صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > دومین تجمع بزرگ اعتراضی بازنشستگان در سال ۹۸ برگزار شد

دومین تجمع بزرگ اعتراضی بازنشستگان در سال ۹۸ برگزار شد

چهار شنبه 19 ژوئن 2019

• عده ای از زنان و مردان بازنشسته, امروز در مقابل مجلس تجمع کردند. در پایان قطعنامه شورای بازنشستگان ایران خوانده شد و سپس تظاهرکنندگان به سمت سازمان برنامه و بودجه راهپیمایی کردند ...

اخبار روز - گزارش دریافتی: در پی فراخوان گروه های تلگرامی فرهنگیان و کارگران از همه بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی، تجمعی با حضور حدود ۶۰۰ تن از مطالبه گران در ساعت ده و در مقابل مجلس شورای اسلامی بر گزار شد. این مراسم به درخواست بازنشستگان کشوری و به ویژه فرهنگیان و با مجوز وزارت کشور بر پا شد.
مجوزدار بودن تجمع مانع از حضور نسبتا گسترده نیروی انتظامی، عکاسان و فیلمبرداران اداره ی اطلاعات و همچنین عوامل اطلاعاتی و لباس شخصی نشده بود.
این شعارها در ابتدای تجمع و لابلای سخنرانی ها و با استفاده از بلندگو سرداده شدند:

‌فریاد فریاد، از این همه بی داد!
تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم!
حقوق های نجومی، فلاکت عمومی!
مجلس خیانت می کند، دولت حمایت می کند!
خط فقر ۷ میلیون، حقوق ما دو میلیون!
معیشت، منزلت، سلامت حق مسلم ماست!
معلم زندانی آزاد باید!
درمان رایگان، حق بازنشستگان!
درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید!

اولین سخنران خانم رضائیان کوشنده فرهنگی با لحن اعتراضی خواستار تحقق مطالبات بر حق فرهنگیان شد، سپس خانم بختیاری در مورد عدم تحقق همترازی ٨۰ درصدی حقوق بازنشستگان با شاغلان همردیف سخنرانی گفت. وی گفت: با وجود تصویب قانون همتراز شدن حقوق بازنشسته با شاغل بطوریکه بازنشسته بتواند ٨۰ درصد حقوق کارکنان شاغل را دریافت کند، دولت عملن توجهی به این مصوبه ی قانونی نمی کند و در بودجه نیز هیچ ردیفی برای آن قائل نشده است.
بعد از وی خانم اسفندیاری قطعنامه ی این تجمع را برای حاضرین خواند.
در تجمع امروز، طرح شعارها و مطالبات خاص مستخدمان کشوری و به ویژه فرهنگیان چشمگیر بود. پلاکاردها، بنرها و دست نوشته های آنان در طول مراسم کاملا به چشم می خورد.
بنابر این گزارش، تا پیش از مراسم و در فراخون ها، گروه های فرهنگی و کارگری از طرح مطالبات همه ی بازنشستگان کشوری، لشکری، نامین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی سخن می راندند.
از نیمه ی زمانی مراسم، تعدادی از کارگران کانون بازنشستگان فلزکار مکانیک و تنی چند از کارگران مستقل، این شعارها را سر دادند که با استقبال و همصدایی تمام حاضران مواجه شد:

تشکل، سندیکا، حق مسلم ماست!
کارگر زندانی آزاد باید گردد!
کارگر، دانشجو، معلم اتحاد اتحاد!
جنگ افروزی را رها کن، فکری به حال ما کن!

بعد از پایان مراسم، برخلاف برنامه ی از پیش تعیین شده، تجمع کنندگان در حالیکه شعارهای صنفی سر می دادند به سمت سازمان برنامه و بودجه حرکت کردند. بعداز دقایقی توقف در این محل و ادامه شعارهای صنفی، راهی ایستگاه مترو بهارستان شدند.
تجمع حدود ساعت ۱۲/٣۰ پایان یافت.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0