صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > آخرین تحولات اعتصاب در هفت تپه و اهواز

آخرین تحولات اعتصاب در هفت تپه و اهواز

چهار شنبه 21 نوامبر 2018

نمایندگان کارگران هفت تپه دربازداشت ماندند

• روز چهارشنبه تظاهرات در خیابان های شوش و اهواز ادامه یافت، موج همبستگی و حمایت با کارگران رو به گسترش است و برخلاف وعده ها، کارگران بازداشتی امروز آزاد نشدند ...

اخبار روز: علیرغم اخباری که صبح امروز مبنی بر آزادی قریب الوقوع کارگران بازداشتی هفت تپه منتشر شده بود، برطبق آخرین گزارش ها، این کارگران آزاد نشده اند. به گزارش سندیکای کارگران هفت تپه وکیل کارگران اعلام کرده است: متاسفانه حسب تصمیم اخیر راجع به پرونده های کارگران بازداشت شده، این پنج نفر تا اطلاع ثانوی در بازداشت می مانند.


* سخنان مادر محسن آرمند در برابر فرمانداری شوش

https://youtu.be/aLhrp9Ra9_4

از زمان بازداشت کارگران هفت تپه، اعتراضات خیابانی کارگران در شوش ابعاد گسترده تری یافت و کارگران در تظاهرات خود خواسته ی آزادی کارگران زندانی را در صدر مطالبات خود قرار دادند. در اهواز نیز شعار آزادی کارگران زندانی به یکی از شعارهای اصلی کارگران فولاد تبدیل شد. تظاهرات کارگران در این دو شهر، با پشتیبانی مردم و گروه های دانشجویی ابعاد تازه ای یافته است.


حمایت وکلا از کارگران اعتصابی

همزمان با موج حمایت از کارگران اعتصابی گروهی از وکلا اعلام کردند «با افتخار» وکالت نمایندگان زندانی هفت تپه را برعهده خواهند گرفت.

این وکلا در نامه‌ای خطاب به کارگران نیشکر هفت‌تپه ضمن اعلام حمایت از آنها، آمادگی خود را بری قبول وکالت آنها اعلام کردند. در این نامه آمده‌ است: احتراما ما جمعی از وکلای دادگستری ایران با استناد به اصول سوم، هشتم، نهم، نوزدهم، بیست و دوم، بیست و هفتم، سی و چهارم و سی و هفتم و چهل و سوم قانون اساسی مراتب پشتیبانی و حمایت خود را از اعتراضات شما اعلام می‌داریم و تصریحا بیان می‌داریم که حسب اصول مارالذکر قانون اساسی، اعتراض و تحصن بخش لاینفک حقوق شرعی، قانونی و انسانی کارگران است. پیگیری مطالبات صنفی و تلاش برای احقاق حقوق و کوشش برای دریافت مطالبات مالی جزو بنیان‌های حقوقی کارگران است که قانون کار و مقاوله‌نامه‌های سازمان بین‌المللی کار بطور کامل آن را به رسمیت شناخته است و توجه، تحقق و پاسخگویی به آنها در شمار تکالیف دولت و مسولین کشوری است.

در ادامه این نامه آمده است: ما وکلای دادگستری، امضاکنندگان این بیانیه، ضمن همبستگی، با افتخار مراتب آمادگی خود را جهت دفاع و پذیرش وکالت شما زحمتکشان در مراجع قانونی و قضایی را اعلام می‌داریم.

این نامه را حسین احمدی نیاز، هوشمند رحیمی، یوسف مولایی، علیرضا دقیقی، قهرمان کریمی، پیمان حاج محمود عطار، احسن حسن پور، محمدعلی جداری فروغی، محمد نجفی، لیلا علی کرمی، نعمت احمدی، مصطفی ترک همدانی، جبار مبارکی، عبدالله جهان بین، علی افروز، فرهاد مجید آلادی، مصطفی احمدیان، محمد مصطفایی، آناهیتا فراهانی، حسین خبیر، حسین عشقی، کاوه رحمانی، سارا علی محمدی، علی امیری و ثریا فیضی امضا کرده اند.

