صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اعتراض اتحادیه های کارگری جهانی به تهدید رانندگان کامیون ایران به اعدام

اعتراض اتحادیه های کارگری جهانی به تهدید رانندگان کامیون ایران به اعدام

دو شنبه 22 اكتبر 2018

• رهبران چندین اتحادیه ی بزرگی کارگری که بیش از ۲۰۰ میلیون کارگر را نمایندگی می کنند، در نامه ای به علی خامنه ای تهدید رانندگان کامیون اعتصابی به اعدام را به شدت محکوم کرده اند ...

فدراسیون اتحادیه های کارگری جهانی تقاضای اعدام برای ١٧ راننده اعتصابی را محکوم کرده و خواهای آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شده است.

به گزارش «کمپین برای آزادی کارگران زندانی»، فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی)، فدراسیون بین المللی ترانسپورت (آی تی اف)، آموزش بین المللی (ای وان)، اتحادیه صنعتی جهانی، اتحادیه بین المللی غذا، کشاورزی، هتل، رستوران، تغذیه و دخانیات و انجمن کارگران متحد (آی یو اف) و کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بین المللی که در مجموع بیش از ٢٠٠ میلیون نفر از کارگران را در سراسر جهان در بر میگیرند، طی نامه ای شدید الحن خطاب به خامنه ای خواست اعدام ١٧ راننده اعتصابی کامیون در ایران توسط دادگاه استان قزوین را محکوم کرده اند. در بخشی از این نامه چنین آمده است:

"طرح مجازات اعدام آنهم برای اعتصاب شنیع ترین و جدی ترین شکل پایمال کردن حقوق کارگران است. تلاش برای بکار گرفتن حادترین و شدیدترین مجازاتها بخاطر فعالیتهای محق اتحادیه ای با این هدف که امنیت کشور خود را بالا ببرید برای ما جای نگرانی جدی دارد و نشان میدهد که قوه قضائیه در کشور شما از استقلال برخوردار نیست. این بهیچ وجه در هیچ کجای جهان قابل قبول نیست که کارگران بخاطر دفاع از حقوق پایه ای و اقتصادی خود اعدام شوند. به همین دلیل ما قویا از شما میخواهیم که تمام اتهامات علیه رانندگان دستگیر شده فورا و بی قید و شرط لغو شود و سلامت آنها کاملا تضمین گردد."

فدراسیون اتحادیه های کارگری جهانی در نامه اعتراضی خود از حکومت ایران خواسته اند که فورا هر گونه تقاضای اعدام برای این کارگران را پس بگیرد و با رهبران راننده کامیون برای عملی کردن خواستهایشان وارد مذاکره شود. قبلا نیز "استیون کاتن"‌ دبیرکل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل طی نامه ای جداگانه شدیدا اظهارات محسن کرمی را محکوم ‌ و خواستار مداخله سازمان بین‌المللی کار؛ "آی ال او"؛ در این مورد شده بود. همچنین اتحادیه های کارگران حمل و نقل ویرجینیای آمریکا، دانمارک، کانادا و هلند حمایت خود را از مبارزات و خواستهای رانندگان کامیون و کامیونداران در ایران اعلام کرده بودند.

چنین ابعاد جهانی ای از همبستگی از سوی بزرگترین اتحادیه های کارگری جهانی نشانگر انعکاس وسیع بین المللی اعتصاب قدرتمند رانندگان کامیون در ایران است. با اتکاء به چنین ابعاد وسیع همبستگی جهانی کارگری، رانندگان کامیون امروز در موقعیت بسیار قویتری برای جلوبردن کارزار خود برای آزادی همکاران بازداشتی شان قرار دارند و این برای آنان و تمام کارگران در ایران بسیار امید بخش است.

