صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دوشنبه ۱۴ آبان ۱٣۹۷ - ۵ نوامبر ۲۰۱٨دستکم۸ تجمع اعتراضی برگزار شد...

دوشنبه ۱۴ آبان ۱٣۹۷ - ۵ نوامبر ۲۰۱٨دستکم۸ تجمع اعتراضی برگزار شد...

سه شنبه 6 نوامبر 2018

حدود ۱۰۰ نفر از کارگران پیمانی پروژه خط شش قطار شهری تهران، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، گروهی از شهروندان مدعی مالکیت زمین دانشگاه آزاد حصارک در تهران، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین، در شهر تهران و رشت، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز در تهران، جمعی از جوانان جویای در شهرستان هویزه و جمعی از کارگران فولاد ملی اهواز در استان خوزستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، حدود ۱۰۰ نفر از کارگران پیمانی پروژه خط شش قطار شهری تهران، صبح امروز در اعتراض به عدم دریافت شش ماه حقوق و بیمه معوقه در مقابل دفتر مرکزی کارفرما واقع در منطقه مرزداران تهران تجمع کردند.

کارگران متروی خط شش قطار تهران به دلیل عدم دریافت حقوق شش ماهه خود تجمع برگزار کردند. این کارگران گفتند: “به دلیل استمرار بی‌توجهی‌های کارفرمای شرکت پیمانکار سابیر بین‌الملل که پیمانکار ساخت خط شش قطار شهری تهران است به مطالبات صنفی کارگران، علاوه بر ۱۰۰ کارگر معترض، سایر کارگرانی که شمار آنها به بیش از هزار نفر می‌رسد نیز شش ماه است که حقوق نگرفته‌اند”.

آنها هفته گذشته نیز برای پیگیری مطالبات مزدی خود، فعالیت شغلی‌شان را متوقف کرده‌ بودند.

کارگران معترض گفتند: “مطالبات مزدی‌مان از اردیبهشت سال جاری پرداخت نشده است. علاوه بر آن کارفرما هنوز عیدی سال گذشته را پرداخت نکرده است”.

این کارگران از افزایش آمار حوادث کار در پروژه ساخت خط شش قطار شهری تهران ابراز نگرانی کردند و در ادامه گفتند: “طی دو ماه گذشته؛ دو نفر از همکارانمان بر اثر حادثه کار جان خود را از دست داده‌اند”.

به گفتهٔ کارگران شرکت پیمانکاری سابیر بین‌الملل، کارفرما درحالی بهانه «کمبود منابع مالی» را برای پرداخت نکردن حقوق کارگران مطرح می‌کند که به گفته مسئولان شرکت قطار شهری تهران، تمام صورت وضعیت‌های شرکت سابیر به موقع پرداخت می‌شود.

آنها با بیان اینکه کارگران شاغل در پروژه خط شش قطار شهری تهران آخرین حقوقی که دریافت کرده‌اند تقریبا ۴ و نیم ماه پیش بوده است، در ادامه افزودند: “کارگران حاضرند با دریافت حداقل بخشی از مطالبات معوقه خود به کارشان بازگردند”.
مراجعه کارگران خط شش قطار شهری تهران به دادسرا/پیمانکارمکلف به پرداخت بخشی از مطالبات شد

تعدادی از کارگران پیمانی پروژه خط شش قطار شهری تهران ظهر امروز بعد از اجتماع مقابل دفتر مرکزی شرکت سابیر بین‌الملل (پیمانکار پروژه ) با مراجعه به دادسرای ناحیه دو تهران واقع در شهرک غرب، از مسئولان قضایی کشور درخواست استمداد کردند.

کارگران پروژه ساخت خط شش قطار شهری تهران در تماس با ایلنا گفتند: “پس از اجتماع صبح امروز در مقابل ساختمان مرکزی شرکت سابیر بین‌الملل، برای استمداد به دادسرای ناحیه دو تهران واقع در شهرک غرب مراجعه کردیم تا مسئولان قضایی کشور پیگیر مشکلاتمان باشند”.

کارگران گفتند: “مسئولان قضایی ناحیه دو تهران با تنظیم صورتجلسه‌ای موضوع مطالبات ما را پیگیری کردند”.

به گفته آنها، در جلسه‌ای که با چند نفر از نمایندگان کارگری و کارفرما در داسرای ناحیه دو تهران برگزار شد، شرکت سابیر بین‌الملل مکلف به پرداخت دو ماه از شش ماه معوقات مزدی به همراه عیدی سال گذشته کارگران حداکثر تا پایان وقت اداری فردا دوشنبه شده است.

طبق گزارش کارگران، در پروژه ساخت خط شش قطار شهری تهران حدود ۲ هزار کارگر در بخش‌های مختلف تحت مسئولیت شرکت سابیر بین‌الملل مشغول کارند که در شش ماهه گذشته مطالبات مزدی و بیمه‌ای آنها به تاخیر افتاده است.

تجمع کارگران هفت تپه در اعتراض به وضعیت کارخانه

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود، مقابل ساختمان اداری شرکت تجمع کردند.

گروهی از کارگران بخش صنعت و کشاورزی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود و کارخانه می‌خوانند، صبح امروز (۱۴ آبان ماه) مقابل ساختمان اداری شرکت دست به اعتراض صنفی زدند.

