صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > آمادگی آمریکا برای مذاکره ی بدون پیش شرط با جمهوری اسلامی

آمادگی آمریکا برای مذاکره ی بدون پیش شرط با جمهوری اسلامی

يكشنبه 2 ژوئن 2019

• روز یکشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با ایگنازیو کاسیس همتای سوئیسی خود اعلام کرد که واشنگتن آماده مذاکره با ایران بدون پیش شرط است ...

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با ایگنازیو کاسیس همتای سوئیسی خود اعلام کرد که واشنگتن آماده است با جمهوری اسلامی بدون پیش شرط مذاکره کند.

به گزارش این خبرگزاری، وزیر خارجه آمریکا این سخنان را در نشست خبری با همتای سوئیسی خود و پس از حضور در کنفرانس سالانه گروه «بیلدربرگ» که در پشت درهای بسته برگزار می شود بیان کرد و افزود: آمریکا آماده مذاکره با ایران بدون پیش شرط است، اما لازم است که ببیند ایران مانند کشوری عادی رفتار می کند.

پمپئو ادامه داد: همچنان به اعمال فشار بر ایران ادامه می دهیم. و افزود «تلاش‌های آمریکا برای معکوس کردن اساسی روند فعالیت‌های شرورانه جمهوری اسلامی به عنوان یک نیروی انقلابی ادامه خواهد یافت.»

وزیر خارجه ی آمریکا با اعلام آمادگی برای مذاکره ی بدون پیش شرط تنش و گفتگوی از راه دور واشنگتن و تهران را وارد فاز تازه ای کرد. اظهارات روز یک‌شنبه پومپئو مبنی بر گفت‌وگو بدون پیش‌شرط با ایران در حالی بیان می‌شود که او سال پیش ۱۲ شرط فراگیر را برای مذاکره با تهران تعیین کرده بود. حالا با سخنان اخیر وزیر خارجه ی آمریکا، جمهوری اسلامی با طرفی رو در رو است که ادعا می کند آماده است بدون پیش شرط مذاکره کند.

خامنه ای اگرچه انجام گفتگو را رد کرده اما تحرکات دیپلماتیک ظریف ، فعال شدن میانجیگران و سخنان حسن روحانی در روز یکشنبه در جمع ورزشکاران که گفته: «جمهوری اسلامی اهل مذاکره است به شرط آن که مذاکره محترمانه باشد» دلالت بر آن دارد بحران همه جانبه و فشار آمریکا "نرمش قهرمانانه" را اجتناب ناپذیر کرده است.

در روز های اخیر عراق از فرستادن نمایندگانی به ایران و آمریکا برای میانجیگری خبرداده؛ رفت و آمدهای دیپلماتیک ایران و عمان -که پیش از این هم نقش میانجی را داشته- بیشتر شده و نخست وزیر ژاپن که به تازگی با دونالد ترامپ دیدار کرده قرار است به زودی به تهران برود. به هنگام حضور آبه نخست وزیر ژاپن در تهران به جای ۱۲ شرط پیشین، آمادگی آمریکا برای مذاکره ی بدون پیش شرط با ایران موضوع گفتگوی وی با روحانی و خامنه ای خواهد بود. ۱۲ شرطی که از برنامه اتمی تا توقف حمایت از گروه‌های نیابتی، دست برداشتن از حمایت گروه های حزب الله، حماس و جهاد اسلامی، از آزادی شهروندان آمریکایی، پایان‌ دادن به تولید موشک‌های بالیستیک یا عملیات مخرب سایبری تا توقف حمایت از طالبان، دست برداشتن از تهدید به نابود کردن اسرائیل را در بر می‌گرفت.

پنجشنبه گذشته، ساعاتی پیش از آن‌که پمپئو وزیر خارجه آمریکا راهی اروپا شود، دونالد ترامپ به خبرنگاران در کاخ سفید گفت «ایران بسیار ضعیف شده و خواهان توافق است»؛ و نیز افزود «هر زمان که ایران بخواهد مذاکره کند، من در دسترس خواهم بود».

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0