صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ادامه ی سیل در کشور، وضعیت در بسیاری از مناطق بحرانی است

ادامه ی سیل در کشور، وضعیت در بسیاری از مناطق بحرانی است

دو شنبه 1 آوريل 2019

• بنابر گزارش منابع دولتی، ۴۰۰ شهر و روستا در ۱۵ استان کشور با سیل درگیر هستند. استان های کرمانشاه، لرستان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری از جمله مناطقی هستند که تعداد بیشتری از شهرها و روستاهای آنها درگیر سیل شده اند ...

بنابر گزارش منابع دولتی، ۴۰۰ شهر و روستا در ۱۵ استان کشور با سیل درگیر هستند. استان های کرمانشاه، لرستان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری از جمله مناطقی هستند که تعداد بیشتری از شهرها و روستاهای آنها درگیر سیل شده اند. بر اساس این گزارش ها تاکنون ۷٨ جاده بین شهری و ۲۱۹۹ جاده روستایی بر اثر سیلاب مسدود شده اند که امدادگران در تلاش برای بازگشایی آنها هستند.

بر اثر جاری شدن سیلاب تاکنون بیش از ۲۵ هزار واحد مسکونی در استان هایی که درگیر بارندگی شدید و سیلاب بودند، تخریب شده همچنین بیش از ۶۰ هزار واحد مسکونی در استان هایی که درگیر سیلاب بوده اند، نیازمند تعمیرات است.

*
مسدود شدن دسترسی ۱۰۰ روستای کرمانشاه

بر اثر بارش شدید باران و طغیان آب رودخانه ها، اکنون راه دسترسی بیش از ۱۰۰ روستای استان مسدود شده است.

بارش شدید باران و بالا آمدن آب رودخانه ها باعث محاصره شدن برخی از روستاها شده و همچنین آب پل ارتباطی برخی از روستاها را نیز پوشانده و از این رو عبور و مرور به روستاها را قطع کرده است.

محور حمیل به ایلام به دلیل ریزش کوه با هماهنگی پلیس راه و با هدف جلوگیری از بروز آسیب به مردم مسدود شده است.

در برخی از مسیرهای استان از جمله اورامانات، سرمیل و دالاهو ریزش کوه و رانش زمین روی داده است. اکنون در تمام سطح استان بارندگی ادامه دارد و در شهرستان های کنگاور و سنقر و کلیایی برف می بارد.

در نتیجه بارش‌های سنگین شب گذشته و امروز، رودخانه گاماسیاب طغیان کرده و هشت روستای شهرستان در معرض سیل قرار گرفته‌اند. احتمال دارد که روستاهای «چم‌بطان علیا، گرگَوند، فراش، قلعه محمدعلی و چشمه بیگی از توابع بخش بیستون و چم حیدر، چم کبود و چم شاهی» از توابع بخش مرکزی هرسین به زیر آب بروند.

رود گاماسیاب از طولانی‌ترین رودخانه‌های ایران است که از ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی نهاوند در استان همدان سرچشمه می‌گیرد و پس از در آغوش کشیدن روان آب‌های ملایر، تویسرکان، اسدآباد و صحنه وارد شهرستان هرسین می شود.

* آبگرفتگی شهرستان های گلستان

با گذشت دو هفته از وقوع سیل در گلستان؛ شهرستان های آق قلا و گُمیشان در غرب استان همچنان دچار آبگرفتگی با ارتفاع زیاد است و اگرچه ورودی آب کاهش یافته اما مانداب های قبلی مشکلات عدیده ای برای مردم منطقه ایجاد کرده است.

در این بین زنان، کودکان و سالمندان همچنان نیازمند پوشک و لباس زیر و گرم هستند. از آنجا که ارتفاع آب در برخی مناطق شهرستان زیاد است؛ نیاز به پرژکتور، لباس بارانی، بادگیر و فوکا (لباس یکسره ضد آب تا زیر شانه) بیشتر از سایر اقلام محسوس است.

پمپ آب، لجن کش، لوله پلاستکی جهت هدایت آب و ژنراتور برق سیار از دیگر نیازهای منطقه است.

موضوعی دیگری که اهالی مناطق سیل زده بویژه در آق قلا از آن اظهار نگرانی می کنند؛ ریزش خانه هایشان بخاطر غرقاب شدن و رطوبت شدید در پی ساختمانهاست که البته جان شهروندان را نیز تهدید می کند.

* لغو برخی پروازها به مقصد کردستان

پرواز شرکت آسمان قرار بود ساعت ۶:۲۵ صبح امروز از تهران به مقصد سنندج انجام شود که به دلیل شرایط نامساعد جوی انجام نشد. پرواز قشم ایر نیز که روزهای دوشنبه ساعت ۱۲ از تهران انجام می شد از هفته گذشته بدلیل کمبود مسافر لغو شد.
پروازهای روز یکشنبه ۱۱ فروردین شرکت های قشم ایر و ایران ایر از مقصد تهران به سنندج و بالعکس نیز بخاطر شرایط نامساعد جوی و بارندگی های شدید انجام نشد.

* آبگرفتگی در برخی جاده های اصفهان

بر اثر شدت این بارش ها رودخانه در روستای ’کهنگان و دهبزرگ’ در سمیرم در پادنای علیا طغیان و به ۲ پل آسیب زد، جاده بیده دچار آبگرفتگی شد و اهالی اسکان اضطراری داده شدند.
در منطقه پشتکوه فریدونشهر به علت بارش باران به ۲۷۰ نفر در قالب ۶۹ خانوار در روستاهای اسلام آباد، موگویی، دستگرد، بهرام آباد و دهنو اقلام امدادی همراه با بسته های غذایی از طریق هلال احمر داده شد و آب منازل آنها تخلیه شده است.
آبگرفتگی در ۲۰ روستای شهرستان خوانسار و همچنین در برخی روستاهای فریدن را از دیگر حوادث شب یادشده در منطقه غرب استان بود و به علت بارش شدید باران ارتباط مخابراتی ۲۰ روستا و برق ۲ روستا در پشتکوه شهرستان فریدونشهر قطع شده است.

