صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دانشجویان در دانشگاه تهران خواهان آزادی پوشش شدند

دانشجویان در دانشگاه تهران خواهان آزادی پوشش شدند

دو شنبه 13 مه 2019

• امروز جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به فشارهای اعمال شده برای پوشش اجباری، در محوطه این دانشگاه اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و قطعنامه ای منتشر کردند. تجمع دانشجویان با یورش عوامل حکومت روبرو شد ...

امروز دوشنبه ۲٣ اردیبهشت ۱٣۹٨، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به تذکرات حراست دانشگاه به پوشش دانشجویان دانشگاه تهران و فشارهای اعمال شده به این منظور، در محوطه این دانشگاه اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

دانشجویان معترض شعارهایی از جمله «آزادی انتخاب حق مسلم ماست»، «نان، کار، آزادی، حجاب اختیاری» و «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سردادند. بعد از شروع این تجمع اعتراضی، دانشجویان بسیجی برای جلوگیری از ادامه ی اعتراض دانشجویان به آن ها حمله کردند. همچنین شوراهای صنفی دانشجویان کشور از برخورد نیرو های امنیتی خارج از دانشگاه با دانشجویان خبر داد.

در جریان این تجمع که در مقابل پردیس دانشکده ی هنرها صورت گرفت، مامورین امنیتی در دانشگاه حضور یافته و دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. بسیجی ها و لباس شخصی ها مانع از صحبت کردن معاونت فرهنگی دانشگاه و پاسخگویی او به دانشجویان شدند.

تصاویر و ویدئو های منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از برخوردهای خشونت آمیز, ضرب و جرح و درگیری های تن به تن از سوی بسیجی ها, لباس شخصی ها و مامورین امنیتی با دانشجویان است.

با این حال دانشجویان موفق به حضور در سالن آمفی تئاتر دانشگاه شدند. در آن جا دانشجویان معتراض مجددا با یورش بسیجی ها و لباس شخصی ها مواجه شدند. دانشجویان موفق شدند نیروهای بسیجی را از سالن بیرون کرده و دسته جمعی به سرودخوانی و دادن شعار پرداختند.

به گزارش تشکلات صنفی دانشجویان حاضر در محل در عین حال درگیری ها در خارج از سالن برای جلوگیری از ورود مجدد مهاجمین به سالن ادامه داشته است.

معاونت فرهنگی دانشگاه در پاسخگویی به دانشجویان در سالن محل تجمع دانشجویان حاضر شد ولی بسیجی ها و لباس شخصی ها با یورش مجدد مانع از صحبت و پاسخگویی او به دانشجویان شدند.
دانشجویان دانشگاه تهران در پایان تجمع بیانیه ای علیه گشت ارشاد دانشگاهی و حجاب اجباری قرائت کردند که متن آن در زیر آمده است:

متن بیانیه:

دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای گذشته شاهد حضور و استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه، به منظور دخالت در امر پوشش خود بوده‌اند. این اتفاق ناخوشایند با سخت‌گیری در ورود بانوان به دانشگاه به‌ علت نوع پوشش‌شان و تهدیدِ احضار به کمیته‌ی انضباطی و برخوردهای قهریِ این‌چنینی همراه شده که مایه‌ی تأسف است.

جناب آقای دکتر سرسنگی، برخوردهای انضباطی و حراستی با دانشجویان این دانشگاه با هدف تغییر اجباری پوشش، حتی اگر در لفافه‌ا‌ی به اسم نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان هم پیچیده شود، امری خارج از شأن و جایگاه این دانشگاه و دانشجویان آن است. این برخوردها ما را به یاد تلاش‌های بی‌سرانجام و محکوم‌به‌شکستِ حاکمیت‌ها در عصرهای مختلف این سرزمین می‌اندازد، حاکمانی که قصد دخالت در سبک زیست مردمان را داشته‌اند اما چیزی جز بدنامی تاریخی نصیب‌شان نشده است. در واقع طرح‌هایی مثل نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان باعث به وجود آمدن چنین دست‌درازی‌هایی به حریم دانشجویان شده و همان‌گونه که مستحضر هستید، این نوع برخوردهای قهری هیچ‌گاه جواب نخواهد داد چرا که دانشجویان بهتر از هر شخص دیگری به عرف دانشگاه و جامعه‌ی خود آگاه هستند.

اجبار و تحمیل نوع خاصی از پوشش به دانشجویان، شکل واضحی از تعرض آشکار به حریم خصوصی دانشجویان، نقض مستقیم حقوق انسانی آنان و ستم عریان علیه زنان محصل است و مورد اعتراض جمع‌ها و محافل دانشجویی است. چنین برخوردهایی تنها موجب ایجاد تنش در فضای دانشگاه و برهم‌زدن بسترهای عقلانیت می‌شوند، آن هم در روزهایی که دانشگاه بیش از همیشه به آرامش و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز طیف‌های مختلف عقیدتی و سبک‌های مختلف زندگی نیاز دارد.

نباید فراموش کرد اندک آزادی‌ای که دانشجویان این دانشگاه در امر پوشش خود داشته‌اند، نه مبنی بر لطف مدیران و مسئولان، که نتیجه و دست‌رنج مقاومت و پافشاری همیشگی دانشجویان بر حقوق بدیهی خود بوده است. دانشجویان این حق را برای خود قائل هستند که به مقابله با این‌گونه رفتارها پرداخته و از حقوق اساسی و اولیه‌ی خود دفاع کنند و اجازه ندهند کسی بیش از این به آن‌ها و دانشگاه‌شان هتک حرمت کند.

بدین‌وسیله ما دانشجویان خواستار توقف برخوردهای دانشگاه در خصوص پوشش و عدم تداوم برخوردهای حراست در این رابطه هستیم.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0