بنابر این گزارش، هم اکنون ٢٥٦ راننده اعتصابی کامیون در بازداشت بسر میبرند. پرونده های آنان برای محاکمه به دادگاه ارسال شده است. از جمله یکی از این رانندگان بازداشتی در شیراز بخاطر شرکتش در اعتصاب تحت عناوین مسخره ای چون اخلال در نظم عمومی و امنیت، تخریب البسه پلیس به هفت سال و نیم حبس محکوم شده است.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی (فری دم ناو) از تشکلهای کارگری و نهادهای انساندوست در سراسر جهان خواسته است به کارزار جهانی برای آزادی رانندگان اعتصابی بازداشتی در ایران بپیوندند و جمهوری اسلامی را به خاطر این سرکوبگری ها محکوم نمایند.

متن نامه ی فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری به علی خامنه ای:

به: آقای خامنه ای

ما از فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری این نامه را به شما مینویسیم. فدراسیون بین المللی ترانسپورت (آی تی اف)، آموزش بین المللی (ای وان)، اتحادیه صنعتی جهانی، اتحادیه بین المللی غذا، کشاورزی، هتل، رستوران، تغذیه و دخانیات و انجمن کارگران متحد (آی یو اف) و کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بین المللی که بیش از ٢٠٠ میلیون نفر از کارگران را در سراسر جهان نمایندگی میکنیم این نامه را به شما مینویسیم تا اعلام کنیم از گزارشاتی که در مورد خواست اعدام توسط دادگاه استان قزوین برای رانندگان کامیون اعتصابی مطرح شده است، شوکه شده ایم.

بنا به اطلاعات ما، از ماه مه امسال رانندگان کامیون از حکومت شما خواسته اند که به خواستهایشان در مورد شرایط کاری بهتر رسیدگی شود و تقاضا کرده اند که در تصمیم گیری هایی که به زندگی آنها مربوط میشود دخالت داشته باشند. نهایتا از ماه سپتامبر رانندگان کامیون و کامیونداران در در دفاع از معیشت خود و خانواده هایشان دست به اقدام زدند. طی دو هفته گذشته بنا به گزارشها بیش از ١٥٠ نفر از رانندگان بازداشت شده و هفته گذشته بیش از ٢٥٠ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند. سپس در ٨ اکتبر خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داد که در دادگاهی در استان قزوین برای ١٧ نفر از این رانندگان احتمال تقاضای مجازات اعدام مطرح شده است.

طرح مجازات اعدام آنهم برای اعتصاب شنیع ترین و جدی ترین شکل پایمال کردن حقوق کارگران است. تلاش برای بکار گرفتن حادترین و شدیدترین مجازاتها بخاطر فعالیتهای محق اتحادیه ای با این هدف که امنیت کشور خود را بالا ببرید برای ما جای نگرانی جدی دارد و نشان میدهد که قوه قضائیه در کشور شما از استقلال برخوردار نیست.

این بهیچ وجه در هیچ کجای جهان قابل قبول نیست که کارگران بخاطر دفاع از حقوق پایه ای و اقتصادی خود اعدام شوند. به همین دلیل ما قویا از شما میخواهیم که تمام اتهامات علیه رانندگان دستگیر شده فورا و بی قید و شرط لغو شود و سلامت آنها کاملا تضمین گردد .
ما یادآوری میکنیم که کمیته آزادی تشکل و کمیته کاربرد استانداردها مکررا نقض حقوق پایه ای و معاهدات "آی ال او" در ایران را مطرح کرده است و در موارد متعددی بیانیه ها و توصیه هایی را با توجه به اقدامات حکومت ایران پیش کشیده است.

به همین دلیل ما با دقت و از نزدیک وضعیت کارگران در ایران را دنبال میکنیم و با آی ال او در این رابطه در تماس هستیم و انتظار داریم که حکومت ایران فورا هرگونه تقاضای اعدام را پس بگیرد و با رهبران رانندگان برای عملی کردن خواستهایشان وارد گفتگو شود. منتظریم که در رابطه با این موضوع فورا از جانب شما اقدام شود.

با احترام
شارون بارو دبیر کل ای تی یو سی
سو لانگلی دبیر کل ای یو اف
اسفتن کاتون دبیر کال ای تی اف
داوید ادواردس دبیر کل ای وان
والت سانچز دبیر کل اینداستریال آل

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0