صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > طرح شکایت به سازمان جهانی کار درباره تخلفات دولت ایران و سرکوب کارگران در هفت تپه به : (...)

طرح شکایت به سازمان جهانی کار درباره تخلفات دولت ایران و سرکوب کارگران در هفت تپه به : سازمان جهانی کار

جمعه 7 ژوئن 2019

موضوع: طرح شکایت درباره سرکوب کارگران و فعالان و حامیان کارگری در هفت تپه
رونوشت به: کمیته آزادی انجمن-سازمان جهانی کار

بدینوسیه گزارش مختصر و شکایت رسمی خود به شما برای بررسی و محکوم کردن دولت ایران به علت نقض آشکار حقوق بدیهی کارگران در ایجاد تشکلات مستقل کارگری و نیز سرکوب آزادی تجمع و انتخاب نماینده و سرکوب کارگران و فعالان کارگری به خصوص در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را اعلام و ثبت میکنیم.

در ماه های اخیر ده ها تن از کارگران هفت تپه تنها به علت تجمع برای رساندن صدای اعتراض صنفی خود بازداشت، احضار و تهدید و یا با قرارهای کفالت موقتا آزاد شده اند. لیست اسامی این کارگران بالغ بر پنجاه نفر میباشد. ما در اینجا فقط به چند مورد مشخص از سرکوب و آزار و شکنجه کارگران هفت تپه و اقدامات سرکوبگرانه دولت ایران در نقض حقوق بدیهی کارگری اشاره میکنیم.

نماینده ما اسماعیل بخشی که یکی از نمایندگان صادق و پیگیر ما است در تاریخ ٢٧ آبانماه ٩٧ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تحت شکنجه های سنگین قرار گرفت و بعد از اینکه با قرار وثیقه سنگین آزاد شد رو به کارگران و افکار عمومی شرح شکنجه های انجام شده بر خود را منتشر کرد. اسماعیل بخشی اعلام کرد که او را تا سر حد مرگ شکنجه کرده اند. او سپس به طور رسمی شکایتی از مامورین امنیتی که او را شکنجه کرده بودند در دستگاه قضایی ایران ثبت کرد. اما با کمال تعجب و وقاحت همان دستگاه امنیتی شکنجه کننده، علیه اسماعیل بخشی پرونده سازی دیگری کرد و در تاریخ ٣٠ دیماه ٩٧ وی را به علت افشای حقایق دستگیر و مجددا زندانی کرد. اسماعیل بخشی در شراط وخیم جسمی از زندانی به زندان دیگر منتقل شد و اکنون بلاتکلیف و در شرایطی سخت و آزار دهنده در زندان اوین تهران محبوس است.

خانم سپیده قلیان فعال اجتماعی و مدافع جنبش کارگری که در میان خانواده های کارگران و در تاریخ ٢٧ آبانماه ٩٧ و در حالی یکی از روزهای تجمع چندهزاری نفری ما کارگران حضور پیدا کرده بود، دستگیر و تحت فشار و شکنجه قرار گرفت. وی بعد از آزادی موقت با قرار وثیقه سنگین پانصد میلیونی، درباره موضوع شکنجه خود و آقای اسماعیل بخشی شهادت داد و این شهادت وی در شبکه های اجتماعی انتشار وسیعی پیدا کرد. نیروهای امنیتی در تاریخ ٣٠ دیماه ٩٧ با یورش به منزل وی و ضرب و شتم او و اعضای خانواده اش خانم قُلیان و برادرش را دستگیر کردند. خانم قلیان از زندان امنیتی به زندان اهواز و سپس به زندان اوین در تهران و سپس به زندانی در ورامین منتقل شده است. مسئولین انگیزه خود از این آزار و اذیت و دستگیری وی و انتقال مداومش از زندانی به زندان دیگر را تنبیه کردن وی اعلام کرده اند.

آقای علی نجاتی همکار بازنشسته ی ما در دوره ی اعتصابات مسالمت آمیز کارگران در حالی که در منزل خود و در شهری دیگر بوده در تاریخ ٩ آذرماه ٩٧ و در پی یورش نیروهای امنیتی و برای چندمین بار از زمان عضویتش در سندیکای مستقل کارگری، بازداشت شد. ماموران فرزند و مهمانان او را نیز ضرب و شتم و دستگیر کردند. آقای نجاتی که در هیات مدیره سندیکای کارگران هفت تپه که تشکلی مستقل از دولت و کارفرماست عضویت دارد و از بیماری های قلبی رنج میبرد در دوره ی بازداشت توسط وزارت اطلاعات مورد آزار و بازجویی های مداوم قرار میگیرد و اخیرا نیز وی را به دادسرای مقدس اوین فراخواندند تا روند آزار و پرونده سازی قضایی را علیه او تکمیل کنند.

