صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > ابراز نگرانی شیرین عبادی نسبت به وضعیت سلامتی سپیده قلیان

ابراز نگرانی شیرین عبادی نسبت به وضعیت سلامتی سپیده قلیان

دو شنبه 29 ژوئيه 2019

«سپیده» ها و «بخشی» ها وجدان آگاه و بیدار جامعه ای هستند که لگدمال استبداد و اختلاس حاکمان و هم دستی بی دادگاهها و مامورین امنیتی شده است.
یکشنبه, 28 جولای, 2019

در پی تداوم اعتصاب غذای سپیده ی قلیان وضعیت جسمی وی نامناسب گزارش شده است. براساس گزارش کمپین حمایت از بازداشت شدگان هفت تپه، خانم قلیان در پی تدام اعتصاب غذا دچار بی حالی و افت شدید فشار شد به گونه ای که جابه جایی وی تنها با ویلچر ممکن است. وی که در هفتمین روز اعتصاب غذای خود به سر می برد از اول مرداد ماه در اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با او و خانواده اش و نیز در حمایت از دو تن دیگر از بازداشت شدگان هفت تپه، امیر حسین محمدی فرد و ساناز الهیاری دست به اعتصاب غذا زده است.

در همین راستا شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده ی جایزه ی صلح نوبل، طی نامه ای نسبت به سلامتی سپیده قلیان ابراز نگرانی کرد و خواستار حمایت افکار عمومی از ایشان و دیگر زندانیان کارگری شد. متن نامه به شرح ذیل است:


ای آدم ها


دختری جوان با هزاران آرزو، خبرنگاری با کوله باری از تعهد، گام به گام به مرگ نزدیک می شود- نام او را همه شنیده ایم- هر چند ممکن است بی تفاوت از کنارش گذشته باشیم.

او «سپیده قلیان» است، جرمش آن که حقیقت را بیان کرد و اسرار نهان را هویدا می ساخت. او از ظلم بر کارگران سخن گفت و سر از زندان در آورد. به شدت شکنجه شد و مجبور به اعترافات دروغین. پس از آزادی به قید وثیقه در اولین فرصت از زندان و شکنجه ای که بر وی و سایر زندانیان رفته بود، سخن گفت و شد بلند گوی راست قامت کارگران مظلوم کشورش- این بار به زندان «قرچک ورامین» تبعید شد- زندانی که فاقد کمترین امکانات حتی آب آشامیدنی است- باز هم شکنجه شد و مورد بی حرمتی قرار گرفت، ناچار دست از جان شسته به اعتصاب غذا روی آورد.

او آرزوئی جز «عدالت اجتماعی» ندارد که همواره در ایران زمین «خط قرمز» حکومت ها بوده است. فرودستان در این کشور هنگام اجرای «تئاتر دموکراسی» و برای تشویق به رای دادن مورد توجه قرار می گیرند، تا مقبولیت دروغین حکومت، به رخ جهانیان کشیده شود و پس از آن مردم فراموش می شوند. این تجربه چهل سال حکومت جمهوری اسلامی است که نتیجه آن گسترش فقر و ازدیاد فاصله طبقاتی است. البته که تحریم اقتصادی یکی از عوامل بالا رفتن خط فقر در ایران است اما نباید سهم عملکرد نادرست حکومت در سیاست های کلان و همچنین اختلاس های نجومی به فراموشی سپرده شود و در این میان حاکمان داخلی بیش از تحریم گران بین المللی قابل سرزنش هستند.

«سپیده» ها و «بخشی» ها وجدان آگاه و بیدار جامعه ای هستند که لگدمال استبداد و اختلاس حاکمان و هم دستی بی دادگاهها و مامورین امنیتی شده است و به همین دلیل در گوشه زندان چشم یاری به ما مردم خواب زده دارند، نه برای خود بلکه برای آینده ایران و فردای جوانانمان- بیدار شویم، خواب زدگان سرزمین تاریک.

شیرین عبادی- رئیس کانون مدافعان حقوق بشر


سپیده قلیان به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور، تبلیغ علیه نظام، عضویت و همکاری موثر با گروههای ضد نظام، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم عمومی" از بهمن ماه گذشته بازداشت و اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می برد.

وی به همراه اسماعیل بخشی که پیشتر و در آبان ماه گذشته بازداشت شده بودند، پس از آزادی از زندان اعلام کردند که طی دوران بازداشت و به منظور کسب اعترافات اجباری از سوی ماموران وزارت اطلاعات مورد شکنجه قرار گرفته اند، امری که با واکنش های گسترده ای از سوی مردم و مسوولان جمهوری اسلامی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی روبرو شد و متعاقب آن در بهمن ماه برای بار دوم بازداشت شدند.

هم اکنون وی به همراه متهمان دیگر پرونده ی هفت تپه، اسماعیل بخشی، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی فرد، ساناز الهیاری، عسل محمدی و علی نجاتی در بازداشت به سر می برد و قرار است در 12 مرداد ماه در دادگاه انقلاب به ریاست محمد مقیسه محاکمه شوند.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0