صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > نگاهی به اخبار اعتصابات و تجمعات اعتراضی در روز گذشته

نگاهی به اخبار اعتصابات و تجمعات اعتراضی در روز گذشته

چهار شنبه 30 ژانويه 2019

تجمع جمعی از مردم خاش مقابل فرمانداری

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مردم شهرستان خاش در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.

بر اساس این گزارش این تجمع ساعتی پس از آن شکل گرفت که فردی به نام “خان محمد سهرابزهی” توسط چند فرد مسلح کشته و دو نفر به نام های حامد و امید سهرابزهی نیز در این جریان به شدت زخمی شدند که حال یک نفر وخیم گزارش شده است. معترضان از عدم رعایت قانون و استفاده غیر مجاز از اسلحه شکایت داشتند.

پیشتر نیز تجمعاتی در اعتراض به کشته و زخمی شدن شهروندان بلوچ و افزایش نا امنی در سیستان و بلوچستان شکل گرفته است.

شهرستان خاش یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان است. مرکز این شهرستان، شهر خاش است.

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی در تهران

دیروز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از گروه های خودروسازی سایپا و ایران خودرو در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تهران

جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تهران در اعتراض به تصویب بخشنامه‌ای با عنوان استخدام پیمانی معلمان از طرف وزارت آموزش و پرورش و پولی کردن آموزش اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان در این تجمع پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود “پولی کردن آموزش را متوقف کنید” در دست داشتند.

خبرگزاری ایسنا نیز در مطلبی در این خصوص نوشته است: “چند روزی است جمعیت ۲۵ هزار نفری دانشجو معلمان ورودی ۹۷ با مسئله‌ای مواجه شده‌اند که باعث شده است آن را با هشتگ «فریب ـ دانشجومعلمان» مطرح و اصلی‌ترین مطالبه خود را با هشتگ «نه به استخدام ـ پیمانی» در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.

تجمع رانندگان اتوبوس در مشهد

دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از رانندگان اتوبوس در مشهد، در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان در مقابل ساختمان شورای شهر این شهر، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

* سایر اخبار اعتصابات و تجمعات کارگری به گزارش "اخبار و گزارشات کارگری" :

ادامه اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت ۹ماه حقوق

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه، کارگران شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت ۹ماه حقوق به اعتصابشان ادامه دادند ومقابل فرمانداری ویژه اجتماع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده،بیاتی عضو شورای اسلامی شهر بروجرد با ابراز نگرانی از تجمع اعتراض آمیز کارگران شهرداری بروجرد مقابل فرمانداری ویژه شهرستان، افزود: اینکه کارگران تجمعی اعتراض آمیز داشته باشند و برای احقاق حق تلاش کنند امری قانونی است اما اینکه در این اعتراض بخواهند به اعضای شورای اسلامی شهر توهین کنند از نظر قانون اشکال دارد و چنین حقی ندارند.

این عضو شورای اسلامی شهر بروجرد، تصریح کرد: ما شورای اسلامی شهر هستیم نه شهرداری بروجرد که اگر کارگران خواستند استعفاء بدهیم و خواسته آنها را اجابت کنیم.

تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )کماکان ادامه دارد

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه، کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )به تجمعشان مقابل ساختمان قطار شهری اهوازبرای دستیابی به مطالباتشان ادامه دادند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،یکی ازکارگران حاضردرتجمع گفت: هفته گذشته معادل ۲ ماه حقوق و روز گذشته نیز معادل ۲ ماه حقوق دیگررا پرداخت کرده اند که به این ترتیب معوقات ما تا مهرماه سال ۹۶ پرداخت شده است.

وی ادامه داد: به دلیل الزام حضور نیروهای حراستی در نوبت کاری شان، امکان حضور همزمان همه همکاران معترض ما در این تجمع وجود ندارد به همین جهت به صورت نوبتی مقابل ساختمان قطار شهری تجمع می کنیم.

وی گفت: تا زمان تسویه معوقات تا پایان سال ۹۶ به حضور خود مقابل ساختمان قطار شهری ادامه می دهیم، اگر تا آخر هفته جاری این مطالبه ما محقق نشود ، در خیابان سلمان فارسی(مرکز شهر ) تجمع پیدا می کنیم.

تجمع کارمندان استخدامی راه آهن دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی مقابل مجلس برای دومین روزمتوالی

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه برای دومین روزمتوالی، کارمندان استخدامی راه آهن دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بنقل از تجمع کنندگان،طی دوروزگذشته هیچیک از بهارستان نشینان درتجمعشان حاضر نشده تا دلایل اعتراض وخواسته هایشان را بشنوند.

