صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اخبار تحولات و اعتراضات کارگران

اخبار تحولات و اعتراضات کارگران

يكشنبه 3 مارس 2019

گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

تجمع خانواده های اسماعیل بخشی و سپیده قلیان و تعدادی از کارگران هفت تپه
روز شنبه ۱۱ اسفند ماه خانواده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان وچندنفرازکارگران هفت تپه در مقابل دادگاه شوش تجمع کردند.

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه, در ادامه تجمع در اعتراض به بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان ،بعد از ساعت ۱۱ دوتن ازکارگران هفت تپه به نام حسن کهنکی وقاسم‌بلدی به دستوردادستان شوش وبه وسیله پلیس امنیت بازداشت شدند.
بازداشت شده گان به دادستانی منتقل شدندوبوسیله دادستانی تهدیدبه تشکیل پرونده امنیتی شده بودند و بعدا آنها را به زندان انتقال دادند
در نهایت بعد از دو ساعت با زداشت وباگرفتن تعهد مبنی برعدم شرکت درتجمعات" غیرقانونی" بازداشت شده گان‌ درساعت۱۳ آزادشدند.

تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس لرستان

روز شنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس لرستان در اعتراض به پرداخت نشدن دست کم سه ماه معوقات مزدی مقابل ساختمان استانداری در شهرستان درود تجمع کردند.

دلیل تجمع این کارگران پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه (آذر، دی و بهمن) از معوقات مزدی و تاخیر در پرداخت عیدی و پاداش پایان سال ۹۷ عنوان شده است.

از قرار معلوم این کارگران بخشی از نیروهایی هستند که از طریق شرکت‌های پیمانکاری «تراورس» در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان مشغول کارند و گفته می‌شود که مجموع کارگران پیمانکاری شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان که تعدادشان به بیش از ۴۰۰ نفر می‌رسد، سال‌هاست که با عدم دریافت به موقع معوقات مزدی روبرو هستند.

طبق اظهارات کارگران معترض، از دیگر مطالبات صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس لرستان مشکل بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی است.

آنها در تشریح مشکلات بیمه تکمیلی خود گفتند: “با وجود آنکه کارفرما همه کارگران را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داده است و هر ماه مبالغی از حقوق کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر می‌شود اما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند”.

کارگران تراورس لرستان یادآور شدند: “پیش از این نیز به دلیل بی توجهی مدیریت کارفرما نسبت به مشکلاتشان، اعتراضی مشابهی را انجام داده بودند”.

شرکت تراورس یکی از شرکت‌های اقماری راه‌آهن است که امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن را انجام می‌دهد.

تجمع کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز

شنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز، در اعتراض به معوقات مزدی خود، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع کردند.

کارگران بلبرینگ سازی تبریز دستکم ۷ ماه دستمزد از کارفرما طلب دارند.

تجمع کارگران شرکت واحد

امروز شنبه ۱۱ اسفند ۹۷ جمعی از کارگران شرکت واحد در اعتراض به افزایش نرخ بهای زندگی و عدم توانایی آنها در برابر وزارت کار تجمع کردند.
همچنین کارگران شرکت واحد طی اطلاعیه ای که از سوی سندیکای شرکت واحد منتشر شده اعلام کرده اند که ده صبحِ دوشنبه ۱۳ اسفند ، در راستای تحقق مزد بالای خط فقر و زندگی شایسته در مقابل وزارت کار به صورت گسترده حضور خواهند یافت. آنها در این اطلاعیه گفته اند که :

فاصله بین دستمزد مصوب و تورم، سال به سال از قدرت خرید کارگران و مزدبگیران کاسته است. در سال جاری با افزایش شدید یکباره نرخ ارز و کاهش ارزش ریال و افزایش شدید مایحتاج زندگی، سیاه ترین دوران کارگران و مزدبگیران رقم خورده است، بطوری که حقوق کارگران تنها قادر است یک چهارم هزینه های حداقلی زندگی را تامین کند.

کارفرمایان با پشتیبانی کامل دولت و در غیاب نمایندگان واقعی کارگران در شورای عالی کار باصطلاح سه جانبه برای تعیین دستمزد کارگران فقط سود بیشتر سرمایه شان را پیگیری می کنند و در این میان کارگران هستند که بیشتر از قبل فقیر تر می شوند تا جایی که حتی در حسرت خیلی از مواد ضروری خوراکی هستند.

بنابراین، ما رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، در راستای تحقق مزد بالای خط فقر و زندگی شایسته، ساعت ده صبح روز دوشنبه ۱۳ اسفند در مقابل وزارت کار حضور خواهیم یافت.

حمایت سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران از فراخوان تجمع سندیکای شرکت واحد
در اطلاعیه سندیکای مذکور آمده است
:

از تجمع سندیکای کارگران شرکت واحد حمایت می کنیم!

سندیکای کارگران فلز کار مکانیک ایران با حمایت قاطع خود در تجمع اعلامی که از سوی سندیکای برادر ، سندیکای کارگران شرکت واحد برای دستمزدی بالاتر از خط فقر حمایت نموده و در این تجمع فعالانه شرکت می کند.
امیدواریم که همه کارگران وتشکل های کارگری مستقل با اتحاد خود و شرکت در این تجمع در ۱٣ اسفند ساعت ۱۰ در جلوی وزارت کار، اعتراض خود را به دستمزد زیر خط فقر به گوش مسئولان برسانند . ما خواهان دستمزدی مناسب برای گذران یک خانواده ۴ نفره می باشیم .

کارگران راه آهن خراسان یکشنبه ۱۱، دوشنبه ۱۲ و سه شنبه ۱٣ اسفند تجمع می کنند
کارگران و کارکنان نیروی خراسان اعلام کرده اند که «در همبستگی با برادران مان در مناطق مختلف راه آهن که در این مدت تجمع اعتراضی بدلیل دریافت نکردن حقوق و مزایا داشتند از روز یکشنبه ۱۱ دوشنبه ۱۲ و سه شنبه ۱٣ اسفند در مقابل فرمانداری و استانداری و ایستگاه راه آهن خراسان تجمع خواهیم داشت.


کارگران بازنشسته فولاد اهواز بار دیگر به خیابان آمدند

• کارگران بازنشسته فولاد اهواز امروز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق های عقب مانده و عیدی و مطالبات سال های گذشته شان به سمت استانداری اهواز تظاهرات کردند ...

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0