صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > تحریم های تازه ی آمریکا علیه پتروشیمی ایران

تحریم های تازه ی آمریکا علیه پتروشیمی ایران

شنبه 8 ژوئن 2019

• وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای، ۳۹ شرکت پتروشیمی ایرانی، زیر مجموعه‌های آنها و نیز نمایندگی‌های فروش این شرکت‌ها در خارج از ایران را مشمول تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران کرد ...

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای، ۳۹ شرکت پتروشیمی ایرانی، زیر مجموعه‌های آنها و نیز نمایندگی‌های فروش این شرکت‌ها در خارج از ایران را مشمول تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران کرد.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد، تحریم‌های جدید ایالات متحده صنعت پتروشیمی ایران از جمله بزرگ‌ترین هلدینگ این صنعت را که حامی مالی سپاه پاسداران به شمار می‌رود، نشانه گرفته است.

مونچین گفت که انتظار داریم با تحریم این شبکه، شریان‌های اصلی تامین مالی فعالیت‌های سپاه پاسداران جمهوری اسلامی قطع شود.

بر اساس این اطلاعیه، هلدینگ خلیج فارس که بزرگ‌ترین هلدینگ صنعت پتروشیمی ایران به شمار می‌رود به همراه ۳۹ شرکت زیر مجموعه و نمایندگی فروش خارج از کشور آن مشمول تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند.

مطابق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا هلدینگ خلیج فارس ۴۰ درصد ظرفیت تولید و ۵۰ درصد ارزش صادرات صنعت پتروشیمی ایران را در اختیار دارد.

ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ایران در سال گذشته خورشیدی بیش از ۱۴ میلیارد دلار بوده که معادل ۳۲ درصد صادرات غیرنفتی این کشور است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با استناد به سخنان سال گذشته وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی مدعی شده که قرارگاه خاتم الانبیاء که بازوی اقتصادی و مهندسی سپاه پاسداران محسوب می‌شود، در مجموع ۱۰ پروژه فعال به ارزش ۲۲ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی ایران دارد که رقم این قراردادها معادل ۴ برابر بودجه رسمی و دولتی سپاه پاسداران است.
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به تحریم‌های اعلام شده از سوی وزارت خزانه‌دارای این کشور علیه صنعت پتروشیمی ایران که به زعم آمریکا منبع تامین مالی سپاه پاسداران است، در توییتی نوشت که فشار حداکثری بر ایران همچنان ادامه دارد و آمریکا نظام مالی مورد نیاز سپاه پاسداران برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه را از بین خواهد برد.

آمریکا ماه آوریل گذشته سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد و برای افرادی که با این نهاد مراوده‌ای داشته باشند، مجازات زندان ۲۰ ساله تعیین کرد.
وزارت خزانه‌داری آمریکا هدف از تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اعمال فشار بر این کشور برای توقف برنامه تولید موشک‌های بالستیک و افزایش تنش در منطقه توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی عنوان کرد.

فهرست ۳۹ شرکت‌ و نهاد پتروشیمی ایران که از سوی آمریکا تحریم شده‌اند

- شرکت صنایع پتروشیمی اروند،
- شرکت پتروشیمی آب‌نیروی بندر امام،
- شرکت پتروشیمی بسپاران بندر امام،
- شرکت پتروشیمی فرورش بندر امام،
- شرکت پتروشیمی خوارزمی بندر امام،
- شرکت پتروشیمی کیمیا بندر امام،
- شرکت پتروشیمی بندر امام،
- شرکت پتروشیمی بوعلی سینا،
- شرکت پتروشیمی فجر،
- شرکت پتروشیمی هنگام،
- شرکت کود اوره هرمز،
- گروه صنعتی سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران،
- شرکت مدیریت توسعه سرمایه گذاری پتروشیمی ایران،
- شرکت پتروشیمی کارون،
- شرکت پتروشیمی خوزستان،
- شرکت کود اوره لردگان،
- شرکت پتروشیمی مبین،
- شرکت مدبران اقتصاد،
- شرکت پتروشیمی نوری،
- شرکت پتروشیمی پارس،
- شرکت اجرایی غیرصنعتی پاسارگاد،
- شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس،
- شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج فارس،
- شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس،
- شرکت پالایش گاز فجر یادآوران خلیج فارس،
- شرکت مدیریت گسترش صنایع پتروشیمی،
- شرکت پتروشیمی راه‌آوران فنون،
- شرکت پتروشیمی شهید تندگویان،
- شرکت پتروشیمی ارومیه،
- شرکت پتروشیمی همت،
- شرکت اجرایی غیرصنعتی پتروشیمی و خدمات،
- شرکت پتروشیمی ایلام،
- صنایع پلیمر گچساران،
- شرکت صنایع پتروشیمی ده دشت،
- شرکت پتروشیمی بروجن،
- شرکت ان‌پی‌سی اینترنشنال در بریتانیا،
- شرکت ان‌پی‌سی الاینس در فیلیپین،
- پتروشیمی اقیانوس اطلس،
- شرکت نغمه،

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0