صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > پاریس به نسرین ستوده شهروندی افتخاری اعطا کرد

پاریس به نسرین ستوده شهروندی افتخاری اعطا کرد

چهار شنبه 3 آوريل 2019

شورای شهر پاریس به نسرین ستوده، وکیل ایرانی شهروندی افتخاری اعطا کرد. بیانیه شورای شهر پاریس گفته شده شهروندی افتخاری پاریس به نشانه «حمایت و تجلیل» از نسرین ستوده، برای «شجاعت بی‌بدیلش» به او اعطا می‌شود. شورای شهر پاریس همچنین در همین بیانیه خواستار «آزادی فوری» خانم ستوده شده است.

شورای شهر پاریس به نسرین ستوده، وکیل ایرانی شهروندی افتخاری اعطا کرد.

به گزارش یورونیوز، اعضای شورای شهر پاریس روز دوشنبه ۱۲ فروردین به اتفاق آرا افتخار شهروندی پایتخت فرانسه را به این وکیل و کنشگر حقوق بشر دادند که هم اکنون در ایران در زندان به سر می‌برد. وی اخیرا به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

در بیانیه‌ای که شورای شهر پاریس به همین مناسبت منتشر کرد، آمده که شهروندی افتخاری پاریس به نشانه «حمایت و تجلیل» از نسرین ستوده، برای «شجاعت بی‌بدیلش» به او اعطا می‌شود. شورای شهر پاریس همچنین در همین بیانیه خواستار «آزادی فوری» خانم ستوده شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه با یادآوری جایزه پارلمان اروپا موسوم به ساخاروف به خانم ستوده در سال ۲۰۱۲ آمده است که شهرداری پاریس به نسرین ستوده برای «ایستادگی خلل‌ناپذیر» او در «دفاع از آزادی‌های بنیادین و حقوق زنان» درود می‌فرستد و مبارزه او را «الگو و منبع الهام» می‌داند.


اتهام جدید نسرین ستوده؛ عضویت در کمپین «لگام»

نسرین ستوده که سال گذشته به دفاع از جنبش موسوم به «دختران خیابان انقلاب» برخاسته بود، تاکنون بارها زندانی شده و اکنون در حال سپری کردن محکومیت پنج ساله خود در زندان است. او مخالف قانون حجاب اجباری برای زنان بوده است. دادگاه انقلاب تهران دلیل محکومیت او را ارتکاب جرایم «جاسوسی» و «تشویق به گناه» اعلام کرده است.

کانون وکلای پاریس نیز در روزهای اخیر خواستار آزادی فوری خانم ستوده شده و تصویر بزرگی از او را بر روی ساختمان مقر خود در خیابان اوسمان نصب کرده است.

فرانسه در روز یکم فروردین امسال رسما از مقام‌های تهران خواست که نسرین ستوده را آزاد کنند و هشدار داد که دفاع از برجام به معنی دادن «چک سفید امضا» به ایران در زمینه حقوق بشر نیست.


بیش از ۶۰۰ هزار نفر درخواست آزادی نسرین ستوده را امضا کرده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل خبر می‌دهد که بیش از ۶۰۰ هزار نفر تاکنون عریضه این سازمان برای آزادی نسرین ستوده را امضا کرده‌اند.

نسرین ستوده، حقوقدان و مدافع حقوق بشر زندانی در ایران، در نامه‌ای که روز شنبه، دهم فروردین، منتشر شد خبر داده است که در مجموع به ۳۸ سال و نیم زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده که ۱۲ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

او اعلام کرد که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را به خاطر برعهده گرفتن وکالت دختران خیابان انقلاب به «تشویق به فساد و فحشا» متهم و به ۱۲ سال زندان محکوم کرده است.

عفو بین‌الملل در پیامی می‌نویسد که نسرین ستوده پس از دو محاکمه ناعادلانه و تنها به خاطر شغل وکالتش در دفاع از حقوق زنان در ایران این احکام سنگین را گرفته است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0