آقایان اسماعیل بخشی و علی نجاتی و خانم سپیده قلیان در زمان بازداشت اولشان در حالی که توسط وزارت اطلاعات و اداره اطلاعات اهواز زیر فشارهای جسمی و روانی قرار گرفتند مجبور به اعتراف های کذب و اجباری در مقابل دوربین شدند. نیروهای امنیتی با سر هم کردن یک فیلم مضحک از اعترافات مختلف و مونتاژ آن و وصل کردنش به انواع و اقسام اتفاقات با ربط و بی ربط و سناریو سازی تخیلی، سعی کردند این عزیزان را افرادی خطرناک به جامعه معرفی کنند که این فیلم سازی مورد تنفر عمومی در جامعه قرار گرفت.

اشخاص دیگری که برای حمایت از کارگران هفت تپه کار رسانه ای میکردند نیز طی چندین ماه بازداشت و بازجویی، مورد بازداشت و شکنجه و آزار قرار گرفته اند. خانم ها عسل محمدی، ساناز الهیاری و آقایان امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی از جمله این افراد هستند. هنوز سه تن از این عزیزان محبوس و تحت فشار هستند.

خانواده ی این بازداشت شدگان همگی تحت فشار و اذیت هستد تا مبادا درباره شرایط دشوار عزیزان محبوس خود با رسانه ها گفتگو کنند. مقامات امنیتی و قضایی علنا به برخی از این خانواده ها گفته اند که هر چقدر بیشتر از وضعیت زندانی ها خبر به رسانه ها درز کند ما آنها را بیشتر نگه میداریم و احکام سنگین تری هم برایشان خواهیم تراشید!

بدینوسیله ما جمعی از کارگران هفت تپه ضمن ابراز تنفر خود از این اقدامات سرکوبگرانه علیه نمایندگان و حامیان خود که همگی در چهارچوبی مسالمت آمیز و برای استیفای حق و حقوق کارگری تلاش می کرده اند خواهان آن هستیم که این شکایت ما رسما در سازمان جهانی کار، تشکلات بین المللی کارگری و نیز کمیته آزادی انجام در سازمان جهانی کار ثبت و بررسی شود. در حالی که دولت ایران عضوی رسمی در سازمان جهانی کار است و هر ساله نمایندگانی به اجلاس سالانه آن اعزام میکند ما میخواهیم که مورد بازخواست و سوال قرار بگیرند و در رابطه با این سرکوب ها پاسخ گو باشند. این سرکوب ها که ما تنها بخش کوچکی از آن را بازگو کردیم و در نقاط مختلف ایران به شکل های مختلف دیگری نیز اتفاق افتاده است، تنها گوشه ای از نقض آشکار حقوق بنیادین کارگران در ایجاد تشکل، تجمع، اعتراض مسالمت آمیز و حق آزادی انتشار برای دفاع از مطالبات کارگران است.

بهانه های نخ نما و پوسیده ی دولت ایران که سعی میکند کارگران و فعالان کارگری را به جریانات سیاسی و اپوزوسیون و یا حتا به طرزی بی شرمانه به فعالیت های تروریستی وصل کند برای ما کارگران و اکثریت جامعه ی ایران و تمام تشکلات کارگری داخلی و جهانی، کاملا بی اعتبار است. باید تاکید کنیم که این کارگران تنها فعالیت صنفی و یا عضویت در تشکل های مستقل کارگری و دفاع از حقوق و مطالبات ما کارگران هفت تپه داشته اند.
ما درخواست داریم که پاسخ رسمی شما را نیز دریافت و به اطلاع عموم کارگران در هفت تپه و ایران برسانیم.

با تشکر - جمعی از کارگران هفت تپه – چهارشنبه ١٥ خرداد ٩٨

رونوشت به: فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری کشاورزی و خوار وبار IUF
رونوشت به: فدراسیون بین المللی تشکلات کارگری ITUC

رونوشت به : سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، کانون های صنفی معلمان در ایران

رونوشت به: تشکلات مستقل کارگری و جریانات و نهادهای حامی جنبش کارگری در ایران و جهان جهت بررسی، حمایت و اقدام لازم

کپی رایت © 2022 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0