ادامه ی تظاهرات کارگری در شوش و اهواز

در هفدهمین تظاهرات خیابانی کارگران نیشکر هفت تپه، و دهمین روز تظاهرات خیابانی کارگران فولاد، جمعی از دانشجویان دانشگاه چمران با پیوستن به اعتراضات کارگران از آن ها حمایت کردند. حضور گسترده ی خانواده های کارگران نیشکر هفت تپه، صفوف اعتصاب را گسترده تر کرده بود. کارگران با سر دادن شعارهایی از دانشجویان تشکر کرده و بر پیوند میان کارگران و دانشجویان تاکید کردند.

* سخنان یک استاد دانشگاه در جمع کارگران هفت تپه

https://youtu.be/XxCu_gdv1no

به گزارش خبرگزاری ها همزمان با گسترش اعتراضات کارگران هفت تپه و فولاد اهواز، هیاتی از وزارت کار به سرپرستی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارتِ تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوزستان سفر کرده است. بنابر برخی گزارش ها این هیات امروز (چهارشنبه) با نمایندگان کارگران هفت تپه جلسه ای برگزار کرده است.

در اهواز کارگران با اجتماع در مراکز دولتی شعار دادند: «کارگر می میرد ذلت نمی پذیرد»، «حسین حسین شعارشون، دزدیها افتخارشون»، «بیکاری، تورم، بلای جان مردم»، «کشور ما دزد خونه است، توی جهان نمونه است»، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندکی کارگر رو به فناست امروز»، «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما»، «ه تهدید، نه زندان، دیگه فایده نداره»، «تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی»، «نه حاکم، نه دولت،
نیستن به فکر ملت»، «ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد، می جنگیم، می جنگیم»، «کارگر زندانی آزاد باید گردد»

آن ها با سر دادن شعار «همشهری با غیرت، حمایت، حمایت»، خواهان پشتیبانی مردم شهر اهواز از مطالبات و اعتراضات خود شدند.

* سخنان کریمی سیاحی یکی از کارگران فولاد اهواز در جمع کارگران این شهر

https://youtu.be/sm5UHxq8jOQ

در همین حال مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران بار دیگر وعده داد و اعلام کرد مطالبات معوقه مزدی کارگران مجموعه گروه ملی تا دی ماه سالجاری به‌روز می‌شود. کارگران اعلام کرده اند به وعده های مسئولین اعتماد ندارند و از «گفتار درمانی» خسته شده اند.

توصیه شورای امنیت کشور به دستگاه قضا برای تعامل بیشتر با کارگران
خبرگزاری ایلنا گزارش کرده است که شورای امنیت کشور به دستگاه قضایی توصیه کرده است با کارگران اعتصابی تعامل بیشتری داشته باشد.

محمدجواد کولیوند رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به آخرین وضعیت تجمعات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه اظهار کرده بود: موضوع تجمعات کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در جلساتی در وزارت کشور و همچنین در جلسه شورای امنیت کشور مطرح و تصمیمات خوبی اتخاذ شد که بر این اساس، قرار شد دستگاه قضایی تعامل بیشتری داشته باشد و کمک کند تا گره مشکلات این کارگران گشوده شود.

وی افزود: شرکت نیشکر هفت‌تپه چه قرار باشد به بخش خصوصی واگذار شود و چه دولتی اداره شود، باید بر اساس یک برنامه و مکانیزم مشخص مدیریت شود. متاسفانه هم‌اکنون این شرکت وضعیت مشخصی ندارد، بودجه‌ای هم وجود ندارد و مجموعه کارگرانی که در این شرکت کار می‌کنند، سردرگم مانده‌اند.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با تاکید بر این‌که بازداشت کارگران معترض راه‌حل مشکل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه نیست، گفت: مطمئناً با بازداشت معترضان نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم. متاسفانه در حال حاضر، کارد به استخوان کارگران رسیده است.

وی در واکنش به پرسشی درباره علت بازداشت برخی کارگران این شرکت و تعداد بازداشت‌شدگان، گفت که اطلاع دقیقی درباره جزئیات و آمار بازداشت‌شدگان در اختیار ندارد و تاکید کرد که تلاش‌هایی برای حل این مشکل به‌صورت اصولی انجام شده و در حال انجام است.

بنابر همین گزارش روز گذشته جواد کاظم‌نسب الباجی، نماینده اصلاح‌طلب مردم اهواز در مجلس به دروغ مدعی شده بود کارگرانی که در جریان برگزاری تجمع‌ها بازداشت شده بودند، همگی آزاده شده‌اند.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0