صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > وزیر خارجه انگلستان: پاسخ ما حساب شده و قدرتمند خواهد بود

وزیر خارجه انگلستان: پاسخ ما حساب شده و قدرتمند خواهد بود

شنبه 20 ژوئيه 2019

• جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، به جمهوری اسلامی هشدار داد که لندن به اقدام نیروهای ایرانی در توقیف نفتکش بریتانیایی پاسخی «حساب‌شده، اما قدرتمند» خواهد داد ...

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، به جمهوری اسلامی هشدار داد که لندن به اقدام نیروهای ایرانی در توقیف نفتکش بریتانیایی پاسخی «حساب‌شده، اما قدرتمند» خواهد داد.

هانت اظهار داشت که درباره شرایط به وجود آمده با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت‌وگویی داشته و همچنین گفت‌وگویی نیز با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف خواهد داشت.
وی عنوان کرد، اقدام نیروهای ایرانی «کاملا غیرقابل قبول است. ما به شیوه‌ای حساب‌شده، اما قدرتمند به آن پاسخ خواهیم داد.»
دولت بریتانیا به این خاطر نشستی اضطراری تشکیل داده تا به بررسی راه‌های آزادی نفتکش بریتانیایی بپردازد.

جرمی هانت در ادامه سخنان خود امکان اقدام نظامی در واکنش به ایران را رد کرد، اما هشدار داد که اگر آزادی حمل و نقل دریایی در منطقه به خطر بیفتد، تهران بازنده اصلی خواهد بود.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: «ما به گزینه‌های نظامی فکر نمی‌کنیم، بلکه در پی راهی دیپلماتیک برای حل و فصل مسئله هستیم. خیلی صریح می‌گویم که این مسئله باید حل شود.»
وی افزود: «اگر آزادی رفت و آمد کشتی‌ها به مخاطره بیفتد، ایران بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود. پس به نفعشان است که به سرعت به اوضاع سامان ببخشند.»
گرت مارکیس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، هم با اشاره به این تحولات گفت که ایالات متحده به همکاری با متحدان خود برای مقابله با اقدامات «مخرب ایران» ادامه می‌دهد.

علت توقیف «تصادف با یک قایق صیادی» بوده است
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، روز شنبه اعلام کرد نفتکش بریتانیایی در حال حاضر در بندرعباس پهلو گرفته و تمام خدمه آن در کشتی خواهند ماند.

طبق گزارش خبرگزاری های ایران، پس از برخورد نفتکش با یک قایق ماهیگیری ایران، این نفتکش «به دلیل بی‌توجهی به پیام‌های کشتی صیادی، طبق روال به درخواست اداره‌ کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، از سوی نیروی دریایی سپاه برای بررسی به لنگرگاه بندرعباس هدایت می‌شود تا سازمان بنادر و دریانوردی و اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، ابعاد و جوانب این برخورد را بررسی کند.»

سپاه پاسداران در همان ساعت نخست اعلام کرد که نفتکش «استنا ایمپرو» را به‌ علت «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» در تنگه هرمز توقیف کرده است.
به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، این شناور ۱۸ نفر خدمه هندی دارد و پنج خدمه هم از کشورهای روسیه، فیلیپین و لتونی و غیره هستند،‌ کاپیتان نفتکش هندی است، اما شناور تحت پرچم انگلیس فعالیت می‌کند.

نفتکش این شرکت بریتانیایی تنها ساعاتی پس از آن توقیف شد که دادگاه عالی جبل‌الطارق روز جمعه، ۲۸ تیرماه، اعلام کرد که ابرنفتکش حامل نفت ایران به نام «گریس ۱» می‌تواند ۳۰ روز دیگر در توقیف بماند.

كارنامه

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0