صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ترامپ: تحریم نفتی علیه ایران تدریجی خواهد بود

ترامپ: تحریم نفتی علیه ایران تدریجی خواهد بود

سه شنبه 6 نوامبر 2018

• در حالی که شروع دوباره ی موج دوم تحریم های آمریکا، با انتقاد و اعتراض گسترده ای در سطح جهان مواجه شده است، مقامات آمریکایی از اعمال تحریم های بیشتر در روزهای آینده خبر می دهند ...

در حالی که شروع دوباره ی موج دوم تحریم های آمریکا، با انتقاد و اعتراض گسترده ای در سطح جهان مواجه شده است، مقامات آمریکایی از اعمال تحریم های بیشتر در روزهای آینده خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری ها، همزمان با اعلام آغاز بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در روز دوشنبه ۵ نوامبر (۱۴ آبان)، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که به خاطر نگرانی از ایجاد شوک در بازارهای انرژی، تحریم‌های نفتی علیه ایران به صورت تدریجی اعمال خواهند شد.

دونالد ترامپ که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، با اشاره به نگرانی در مورد افزایش ناگهانی قیمت نفت گفت: «ما سخت‌ترین نظام تحریمی را علیه ایران اعمال کرده‌ایم اما در مورد تحریم‌های نفتی قصد داریم که آهسته و تدریجی عمل کنیم. ما نمی‌خواهیم قیمت نفت ناگهان در دنیا افزایش یابد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در نشستی مطبوعاتی با اشاره به جزئیات بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد که به خاطر همراهی در کاهش خرید نفت و گاز، هشت کشور از جمله چین، هند، ژاپن، یونان، ایتالیا، کره جنوبی، تایوان و ترکیه برای ادامه خرید نفت از ایران از تحریم معاف خواهند شد.

ترامپ در مورد این معافیت‌ها گفت: «تحریم تدریجی نفت هیچ ارتباطی به ایران ندارد. من می‌توانستم صادرات نفت ایران را به صورت ناگهانی به صفر برسانم اما این عمل منجر به شوکی در بازار می‌شد. من نمی‌خواهم قیمت‌ها ناگهان افزایش یابد.»

در راستای اعلام جزئیات بیشتر درباره بازگشت تحریم‌ها وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد فعالیت‌های عملی و تحقیقاتی هسته‌ای (با کاربرد غیرنظامی) در تاسیسات هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو شامل تحریم نمی‌شوند اما این مراکز «تحت دقیق‌ترین نظارت» قرار خواهند گرفت.

با این‌حال مقامات آمریکایی تاکید کردند سازمان انرژی اتمی ایران تحریم شده است.

تحریم سوئیفت و آمادگی ایران

سوئیفت، انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین‌المللی همزمان با تحریم‌های آمریکا اعلام کرد که دسترسی شماری از بانک‌های ایرانی را به سامانه خود تعلیق کرده است.
از سوی دیگر، وزارت خزانه داری آمریکا نیز ۵۰ نهاد بانکی ایران را تحریم کرد.
در واکنش به این تحریم‌ها، بانک مرکزی اعلام کرد ایران اقدامات لازم برای ادامه معاملات مالی را در پیش گرفته است.

شبکه خبر از قول عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی گفت: «ما می‌دانستیم که تحریم‌ها در راه هستند و به همین جهت برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم. ما در حال بررسی جایگزین برای سامانه سوئیفت هستیم.»


تحریم‌های بیشتر در راه است

همزمان جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ می‌گوید که تحریم‌های جدیدی نیز در راه است. بولتون در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: «ما قصد داریم تحریم‌هایی فراتر از این را اعمال کنیم. ما به این سطح از تحریم‌ها اکتفا نمی‌کنیم.»

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0