صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > مقام حکومتی: جامعه در حال انفجار است + فیلم

مقام حکومتی: جامعه در حال انفجار است + فیلم

سه شنبه 9 آوريل 2019

فیلم زیر: اعتراف مسئولان نظام به فروپاشی اقتصادی و جامعه ای که در حال انفجار است

نگرانی از بی‌اعتمادی مردم نسبت به حاکمیت

رئیس فراکسیون امید از کاهش اعتماد مردم به حاکمیت ابراز نگرانی کرد. یک عضو دیگر این فراکسیون نیز از آسیب جدی به اعتماد مردم خبر داد. به گفته یک مدرس حوزه علمیه نیز مردم نسبت به کلیت نظام حالت خاصی پیدا کرده‌اند.

به گزارش رادیو آلمان، هم‌زمان با چهلمین سالگرد روز موسوم به "روز جمهوری اسلامی" شماری از اصلاح‌طلبان در مورد بی‌اعتمادی مردم به حاکمیت هشدار داده و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی اینستاگرامی به همین مناسبت از "کاهش اعتماد مردم به حاکمیت" ابراز نگرانی کرده و نوشه است: آنچه این روزها من را نگران می‌کند، عدم اعتماد مردم به حاکمیت است. عملکرد ما مسئولان در چهار دهه گذشته بگونه‌ای نبوده که اعتماد مردم به نظام ارتقا پیدا کند بلکه متأسفانه بعضاً شاهد کاهش این اعتماد هستیم.

ابوالفضل سروش، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگویی با سایت "رویداد۲۴" که متن آن روز ۱۲ فروردین (اول آوریل) منتشر شده، تصریح کرده است، امید و اعتمادی که به زعم او جریان امید در جامعه ایجاد کرده بوده، بشدت آسیب دیده است.

محسن غرویان، مدرس حوزه علمیه قم و از حامیان اعتدال‌گرایی نیز با اشاره به ناامیدی ایجاد شده در مردم از روحانی و اصلاح‌طلبان، گفته است که آنان نسبت به اصل و کلیت نظام حالت خاصی پیدا کرده‌اند.

رژیم ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح

رادیو بین المللی فرانسه: نیکلا باورز، حقوقدان، نویسنده و از تحلیلگران معروف فرانسوی، در مطلبی که به مناسبت چهل سالگی حکومت اسلامی ایران در روزنامۀ فیگارو (هجدهم فوریه) منتشر کرده، نوشته است که جمهوری اسلامی ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح. او معتقد است که حکومت اسلامی ایران بیش از هر چیز بن بست های اسلام سیاسی را برملا کرده است.

در تفسیر خود نیکلا باورز تصریح می کند که اشغال عراق توسط ارتش آمریکا و سپس برآمدن گروه داعش برای مدتی به توسعۀ نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه کمک کرد. اما، این توسعۀ نفوذ به بهای سنگینی برای ایران و به ویژه مردم این کشور صورت گرفت.

نویسندۀ فرانسوی نوشته است که تمام ظرفیت های بزرگ ایران برای توسعۀ اقتصادی در داخل نابوده شده و علت این امر غصب درآمدهای نفتی توسط روحانیان، سلطۀ سپاه پاسداران بر تمام فعالیت های اقتصادی، فساد سایه‌گستر و فاجعۀ زیست محیطی است که تمام توانایی های ایران را برای خروج از بن بست تحلیل برده اند.

. به گفتۀ مفّسر فرانسوی از زمان تأسیس حکومت اسلامی در ایران تولید ناخالص این کشور به کمتر از پنجاه درصد تولید ناخالص ترکیه کاسته شده، در حالی که در آستانۀ انقلاب اسلامی، تولید ناخالص ایران ۲۶ درصد بیش از تولید ناخالص ترکیه بود. به گفتۀ نیکلا باورز امروز اقتصاد کره جنوبی چهارده برابر بزرگتز از اقتصاد ایران است، در حالی که در سال ١٣۵٧ اقتصاد ایران ٣۹ درصد قوّی تر از اقتصاد کره جنوبی بود.

نویسندۀ فرانسوی با اشاره به فقر سایه گستر در ایران می افزاید : ۴۰ درصد مردم ایران با کمتر از ده دلار در روز زندگی می کنند. یک پنجم جمعیت فعّال این کشور بیکار هستند و بیکاری شامل ۵٠ درصد جوانان ایران می شود که در نتیجۀ آن سالانه ١۲۵ هزار جوان دیپلمۀ ایرانی کشور خود را ترک می کنند.

رکود اقتصادی و فقر، به گمان نیکلا باورز، علت اصلی بی ثباتی اجتماعی و شیوع اعتراض ها و اعتصاب های بی وقفه در کشور است. به گفتۀ نویسندۀ فرانسوی بخش های گسترده ای از مردم ایران از گروه ها و طبقات مختلف اجتماعی به صف ناراضیان پیوسته اند به طوری که حتا محافظه کارترین بخش های جامعه به نشانۀ اعتراض تغییر دین داده و بعضاً به آئین زرتشتی می گروند.

نیکلا باورز می افزاید که ایدئولوژی انقلاب اسلامی مُرده است و تنها به یاری سرکوب و تنفر از آمریکا به بقای خود ادامه می دهد. نیکلا باورز می گوید : در نهایت انقلاب ایران بن بست اسلام سیاسی را تأئید می کند. او معتقد است که رژیم مذهبی برآمده از این انقلاب روحانیان را ثروتمند کرده و مردم ایران را به افلاس کشانده است. "باورز" تأکید می کند که افزایش بودجۀ نظامی ایران که به ١۶ میلیارد دلار بالغ می شود و همچنین توسعه طلبی های منطقه ای حکومت اسلامی اکنون مهمترین موانع توسعۀ اقتصادی و منشاء تداوم و تعمیق فقر در این کشور به شمار می روند.

نیکلا باورز در ادامه نتیجه گرفته است که "همانند اتحاد شوروی، رژیم ملاها در ایران نهایتاً نه قابل دوام است نه قابل اصلاح."

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0