صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تجمع بازنشستگان در تهران و مشهد

تجمع بازنشستگان در تهران و مشهد

چهار شنبه 2 ژانويه 2019

• گروهی از بازنشستگان امروز در تهران و چند شهر دیگر از جمله مشهد تجمع های اعتراضی برپا کرده و بر همکاری و اتحاد معلمین، دانشجویان و کارگران برای تحقق خواسته های خود تاکید کردند ...

اخبار روز: گروهی از بازنشستگان امروز در تهران و چند شهر دیگر از جمله مشهد تجمع های اعتراضی برپا کردند. در تهران بازنشته ها در برابر مجلس شورای اسلامی تظاهرات کردند. فراخوان این تظاهرات پیشتر از سوی سه تشکل بازنشستگان شامل، اتحاد سراسری بازنشستگان ایران، بازنشستگان تامین اجتماعی و شورای بازنشستگان ایران اعلام شده بود. دلیل این تجمع بی توجهی بودجه ی سال آینده ی دولت به تامین معیشت و زندگی مناسب توام با سلامت برای بازنشستگان اعلام شده بود.

یکی از تجمع کنندگان در این باره اظهار داشت: در لایحه بودجه سال ۹٨ کل کشور اعتبارات خاصی برای پرداخت حقوق بازنشستگان پیش بینی نشده است که ما نگران این موضوع هستیم. وی با بیان این که ما خواهان همسان سازی حقوق بازنشستگان هستیم، افزود: ما از مجلس می خواهیم که در مورد وضعیت حقوقی بازنشستگان در لایحه بودجه سال ۹٨ کل کشور تجدید نظر شود تا ما بتوانیم به حق و حقوقمان برسیم.

شرکت در این تظاهرات با شعار «تا حق خود نگیریم، از پای نمی نشینیم»، بر قصد خود برای تحقق مطالباتشان خبر دادند. آن ها همچنان با به دست گرفتن پلاکاردهایی نسبت به بازداشت معلمین، دانشجویان و کارگران اعتراض کرده و خواهان آزادی زندانی سیاسی شدند. شعار برجسته ی دیگر تظاهرات بازنشستگان در تهران تاکید بر اتحاد و همکاری اقشار مختلف مردم، از جمله معلمان، دانشجویان، با کارگران بود. «دانشجو، معلم، کارگر، اتحاد اتحاد» از شعارهایی بود که در این تظاهرات شنیده می شد.

https://youtu.be/VHjxaryPz8I

در مشهد نیز بازنشستگان در برابر سازمان بازنشستگان خراسان اجتماع کرده و مطالبات خود را اعلام کردند.

بیانیه ی فراخوان با تجمع

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران؛ گروه بازنشستگان تامین اجتماعی و شورای بازنشستگان ایران؛ سه تشکل متعلق به بازنشستکان، با انتشار فراخوان مشترکی اعلام کرده بودند که روز چهارشنبه در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع خواهند کرد. در این بیانیه ی مشترک آمده بود:

بازنشستگان ومستمری بگیران!

حال که عزم واراده ای از طرف مسئولین درتامین معیشت یک زندگی مناسب توام با رفاه و سلامت برای خود نمی بینیم و حاکمیت همچنان با بی اعتنایی پاسخی به مطالباتمان نداده است، در آستانه تدوین بودجه ای که تصویب آن هم اکنون درجریان است بار دیگر به خیابان می آئیم.

بودجه ای که می بایست تقسیم عادلانه ثروت اجتماعی برای بهبود شرایط زندگی و رفاه و پیشرفت عمومی باشد، سهمی برای ما ندارد. تولیدکنندگان ثروت، بی نصیب از این بودجه همچنان شاهد استمرار قانونی نمودن فقر و فلاکت در ابعادی ویرانگرند.
این بودجه برای سروسامان دادن امور حکومتیان و سهم بری دستگاه ها و نهادهای درون دایره قدرت تنظیم شده است نه برای رفاه عموم مردم.
ما بازنشستگان همه صندوق ها، برای دستیابی به مطالبات زیر باردیگر به خیابان می آئیم. با گامهای راسخ و استوار. چرا که بارها هشدار داده ایم «تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم»:

۱- ارتقاء سطح دریافتی حقوق بگیران و مستمری بگیران به میزان بالاتر از خط فقر کارشناسی شده ‌‌متناسب با هزینه زندگی استاندارد امروزی.

۲- - تهیه و تدوین بودجه سالیانه بر مبنای حمایت از منافع مزدبگیران و تامین منابع مالی لازم برای تضمین یک زندگی مناسب بازنشستگان. همترازی حقوق بازنشستگان با شاغلین با اجرای کامل ماده ۶۴ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ٨۶

٣- توقف تعرض به منابع و امکانات صندوق ها. اعاده منابع صندوقهای بازنشستگی و جبران خسارت و استرداد بدهی های دولت به صندوق ها و ایجاد سازوکار مناسب به منظور کنترل و نظارت بر آنها توسط منتخبین واقعی بازنشستگان

۴- لغو بیمه های تکمیلی و برقراری بیمه کارآمد و رایگان

۵- توقف سیاست و برنامه های خصوصی سازی درعرصه های تولید، آموزش، بهداشت و درمان و خدمات عمومی

۶- توقف روند پرونده سازی و پیگردهای قضایی و امنیتی برای فعالین صنفی و اجتماعی و آزادی فوری و بی قید و شرط کلیه فعالین صنفی و اجتماعی

۷- برسمیت شناختن حق ایجاد تشکل های مستقل بازنشستگان

با توجه به مطالبات مشخص و بارها اعلام شده ی فوق، و همچنین تجارب تاکنونی خود دریافته ایم که مذاکره با دولتمردان نتیجه ای جز وعده و وعیدهای توخالی نداشته است و توجه و اقدام عملی برای بهبود شرایط زندگی ما برعهده آنهاست. بازنشسته ای که مجوز تشکل مستقل را ندارد نماینده ای هم ندارد.
ما اعلام می کنیم چنانچه پاسخ عملی درخور به خواسته های ما داده نشود استمرار تجمعات و اعتراضات برای پیگیری مطالبات خودرا حق قانونی و طبیعی خود می دانیم.

وعده ما روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه ساعت ۱۰ صبح مقابل مجلس شورای اسلامی

- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

- گروه بازنشستگان تامین اجتماعی

- شورای بازنشستگان ایران

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0