* تخریب دیواره سیل بند در مسیر جاده فراهان به اراک

در پی بارش های شدید روز یکشنبه سیلاب از ساعت پنج صبح امروز (دوشنبه) موجب تخریب دیواره سیل بند ایجاد شده در مسیر جاده فراهان به اراک به سمت مشهد میقان شد.
در مسیر جاده اراک به تهران نیز به دلیل حجم زیاد آب در ۲ نقطه حدفاصل روستاهای مالک آباد و موت آباد آبگرفتگی ایجاد شده است.

* شکستن پل در همدان

شکستن پل بر اثر برخورد جرثقیل آب و فاضلاب به آن، موجب مسدود شدن جاده همدان به تهران شده است. شب گذشته جرثقیل آب و فاضلاب اقدام به جابجایی لوله هایی با هدف جلوگیری از بروز سیلاب و هدایت آب های سطحی کرده بود که این خودرو با پل عابر پیاده در جاده تهران و در حوالی جورقان برخورد و موجب شکسته شدن آن شد.

بیشتر روستاهای اسدآباد در محاصره آبگرفتگی هستند و بازگشایی مسیرها در این مناطق ادامه دارد.

روستاهای اسدآباد در محاصره آب هستند. روستاهای علی آباد، پیرشمس الدین، کوانج، نجف آباد، لک لک، قاسم آباد و دولت آباد وضعیت بحرانی دارند. در اثر طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی روستاها بیش از یک هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های زیر کشت این شهرستان زیر آب رفت و افزون بر یکصد خانه کم دوام و کاهگلی تخریب شد.

* بارش برف در مازندران

با گذشت ۱۲ روز از آغاز فصل بهار، بارش برف بهاری که از بامداد امروز در ارتفاعات استان مازندران باریدن گرفت، این مناطق را سفید پوش کرد.

بر اساس گزارش هواشناسی مازندران کاهش دما در برخی مناطق محسوس بوده است به طوری که صبح امروز، بلده نور، سیاه بیشه و آلاشت سوادکوه دمای یک درجه زیر صفر را تجربه کردند.

ریزش کوه حاصل از بارش برف و باران در محور هراز و کندان منجر به مسدود شدن این ۲ محور اصلی مواصلاتی استان شده است که به گفته عوامل پلیس راه تا پایان بارندگی امکان پاکسازی آن وجود ندارد.

همچنین به علت ریزش سنگ حاصل از بارش شدید باران محور هراز و کندوان در این استان از شب گذشته تاکنون مسدود است و سوادکوه تنها محور باز برای تردد به پایتخت کشور است.
ریزش کوه در محور هراز شب گذشته به ۶ خودرو خسارت وارد کرد و منجر به زخمی شدن سه سرنشین خودرو پژو پارس نیز شد که حال عمومی خوبی دارند.
در محور سوادکوه به دودانگه نیز ریزش کوه و سنگ تردد در این محور را مسدود کرده است.

* سرریز شذت سد مروک در لرستان

شدت بارش ها موجب سرریز شدن سد «مروک» این شهرستان شد. اکنون تیره رود در آستانه طغیان است و شهر در حالت آماده باش قرار دارد.
سد مروک در بالادست رودخانه شهر دورود ( تیره رود) قرار داد که با اتصال رودخانه سیلاخور ( متشکل از دو رودخانه آبسرده و ونایی) به رودخانه دورود، حجم بسیاری آب وارد این رود می شود.

* قطع برق در چهارمحال و بختیاری

برق شهر بازفت و ٨۷ روستای این بخش در موج دوم بارش ها از شب گذشته تاکنون قطع شده است. میزان بارش های شبانه روز گذشته در شهرستان کوهرنگ تا صبح امروز را ۹۵ میلیمتر اعلام کرد و افزود: سیلاب راه ارتباطی ۵٣ روستای منطقه را با مرکز شهرستان قطع کرده است.

تخلیه ساکنان سه روستا از ۱۶ روستای در معرض خطر آبگرفتگی و طغیان رودخانه قرار دارد و در صورت شدت بارش ها دیگر روستاها تخلیه خواهد شد.

در موج اول بارش های بهاری در روز سه شنبه ششم فروردین ماه بازفت شهرستان کوهرنگ یکی از کانونهای حادثه خیر در سیلاب ها بود که خوشبختانه این بارش ها تلفات انسانی نداشت.

موج اول بارش ها حداقل ۴ هزار میلیارد ریال به زیرساخت های استان، مزارع و باغات و بخش کشاورزی استان خسارت زد.

موج دوم بارش های سیلابی در چهارمحال و بختیاری از عصر یکشنبه یازدهم فروردین ماه در این استان آغاز شده است.

شهرستانهای کوهرنگ، لردگان و اردل اکنون بیشتر میزان بارش باران را دارند و پیش بینی می شود موج دوم بارش ها روز سه شنبه هفته جاری از استان خارج شود.

به دلیل بالا آمدن آب و همچنین افزایش خطر شکسته شدن و یا سرریز سد ’گنج’ این شهرستان، دستور تخلیه واحدهای مسکونی ٣ روستا و رودخانه های منتهی به این سد صادر شد.

ساکنان ٨ روستا و شهر که در حاشیه و مسیر این سد قرار دارند، در معرض آسیب هستند و باید نسبت به تخلیه منازل اقدام کنند.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0