به گفته یکی از کارگران معترض، تعداد تجمع‌کنندگان که در اصل کارگران رسمی و روزمزدی شاغل در بخش صنعت و کشاورزی این مجتمع هستند، تا ۵۰۰ نفر برآورد می‌شود.

وی افزود: “کارگران مجتمع هفت تپه دست‌کم ۲ تا ۳ ماه مزد معوقه طلب کارند. بخش اصلی اعتراض کارگران نیز ناشی از مشکلاتی‌ست که اخیرا در ارتباط با محکومیت تعدادی از اعضای هیات مدیره و سهامداران مجتمع بوجود آمده است”.

از قرار معلوم اسامی برخی از سهامداران و اعضای هیات مدیره این مجتمع که مسئولیت چند شرکت و واحد تولیدی دیگر را برعهده دارند، در لیست متخلفان ارزی قرار دارند.

طبق ادعای کارگران، با افزایش مشکلات این کارخانه، در حال حاضر وضعیت مدیریتی این مجتمع با بیش از ۴۵۰۰ کارگر نامشخص بوده و کارخانه در زمینه تامین منابع مالی و قطعات برای تولید با مشکل روبرو شده است.
با برگزاری تجمع؛ برخی شهروندان مدعی مالکیت زمین دانشگاه آزادحصارک شدند

به گزارش ایرنا، گروهی از شهروندان تهرانی امروز (دوشنبه) با تجمع در مقابل سازمان مرکزی و واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد مدعی مالکیت و غصبی بودن این زمین ها شدند.

این گروه از شهروندان که جمعیت زیادی هم دارند و هم اکنون در این محل حضور دارند ، می گویند: “زمین ها بخشی از منطقه مراد آباد پونک است که آنها قبلا از جهاد کشاورزی خریداری کرده اند که به دلیل بالا بودن ارتفاع زمین ها از سطح دریا اجازه ساخت و ساز را پیدا نکرده بودند”.

یکی از این معترضین که خواست نامش فاش نشود، در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه در آن سال ها به آنها اجازه ساخت و ساز زمین را ندادند، اما مالکیت آنها همچنان باقی بوده است، گفت: “چطور ممکن است ما اجازه ساخت نداشته باشیم اما دانشگاه آزاد این مجوز را داشته باشد”.

یکی دیگر از معترضین شرکت کننده دراین تجمع که پلاکاردی با نوشته «تصرف غیر قانونی دانشگاه غیر اسلامی » را در دست داشت، گفت: “پدرم سال ها بابت زمین هایی که دانشگاه آزاد تصرف کرده هزینه های بسیاری را به جهاد کشاورزی پرداخت کرد اما این دانشگاه به صورت غیر قانونی ساختمان هایی با ارتفاع بسیار ساخته است”.

وی ادامه داد: “این زمین متعلق فرزندان من است بنابراین دانشگاه باید زمین ها را به صاحبان اصلی خود بازگرداند. دانشگاه آزاد با پول مردم برای خود عمارت بزرگی ساخته است، از این رو نمی توانیم در مقابل حق پایمال شده خود سکوت کنیم”.

به گزارش ایرنا، سازمان مرکزی و واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد بیش از ۱۷ سال است که در مکان کنونی واقع در حصارک پونک ساخته شده اند.

یکی از شرکت کنندگان گفت: “مسئولان قبلی درجریان وضعیت زمین های ما بودند و ما به دلیل تغییرات در هرم مدیریتی دانشگاه ازاد خواسته های خود را مطرح می کنیم”.

معترضین با در دست داشتن پلاکاردهایی همچون «از زمین های ما خارج شوید»، سردادن شعار ‘الله اکبر’ و سایر شعارهای اعتراضی خواستار پس گرفتن زمین های خود از دانشگاه آزاد هستند.

رضا همدانچی مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد در پاسخ به پرسش ایرنا در باره این تجمع گفت: “موضوع در دست بررسی است و پس از بررسی نتیجه اعلام می شود”.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در شهر تهران و رشت

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین، در شهر تهران و رشت اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

اعتراض مالباختگان پدیده شاندیز در تهران

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

مالباختگان معترض مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

آنها هم چند سال است که معترضند و حتی دی ۹۴ در اعتراض در برابر ورودی مجلس شورای اسلامی در تهران با حضور گسترده پلیس ضدشورش مواجه شدند.

دو سال پیش گفته شده بود که بدهی‌های این شرکت به سهامداران مالباخته ۸۴۰۰ میلیارد تومان است.

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی بزرگ زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعتی فوق‌العاده پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

اعتراض جوانان جویای کار در شهرستان هویزه

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از جوانان جویای کار در شهرستان هویزه، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

جوانان جویای مقابل درب ورودی شرکت توسعه نفت آزادگان جنوبی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

آنها خواهان بکارگیری نیروی بومی در این واحدهای نفتی متطقه هستند.

شهرستان حویزه، یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است.

کارگران فولاد ملی اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه دستمزد تجمع کردند

به گزارش رادیو زمانه، کارگران فولاد ملی اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد سه ماه گذشته مقابل مجموعه اداری این مجتمع تولیدی تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.

بنابر این گزارش، پس از تجمع کارگران معترض در سالن اجتماعات جمع شدند و یکی از اعضای هیئت مدیره نیز در جمع آنان حاضر شد.

کارگران اما پاسخ‌های او را قانع کننده ندانسته و گفته‌اند که تنها تا پایان این هفته به مدیران شرکت برای پرداخت دستمزدهای معوق فرصت خواهند داد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0