صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دومین روز اعتصاب بازاریان در چندین شهر

دومین روز اعتصاب بازاریان در چندین شهر

چهار شنبه 10 اكتبر 2018

• روز سه شنبه ۱۷ مهرماه کسبه و بازاریان در چند شهرهای دومین روز اعتصاب خود در اعتراض به مشکلات اقتصادی نظیر بی‌ثباتی نرخ ارز، گرانی، فقر، بیکاری، رکود بازار و افزایش نرخ تورم را برگزار کردند ...

اعتصاب بازاریان که به دنبال فراخاون‌های قبلی در اعتراض به مشکلات اقتصادی نظیر بی‌ثباتی نرخ ارز، گرانی، فقر، بیکاری، رکود بازار و افزایش نرخ تورم از روز دوشنبه ۱۶ مهرماه آغاز شد، روز سه‌شنبه ۱۷ مهرماه برای دومین روز متوالی در تعدادی از شهرهای ایران از جمله کرج، شهرضا، شهریار، شیراز، کرمانشاه، تبریز و سراب ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، روز سه‌شنبه ۱۷ مهرماه، اعتصاب سراسری بازاریان برای دومین روز متوالی ادامه یافت.

در چند ماه اخیر، ریال، واحد پول ملی ایران بیش از دو سوم ارزش خود را از دست داد که این امر مشکلات اقتصادی بسیاری را به همراه داشته است. اعتصاب سراسری کسبه و بازاریان نیز در اعتراض به مشکلاتی نظیر بی‌ثباتی نرخ ارز، گرانی، فقر، بیکاری، رکود بازار و افزایش نرخ تورم شکل گرفته است.

این اعتصاب در روز سه‌شنبه در تعدادی از شهرهای ایران از جمله کرج، شهرضا، شهریار، شیراز، کرمانشاه، تبریز و سراب شکل گرفت.

بسیاری از خبرگزاری‌های وابسته به دولت مدعی شدند که شرایط بازار عادی بوده و تمام بازاریان مشغول به کار هستند.

لازم به ذکر است رانندگان کامیون نیز از هجده روز پیش دست به اعتصاب سراسری زده و شمار زیادی از این افراد نیز تاکنون در این رابطه بازداشت شده‌اند.

پیش از این نیز در تیرماه سال جاری بازاریان تهران و بسیاری از شهرهای دیگر در واکنش به بی‌ثباتی نرخ ارز، رکود بازار و گرانی کالاها به مدت سه روز دست به اعتصاب زده و دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز اعلام کرد که افراد زیادی از معترضان شناسایی و به زندان معرفی شدند.

گزارشی از روز اول اعتصاب

روز دوشنبه ۱۶ مهرماه کسبه و بازاریان بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به مشکلات اقتصادی نظیر بی‌ثباتی نرخ ارز، گرانی، فقر، بیکاری، رکود بازار و افزایش نرخ تورم دست به اعتصاب زدند.

در کردستان این اعتصاب صورت آشکارتری داشت و نیروهای امنیتی با ارسال پیام‌هایی تهدیدآمیز به بازاریان اعتصابی سعی در شکستن این اعتصاب کردند.

اعتصاب در روز دوشنبه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله سنندج، تهران، کرمانشاه، اندیشه، ایرانشهر، مشهد، اصفهان، تبریز، برازجان، گرگان، زنجان، بانه، مریوان، سقز، اراک، چابهار، هیرمند، کنارک، گرگاب، ارومیه، زاهدان، کازرون، گناوه، پارس آباد مغان، سردشت، پیرانشهر، رفسنجان، میاندوآب، رشت، پاوه و ابهر شکل گرفت.

همزمان با این اعتصاب حضور پررنگ و پیشگیرانه نیروهای امنیتی نیز در بسیاری از شهرها دیده می‌شد. گزارشات حاکی از جو امنیتی سنگین در شهر سنندج بوده است.

روابط عمومی اتاق اصناف استان کردستان با ارسال پیام‌هایی برای کسبه و بازاریان اعتصابی سعی در تهدید و به پایان رساندن این اعتصاب داشته است.

روز دوشنبه علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا علت تعطیلی مغازه‌ها را “مناسب نبودن وضعیت و راکد بودن بازار” اعلام کرد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0