اعتصاب وتجمع کارگران پیمانی اداره آب و فاضلاب روستایی دشتستان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

روزشنبه ششم بهمن ماه، کارگران پیمانی آب و فاضلاب روستایی دشتستان دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست ازکارکشیده ودرمحوطه این اداره تجمع کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ هشتم بهمن ماه،یکی از این کارگران معترض گفت: ما حدود ٣ ماه حقوق کاری خود را دریافت نکرده ایم و پیمانکار نیز به این موضوع توجهی ندارد. علاوه بر این عیدی و مرخصی پایان سال و سابقه سنوات که این مرخصی و سنوات خود هر کدام یک پایه حقوق محسوب می شوند.

وی ادامه داد: مدیرعامل آب روستایی استان و ریاست این اداره در شهرستان باید این موضوع را پیگیری کرده و حقوق و مطالبات معوقه ما را از پیمانکار طلب نماید. ما همه بدهکار بانک هستیم و اقساط پرداختی به تعویق افتاده و هزاران مشکل معیشتی دیگر داریم. اجناس موردنیاز خود را از سوپرمارکت به صورت نسیه می خریم و در دفتر یادداشت می کند، و پس از چند ماه به قیمت روز همه را حساب می کند. مگر ما چقدر توان مالی داریم؟

یکی دیگر از کارگران معترض با بیان اینکه ما نیروی بخش خصوصی هستیم، عنوان کرد: همواره حق و حقوق ما با تاخیر یک ساله پرداخت می شود و جمعا هفت حقوق کامل طلب داریم که مشخص نیست چه زمانی پرداخت خواهد شد. از سال ۹٣ تا امروز همیشه عیدی ما شهریور سال بعد پرداخت می شود.

کارگران با اعلام اینکه ما حق خود را می خواهیم، مطرح کردند: در گرمای تابستان و از دورترین نقاط استان و روستاهای دورافتاده آمده و کار می کنیم، اما حتی قراردادی با ما بسته نشده است. ما به شکل ۲۴ ساعته کار می کنیم، قرائت کنتور، تعمیرات، و... هر کدام که بخواهیم به مرخصی برویم باید یک نفر دیگر را جایگزین کنیم. طبق قانون باید تعطیلی و مرخصی داشته باشیم، ولی مطابق قانون کار با ما برخورد نمی شود و اداره کار نیز پیگیری و نظارتی ندارد.

تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی شهرستان باغملک نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مقابل استانداری خوزستان

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه،مربیان پیش دبستانی شهرستان باغملک در اعتراض به عدم جذب به صورت نیروی حق التدریسی توسط آموزش و پرورش و وعده های توخالی، مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،یکی از مربیان در خصوص علت تجمعشان گفت: ما مربیان ورودی سال ۹۵ هستیم که به صورت رایگان به مدت ۳ سال در مدارس دولتی شهرستان باغملک و روستاهای حومه تدریس کردیم و ماهی ۴۰۵ هزار تومان بابت حق بیمه و ۱۵۰ هزار تومان بابت حق فضا پرداخت می کنیم به امید اینکه روزی به صورت حق التدریسی جذب آموزش و پرورش شویم.

وی افزود: ۲ سال پیش۱۴۰ نفر از مربیان‌ پیش دبستانی باغملک به صورت حق التدریسی جذب آموزش و پرورش شدند در حالیکه برخی از آنها حتی یک روز سابقه بیمه و یا حضور سر کلاس نداشته اند.

این مربی معترض خاطرنشان کرد: یک ماه پیش به استانداری خوزستان در راستای حل مشکلمان مراجعه کردیم که قول مساعدت دادند، ولی پس از آن هر چه پیگیری کردیم کسی پاسخگو نبوده است.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار ما این است که آموزش پروش ما را نیز به صورت حق التدریسی جذب کند.

اعتراض رسانه ای کارگران شهرداری کورائیم نسبت به عدم پرداخت ۴ماه حقوق ،۶ ماه حق اضافه کاری وچندماه حق بیمه

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه،کارگران شهرداری کورائیم در استان اردبیل اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ۴ماه حقوق ،۶ ماه حق اضافه کاری وچندماه حق بیمه ،رسانه ای کردند.
کارگران شهرداری کورائیم، گفتند:چهارماه دستمزد پرداخت نشده دارند وحق اضافه‌کاریشان در شش ماه گذشته پرداخت نشده است.

آنها افزودند:حق بیمه شان نیزاز شهریور ماه پرداخت نشده و کارگران برای تعویض دفترچه‌های بیمه دچار مشکل هستند.

خاتمه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران شهرداری مریوان پس ازیک هفته بدنبال وعده قطره چکانی پرداخت مطالباتشان

روز دوشنبه هشتم بهمن ماه، کارگران شهرداری مریوان به اعتصاب وتجمعاتشان پس از یک هفته بدنبال وعده قطره چکانی مطالباتشان،خاتمه دادند.

بنابه گزارش رسانه ای شده، کارگران شهرداری مریوان با بیان اینکه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به عنوان «علی‌الحساب» دریافت کردیم و توافق شد که مابقی مطالبات تا آخر ماه پرداخت شود،افزودند: امیدواریم مسئولان به وعده‌هایشان عمل کنند و معوقات ما را به زودی بپردازند.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0