صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اینستکس عملیاتی شد

اینستکس عملیاتی شد

جمعه 28 ژوئن 2019

اتحادیه ی اروپا و جمهوری اسلامی بعد از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام کردند اینستکس عملیاتی شده و تبادلات مالی بین اروپا و ایران در حال انجام شدن است ...

هلگا اشمیت، دیپلمات آلمانی و معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در شهر وین، اعلام کرد اینستکس عملیاتی شده است. او در پیامی توییتری اعلام کرد که بحث‌ها در این نشست سازنده بوده است و پیاده‌سازی کامل و موثر توافق هسته‌ای ایران توسط همه طرفهای این توافق، همچنان نکته کلیدی است.

خانم اشمیت در ادامه، در پیامی جدید نوشت: «اینستکس اکنون عملیاتی شده است. اولین معاملات در حال پردازش هستند و بیشتر کشورهای اروپایی به آن پیوسته‌اند. پیشرفتهای خوبی در پروژه های اراک و فردو وجود دارد.»

عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی نیز پیش‌تر نشست کمیسیون مشترک برجام در وین را «قدم‌ رو به جلو» توصیف کرده بود؛ با این حال افزوده بود که «تا خواسته‌های ایران فاصله قابل توجهی وجود دارد».

عراقچی نیز ضمن اعلام خبر عملیاتی شدن کانال مالی اینستکس اعلام کرده بود که به‌زودی تبادلات مالی انجام خواهد شد.

هفت کشور اروپایی بر راه‌اندازی سریع اینستکس تاکید کردند
هفت کشور اروپایی با انتشار بیانیه‌ای مشترک با تاکید بر اهمیت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اعلام کردند برای تسریع راه اندازی سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران با سه طرف اروپایی برجام و اتحادیه اروپا همکاری خواهند کرد.

اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد در این بیانیه مشترک این توافقنامه هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ را ابزار مهمی برای مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌ای توصیف کردند.

این هفت کشور از ایران خواسته اند تا همچنان به اجرای برجام متعهد باقی بماند.

عراقچی: یک گام به جلو بود

دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک پس از نزدیک به سه ساعت و ۳۰ دقیقه مذاکره میان طرف‌های شرکت‌کننده به پایان رسید. این نشست در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ به ریاست هلگا اشمید دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

هدف از نشست امروز، اطمینان از ادامه اجرای برجام در تمامی ابعاد آن و تبادل‌نظر درباره راه‌های مقابله با چالش‌های ناشی از خروج و اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران عنوان‌شده بود.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران که ریاست هیات ایرانی را در این نشست برعهده داشت، در گفت وگو با خبرنگاران از پیشرفت های صورت گرفته در عملیاتی شدن اینستکس استقبال کرد و آن را یک گام به سمت جلو خواند.

وی گفت: نشست امروز نسبت به جلسات گذشته یک گام به جلو به شمار می آید، البته هنوز تا خواسته های جمهوری اسلامی فاصله قابل توجهی وجود دارد و با دستاوردهای ملموسی که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد، هنوز فاصله داریم.

عراقچی در عین حال خاطرنشان کرد: با این حال قدم های رو به جلویی که در کمیسیون برداشته شد را بررسی کامل خواهیم کرد و من اینها را به تهران منتقل خواهم کرد و هرگونه تصمیم گیری با تهران خواهد بود.

معاون وزیر خارجه درباره مباحثی که در نشست امروز وین درباره آن بحث شد نیز عنوان کرد: مهمترین موضوعی که در این جلسه بحث شد، موضوع اینستکس و کانال مالی که اروپایی ها درست کردند، بود. سه کشور اروپایی توضیحات مبسوط و مفصلی را در این زمینه دادند.
عراقچی گفت: اینستکس الان دیگر عملیاتی شده و ۲ سه تا کیس (مورد) کاری هم الان در حال انجام شدن است و به زودی ظرف روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0