صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > محمد نجفی در حمایت از استعفای جمعی وکلای خود، از حضور در جلسه دادگاه خودداری (...)

محمد نجفی در حمایت از استعفای جمعی وکلای خود، از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد

سه شنبه 14 مه 2019

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اراک در حمایت از استعفای جمعی وکلای خود به دلیل اهانت های صورت گرفته از حضور در جلسه دادگاه روز گذشته خودداری کرد. وی پیشتر جهت حضور در آخرین جلسه دادگاه تجدید نظر از بابت پرونده ای که در آن به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است احضار شده بود. پیام درفشان، آزیتا پولادوند و ابوذر نصرالهی، وکلای مدافع محمد نجفی روز چهارشنبه ضمن اعلام استعفای خود به کانون وکلای استان مرکزی، اقدام به طرح شکایت علیه رییس شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی در دادگاه انتظامی قضات کرده بودند.

به گزارش هرانا، روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۹۸، محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اراک، از حضور در آخرین جلسه رسیدگی به پرونده ای که در آن به حکم دادگاه بدوی به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود خودداری کرد.

محمد نجفی به صورت کتبی به دادگاه اعلام کرده بود که در حمایت از استعفای اعتراضی وکلای مدافع خود در این جلسه حاضر نخواهد شد.

محمد نجفی پیشتر توسط شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی جهت حضور در آخرین جلسه دادرسی در ارتباط با پرونده ای که در آن توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شازند به اتهام “تشویش اذهان عمومی” به دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است احضار شده بود.

روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت، پیام درفشان، آزیتا فولادوند و ابوذر نصرالهی، سه وکیل دادگستری در اقدامی اعتراضی از وکالت پرونده محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اراک در دادگستری این شهر استعفا دادند.

این وکلا همچنین ضمن اعلام استعفای خود، در دادگاه انتظامی قضات وکالتا از سوی محمد نجفی و نیز اصالتا از طرف خود، علیه رئیس شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی اقدام به طرح شکایت کردند.

دلیل طرح این شکایت توسط این سه وکیل دادگستری و عناوین شکایت علیه قاضی این دادگاه در شکایت نامه مذکور “بکار بردن کلمات و عبارات سبک و ناپسند نسبت به وکلای دادگستری و مرجع محترم معاونت حقوق وزارت امور خارجه و انتساب نسبت های ناروا که در متن دادنامه های صادر شده”، “تخلف از قوانین موضوعه”، “رفتار خلاف شان قضایی”، “صدور رای غیر مستند و غیر مستدل” و “خروج از بی طرفی در انجام وظایف قضاوتی” بوده است.
از جمله ایراداتی که این وکلای دادگستری آنها را به شیوه دادرسی ریاست شعبه ۹ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی وارد دانسته اند بخشی از مطالبی است که این قاضی بدون ادله اثبات اتهاماتی را به محمد نجفی نسبت داده و بر اساس آن اقدام به صدور رای کرده است و همچنین خارج از رویه قانونی دادگاه اتهامات و افتراهایی را نیز در دادنامه صادره در ارتباط با وکلای مدافع وی صرفا به دلیل دفاع از موکلشان مطرح کرده است.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0