صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دستگیری و تداوم آزار قضایی وکلای حقوق بشری امیر سالار داوودی، محمد نجفی و آرش (...)

دستگیری و تداوم آزار قضایی وکلای حقوق بشری امیر سالار داوودی، محمد نجفی و آرش کیخسروی

سه شنبه 11 دسامبر 2018

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از دولت‌مردان ایران خواست فوری و بدون قید و شرط وکلای حقوق بشری محمد نجفی، امیر سالار داوودی و آرش کیخسروی و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر دیگر در حبس خودسرانه در ايران از جمله نسرین ستوده، رضا خندان، رضوانه محمدی، مصطفی دانشجو، فرهاد میثمی ... را آزاد کنند.

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه‌ی مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شما درخواست می‌کند فوری در باره‌ی موضوع زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه:
برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر) از رویدادهای تازه درباره‌ی آزار قضایی وکلای حقوق بشری در ایران، از جمله دستگیری آقای امیر سالار داوودی و تداوم حبس خودسرانه‌ی آقایان محمد نجفی و آرش کیخسروی، و نیز آزادی آقای قاسم شعله سعدی و خانم هدی عمید به قید وثیقه و نیز آزادی مدافع حقوق زنان خانم نجمه واحدی به قید وثیقه، مطلع شده است.

آقای محمد نجفی در روز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ (۵ آذر ۱۳۹۷) در دادگاه انقلاب اسلامی اراک، استان مرکزی، به ۱۳ سال زندان محکوم شد؛ از این میان دو سال به اتهام تبلیغ علیه نظام (ماده‌ی ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی)، یک سال به اتهام توهین به مقام رهبری (ماده‌ی ۵۱۴) و ۱۰ سال به اتهام «کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارجی» (صدای آمریکا، رادیو فردا و بخش فارسی بی‌بی‌سی)(ماده‌ی ۵۰۸). [1]

آقای نجفی همچنین در پرونده‌ی دیگری در روز ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۹ آبان ۱۳۹۷) در دادگاه کیفری شازند، استان مرکزی، به اتهام نشر اکاذیب و تشویش در اذهان عمومی (ماده‌ی ۶۹۸) مورد محاکمه قرار گرفت. نتیجه‌ی این محاکمه تا زمان انتشار این فراخوان اعلام نشده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی، آقای امیر سالار داوودی در روز ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۹ آبان ۱۳۹۷) در تهران دستگیر شد، دفتر و خانه‌ی او مورد بازرسی قرار گرفت و وی در سلول انفرادی در زندان اوین بازداشت شد. دادسرا در همان روز قرار بازداشت یک ماهه علیه او صادر کرد. امیر سالار داوودی به «گردهمایی و تبانی علیه امنیت ملی» (ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی) متهم شده است. دو پرونده‌ی جداگانه علیه آقای داوودی در دادسرای شهید مقدس در زندان اوین مطرح است، اما اطلاعات مربوط به آنها در اختیار وکیل آقای داوودی قرار نگرفته است. آقای داوودی پیش از این وکالت چندین زندانی سیاسی و متهمانی از اقلیت‌های مذهبی را به عهده داشته است.

آقای قاسم شعله سعدی روز ۴ دسامبر ۲۰۱۸ (۱۳ آذر ۱۳۹۷) در پی حکم شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به‌قید وثیقه آزاد شد. حکم دادگاه در پی نشستی در روز ۲ دسامبر (۱۱ آذر) صادر شده بود. اتهام‌های علیه آقای شعله سعدی هنوز مورد رسیدگی قرار نگرفته است. در عین حال، آقای آرش کیخسروی که به همراه آقای شعله سعدی دستگیر شده بود و قرار بود در همان نشست دادگاه حضور پیدا کند و از حضور به دلایل نامشخص سر باز زد، هنوز در زندان تهران بزرگ واقع در فشافویه در خارج از تهران به سر می‌برد. آقای کیخسروی و آقای شعله سعدی روز ۱۸ آگوست ۲۰۱۸ (۲۷ مرداد ۱۳۹۷) به اتهام «گردهمایی و تبانی علیه امنیت ملی» (ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی) (نگاه کنید به: اطلاعات پیش زمینهای) دستگیر شدند.

خانم هدی عمید روز ۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۴ آبان ۱۳۹۷) پس از بیش از دو ماه حبس به قید وثیقه آزاد شد. خانم هدی عمید و خانم نجمه واحدی، مدافع حقوق زن، از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۰ شهریور ۱۳۹۷) در زندان اوین در بازداشت به سر می‌بردند. خانم واحدی نیز روز ۶ نوامبر (۱۵ آبان) به قید وثیقه آزاد شد (نگاه کنید به : اطلاعات پیش زمینه‌ای). [۲]

برنامه‌ی نظارت یادآوری می‌کند که وکلای حقوق بشری و مدافعان حقوق بشر دیگری، از جمله خانم نسرین ستوده [۳]، آقای رضا خندان، خانم رضوانه محمدی [۴]، آقای مصطفی دانشجو و آقای فرهاد میثمی [۵]، نیز هنوز در حبس خودسرانه به سر می‌برند.

برنامه‌ی نظارت نگرانی عمیق خود را از تداوم موج دستگیری‌ها و بازداشت‌ها و آزارهای قضایی علیه وکلای حقوق بشری که گویا به قصد مجازات آنها به خاطر فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری آنهاست، ابراز می‌کند. برنامه‌ی نظارت از دولتمردان ایران می‌خواهد تا فوری و بدون قید و شرط کلیه‌ی وکلای حقوق بشری و مدافعان حقوق بشری زندانی را آزاد و در هر شرایطی سلامت جسمانی و روانی آنها را تضمین کنند.

https://www.fidh.org/fa/%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%B4%D8%B1/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0