صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اتحادیه ی اروپا مهلت شصت روزه ی ایران را رد کرد

اتحادیه ی اروپا مهلت شصت روزه ی ایران را رد کرد

شنبه 11 مه 2019

پایه های لرزان «برجام»!

• همزمان با هشدار اتحادیه ی اروپا به ایران، عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ی ایران گفت تهران خروج از برجام را در دستور کار خود داده است ...

کشورهای اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک در واکنش به مهلت ۶۰ روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام کردند هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند.

بر اساس متن این بیانیه، که از سوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بریتانیا، فرانسه و آلمان صادر شده، طرف‌های اروپایی برجام قویا از ایران می‌خواهند تا مانند رویه کنونی به برجام کاملا پایبند بماند. اتحادیه اروپا، لندن، پاریس و برلین در این بیانیه بار دیگر بر پایبندی کامل خود بر توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده اند.

در این بیانیه آمده است: «ما نگرانی زیاد بیانیه ایران در مورد تعهداتش در چهارچوب برجام را ملاحظه کردیم....ما قویا از ایران می خواهیم تا به تعهدات خود در چهارچوب برجام همانطور که تاکنون پابند بوده است کاملا پایبند باشد و از برداشتن هرگونه گام بیشتر خودداری کند.»
کشورهای اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا در بخش دیگری از این بیانیه از وضع مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران ابراز تاسف کرده اند. امضاکنندگان این بیانیه بر تعهد خود به مفاد برجام از جمله لغو تحریم های ایران تاکید کرده اند.

فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که به تلاشهای خود برای ادامه تجارت مشروع با ایران از جمله از طریق اینستکس ادامه خواهند داد.

اینستکس که تحت حمایت اتحادیه اروپا است و برای دور زدن تحریم‌ های آمریکا طراحی شده، از داد و ستد با ایران به کمک ارزی غیر از دلار پشتیبانی می‌ کند.

در پایان این بیانیه از کشورهایی که طرف برجام نیستند خواسته شده است از اقداماتی که توان طرف های باقی مانده در برجام را برای اجرای تعهداتشان محدود می کند پرهیز کنند.

عراقچی: ایران خروج از برجام را در دستور کار قرار داده است

در همین حال عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه شب در یک گفتگوی تلویزیونی گفت جمهوری اسلامی خروج«از برجام را در دستور کار قرار داده است. وی در عین حال افزود که این خروج «مرحله به مرحله» خواهد بود. وی افزود که اگر سایر طرف‌های برجام به تعهداتشان عمل کنند تهران آمادگی دارد که «به مرحله قبل برگردد.»
عراقچی با اشاره به فرصت ۶۰ روزه ایران برای اقدام اروپا گفت که اگر در این فاصله «کشورهای ۱+۴ موضوع هسته‌ای ایران را به شورای امنیت بکشند و یا تحریم‌های گذشته برقرار شود برجام به طور کامل از بین خواهد رفت.»

وی همچنین گفت که ایران در گام نخست، دیگر خود را متعهد به «میزان ذخائر حساس هسته‌ای» که در برجام ذکر شده نمی‌داند و در گام بعدی «درصد غنی‌سازی» را هدف قرار خواهد داد.

عباس عراقچی که جزو مذاکره کننده گان جمهوری اسلامی در پرونده هسته‌ای بوده است، در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که ایران «تصویر واضحی» در مقابل کشورهای عضو برجام قرار داده و برای مذاکره نیز اعلام آمادگی کرده است.

عراقچی یکی از مهمترین خواست‌های ایران را تضمین فروش ۲ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت در روز عنوان کرد که درآمد آن باید در دسترس باشد.

معاون وزیر خارجه ایران در عین حال اروپائیان را تهدید کرد که سیل مهاجران را به سوی آن ها روانه خواهد کرد. وی گفت: یکی از مشکلات کنونی اروپا مهاجرت است، به مهاجران افغان ساکن ایران اشاره کرد و گفت که هزینه آنها برای کشور ۸ میلیارد دلار است و اگر تحریم ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانیمان بخواهیم ایران را ترک کنند. اینکه به کجا بخواهند بروند به خود آنها مربوط است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0