون زندان اوین تهدید به بازداشت شده‌اند.

یک منبع مطلع در خصوص نسرین ستوده، وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین، به کمپین گفت: « روز یکشنبه ۱۵ مهرماه خانواده خانم ستوده برای ملاقات با ایشان به زندان اوین مراجعه می‌کنند و متوجه می‌شوند که وی هنوز هم ممنوع الملاقات است.»

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: «خانواده خانم ستوده به دفتر معاون زندان مراجعه می‌کنند و به این روند غیر قانونی، معترض می‌شوند که معاون زندان در پاسخ گفته است “نامه دادستانی در مورد ممنوع الملاقاتی خانم ستوده هنوز به قوت خود باقی است!” و آنها را تهدید به بازداشت می‌کند».

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در گزارشی با عنوان “نسرین ستوده ممنوع‌الملاقات شد” به محرومیت از ملاقات این وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین اشاره کرده‌بود.

از سوی دیگر، پویا اولادی نیز روز گذشته ۱۵ مهرماه برای ملاقات همسرش نگین قدمیان، شهروند بهایی در حبس به زندان اوین مراجعه کرده بود که متوجه فضای امنیتی حیاط زندان شد و پس از پیگیری به او گفته شد که ۴ تن از زندانیان محبوس در زندان اوین به مدت ۳ هفته ممنوع الملاقات شده‌اند.

همسر نگین قدمیان، در رشته‌ توییت‌هایی به شرح ماجرا پرداخته‌است: “امروز جو اوین تا حدی امنیتی بود. اولش اصلا نفهمیدیم چه خبره. وجود سربازا تو حیاط ورودی، با آرایش شلخته بیشتر برام خنده‌دار بود، تا نگران‌کننده. حتی وقتی دیدم در نرده‌ای رو بستن و تک به تک خانواده‌ها رو شناسایی می‌کنن و راه می‌دن، بازم دوزاریم نیوفتاد که ممکنه اتفاقی افتاده باشه. با خنده به مامور دم در گفتم بابا بی‌خیال، بعد از ده ماه اومدن، شک دارین که زندانی داریم؟ وقتی رفتیم تو سالن از محمد زاغری شنیدم که بعضی از بچه‌ها ممنوع‌الملاقات شدن. بابت اتفاقای ۴هفته پیش کمیته انضباطی تشکیل شده و ۴ نفر از بچه‌ها برای ۳هفته از ملاقات منع شدن”

پویا اولادی ادامه داد: “سه نفر یعنی آتنا دائمی، گلرخ ابراهیمی ایرایی و مریم اکبری منفرد به‌طور مستقیم بابت همون اتفاق و خوندن سرود تو سالن و نسرین ستوده گویا بابت عدم پوشش موی سر در سالن ملاقات، برای ۳ هفته نمی‌تونن ملاقات داشته باشن.”

همچنین، انسیه دائمی، خواهر آتنا دائمی، خبر ممنوعیت ملاقات خواهرش را روز گذشته در توییتر منتشر کرد.

انسیه دائمی نوشت: “امروز یکشنبه پانزدهم مهر اولین باری که خانوادگی ممنوع ملاقات شدیم، قبلا پیش اومده بود که به من یا هانیه اجازه ملاقات نمیدادن ولی امروز خانوادگی محروم شدیم از ملاقات، شفاهی اعلام کردن سه هفته از ملاقات محرومیم به خاطر خواندن سرود به یاد رامین و زانیار و لقمان”

انسیه دائمی در ادامه افزود: “از آتنا هم بی خبریم و نگرانیم، حتی اجازه ورود به سالن ملاقات را هم ندادن،گویا این دستور از طرف چهارمحالی رییس زندان اوین صادر شده و در غیاب رییس بند نسوان توسط خانم شیرین اسماعیلی معاون بند نسوان اجرا شده”

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، ۲۳ خرداد ۹۷ در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین دو پرونده باز دیگر به اتهامات امنیتی دارد. برای وی همانند همسرش رضا خندان وثیقه سنگین ۶۵۰ میلیون تومانی صادر شد. وثیقه ای که خانم ستوده از تودیع آن سر باز زد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0