صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > هشدار ترامپ در مورد حمله ی قریب الوقوع به ایران

هشدار ترامپ در مورد حمله ی قریب الوقوع به ایران

جمعه 21 ژوئن 2019

• رویترز روز جمعه، از هشدار دونالد ترامپ به مقامات جمهوری اسلامی در مورد «حمله قریب‌الوقوع» خبر داد. پیش از آن نیویورک تایمز نوشته بود دستور «حمله محدود» در آخرین دقایق لغو شد ...

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۳۱ خردادماه، در گزارشی اختصاصی از هشدار دونالد ترامپ به مقامات جمهوری اسلامی در مورد «حمله قریب‌الوقوع» خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از مقاماتی در ایران که به نام‌شان اشاره نکرد می‌گوید که پیغام ویژه رئیس جمهور آمریکا از طریق حکومت عمان به تهران رسانده شده است. پیغام ویژه رئیس جمهور آمریکا به مقامات جمهوری اسلامی درست در روزی ارسال شده است که با سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکا در جنوب ایران تنش در رابطه دو کشور ایران و آمریکا وارد مرحله تازه‌ای شد.

رویترز به نقل از دست‌کم دو مقام ایرانی می‌گوید که ترامپ پنج‌شنبه «شب» به تهران هم در مورد حمله قریب‌الوقوع هشدار داده و هم بار دیگر پیشنهاد مذاکره را مطرح کرده است.
در این گزارش آمده است که ترامپ «مدتی کوتاه» برای دریافت پاسخ از ایران وقت داده است.

شاید به همین دلیل باشد که ایالات متحده روز پنج‌شنبه در نهایت در پاسخ به سرنگونی پهپاد خود به دست ایران به مقابله به مثل متوسل نشد، گرچه طبق گزارش نیویورک تایمز تمام شرایط عملیات علیه مواضع تهران مهیا بوده است.
رویترز به نقل از یک مقام ایرانی نوشت: «ترامپ در پیام خود گفته بود که مخالف جنگ با ایران است و مایل است که با ایران درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کند....»
این مقام ادامه داد: «او مدت کوتاهی برای دریافت پاسخ ما وقت داد، اما جواب فوری ما این بود که تصمیم درباره این امر با رهبر معظم [آیت‌الله خامنه‌ای] است.»

رویترز در ادامه به نقل از یک مقام دیگر می‌نویسد که به آمریکا همچنین پاسخ داده شده است که رهبر جمهوری اسلامی «با هر مذاکره‌ای مخالف است، اما این پیغام به او منتقل خواهد شد».

این مقام دوم همچنین می‌گوید که به مقام عمانی واسطه گفته شده است که «حمله به ایران عواقب منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد داشت».

«انصراف ترامپ» از حمله محدود به مواضع ایران در آخرین دقیقه

روزنامه نیویورک تایمز روز پنج‌شنبه، ۳۰ خردادماه، به نقل مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود که دونالد ترامپ در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی، دستور «حمله محدود» به ایران را صادر کرده، اما در حالی که این عملیات در مراحل اولیه بود، حمله را متوقف کرده است. این حملات محدود قرار بود بامداد روز جمعه به وقت محلی انجام شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز همین گزارش را به نقل از منابع خود تایید کرده است.
هیچ یک از این دو رسانه به نام منبع خود در دولت دونالد ترامپ اشاره نکرده‌اند.
نیویورک تایمز می‌نویسد که در حالی که شماری از مقامات نظامی و سیاسی منتظر بودند که حمله به برخی از مواضع ایران ساعت هفت عصر به وقت واشینگتن انجام شود، دونالد ترامپ دستور توقف حمله را صادر کرده است.
این گزارش اضافه کرده است، ترامپ دستور حمله به تعداد مشخصی از مراکز نظامی ایران از جمله مراکز راداری و پدافند موشکی را صادر کرده بود.
یک مقام بلندپایه دولت آمریکا به نیویورک تایمز گفت، در حالی که این عملیات در مراحل اولیه خود بود و هواپیماهای بمب‌افکن و ناو هواپیمابر آمریکا آماده حمله شده بودند، این عملیات متوقف شد.
شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی نیز به نقل از منابع مطلع گزارش داد رئیس جمهوری آمریکا دستور حمله به ایران را صادر کرد، اما از تصمیم خود بازگشت.
به نوشته ای‌بی‌سی، دلایل تغییر تصمیم دونالد ترامپ برای متوقف کردن این عملیات مشخص نیست.
در همین زمینه نیویورک تایمز می‌نویسد که مشخص نیست که آیا حمله به تعویق افتاده یا کاملاً لغو شده است.
هنوز کاخ سفید یا وزارت دفاع آمریکا به گزارش رسانه‌های آمریکا در این خصوص واکنشی نشان نداده‌اند.

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه ٣۱ خرداد ۱٣۹٨ - ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹لوموند: ترامپ و خامنه ای کار را به جنگ می‌کشانند

آلن فراشون، روزنامه نگار و تحلیلگر فرانسوی در شماره ی بیستم ژوئن روزنامه ی لوموند نوشته است که علی خامنه ای و دونالد ترامپ عاقبت کار را به جنگ می کشانند، هر چند دو طرف اعلام کرده اند که خواستار جنگ نیستند.

به گزارش ار اف آی، تحلیلگر روزنامه ی لوموند نوشته است که در یک سوی تنش جاری میان آمریکا و ایران علی خامنه ای قرار گرفته که دانش سیاسی اش میراث فرهنگ بازار سنتی است و در طرف دیگر، دونالد ترامپ، بساز و بفروش آمریکایی که خود را "شاه چانه زنی" می داند، هر چند او تنها میراث دار تنبل ثروت پدرش است.
به همین خاطر آلن فراشون معتقد است که کشمکش جاری میان خامنه ای و ترامپ عاقبت می تواند به جنگ منجر شود. یعنی: دقیقاً به چیزی که رئیس جمهوری آمریکا می گوید طالب آن نیست و می خواست از آن اجتناب کند. تحلیلگر لوموند می افزاید که سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران قابلیت بالایی برای تحریک جنگ را دارد و علت این امر به گمان وی تنها این نیست که وزیر امور خارجه ی آمریکا، مایک پمپئو، و مشاور امنیت ملی این کشور، جان بولتون، از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی هستند و هرگز تمایل خود را برای تغییر رژیم در ایران پنهان نکرده اند. علت وقوع جنگ از نظر تحلیلگر لوموند این است که دونالد ترامپ که اعتماد بیش از حدی به قابلیت چانه زنی خود دارد، تصور نمی کرد که در این عرصه با کسی روبرو شود که بیشتر از او در چانه زدن تبحر داشته باشد.
آلن فراشون می افزاید که کل تاکتیک دونالد ترامپ که اتفاقا در خصوص کره شمالی با شکست روبرو شد در ارعاب و تهدید و زیاده خواهی خلاصه می شود. او تنها وعده ای که به طرف مقابل می دهد این است که اگر به انتظارهای او پاسخ رضایت بخش ندهد با "آتش و خشم" وی روبرو می‌شود.
تحلیلگر لوموند در جای دیگری از بررسی خود می افزاید: دونالد ترامپ گمان می کرد که علی خامنه ای را به زانو درخواهد آورد، اما، علی خامنه ای نه فقط در مقابل فشارهای ترامپ مقاومت می کند بلکه به ضدحمله نیز روی آورده است. به گمان آلن فراشون، اگر تحریم های آمریکا به قوت خود باقی بماند، جمهوری اسلامی تهدید کرده که تدریجاً از برجام خارج خواهد شد و این به معنا این است که فاجعه ای در افق به انتظار نشسته است. به گفته ی آلن فراشون، علی خامنه ای می داند که نتیجه ی شروط مایک پمپئو جز تسلیم او در مذاکرات نیست و رهبر حکومت اسلامی ایران که در داخل کشور سخت هدف انتقاد افکار عمومی قرار گرفته بعید است بتواند به چنین تسلیمی تن دهد.
آلن فراشون بعید نمی داند که حملات اخیر به نفتکش ها در دریای عمان کار بخشی از سپاه پاسداران باشد که هرگز برجام را نپذیرفت و اکنون می خواهد به هرقیمتی آن را به خاک بسپارد.
در پایان، تحلیلگر لوموند می افزاید که سیاست رئیس جمهوری آمریکا در قبال حکومت ایران بر فشار حداکثری استوار است و جای چندانی برای دیپلماسی باقی نمی گذارد. او می گوید : دونالد ترامپ با این سیاست خود را در مقابل دو گزینه قرار داده است: یا باید عقب بنشیند یا باید پاسخ نظامی بدهد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0