صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اظهارات شاهدان عینی در پنجمین روز اعتراضات

اظهارات شاهدان عینی در پنجمین روز اعتراضات

سه شنبه 19 نوامبر 2019


فضای امنیتی در تهران، ناآرامی در شهرهای دیگر

اینترنت همچنان در ایران قطع است. تماس با داخل کشور تنها از طریق تلفن مستقیم امکان دارد. دویچه‌وله فارسی در تماس تلفنی با چند شهروند در داخل ایران اوضاع را از آنها جویا شده است.

رسانه‌های حکومتی در داخل ایران از آرام شدن اوضاع پس از اوج اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در روزهای جمعه تا یکشنبه می‌‌گویند. اینترنت اما همچنان قطع است و گرفتن اخبار دست اول از داخل ایران بسیار دشوار.

دویچه‌وله فارسی با چندین نفر در داخل ایران و ساکن شهرهای تهران، شیراز و اصفهان گفت‌وگو کرده و اطلاعاتی را درباره وضعیت کلی شهرها از آنان به دست آورده است.

از تهران به ما گفته شد که اینترنت به طور کامل قطع است و تنها ادارات دولتی و بانکها به سیستم اینترانت وصل هستند. مناطق مرکزی و شمالی شهر کاملا آرام است. متروها در رفت و آمدند و بانک‌ها و ادارات دولتی به کار روزانه مشغولند. نیروهای امنیتی اما همه جا حضور دارند. بازار تجریش به طور کامل و بازار بزرگ تقریبا کامل باز هستند. تنها در حاشیه شهر و مناطق شرقی ناآرامی‌هایی گزارش شده است.

یک شاهد دیگر از تهران گفت جو امنیتی تنها در میادین خاص دیده می‌شود و سایر نقاط شهر فضا کاملا طبیعی است. او همچنین به دویچه‌وله گفت دغدغه اصلی معترضان مشکلات اقتصادی است و خواسته اصلی آنها نیز بازگشتن قیمت بنزین به قیمت اولیه است.

شاهد دیگری از کرج گفت که ظرف روزهای گذشته این شهر به شدت ناآرام بوده و حتی مدارس تعطیل بوده است. اما از روز سه‌شنبه مدارس این شهر نیز باز شده و رفت و آمد از تهران به کرج هم به صورت عادی و بدون ترافیک در جریان است.

با وجود این یک "منبع آگاه امنیتی" در استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم تلویحا تجمع دوشنبه شب در فلکه دوم صادقیه را تایید کرده و گفته است: «شب گذشته سراسر تهران آرام بود و هیچ مشکل امنیتی وجود نداشت. تنها در دو یا سه نقطه تهران مانند فلکه دوم صادقیه ما شاهد تجمع عده‌ای بودیم که با هوشیاری مردم و نیروهای امنیتی اتفاق خاصی روی نداد.»

یک شاهد عینی در دانشگاه تهران اما به دویچه‌وله گفت فضای دانشگاه به شدت امنیتی است و کارت تمام دانشجویان هنگام ورود چک می شود. ماموران نیروی انتظامی را در سراسر خیابان‌های اصلی و فرعی اطراف دانشگاه می‌توان دید.

به گزارش برخی سایت‌های داخل ایراندانشجویان دانشگاه تهران شامگاه دوشنبه برای دومین بار، در اعتراض به گرانی بنزین تجمع کردند. بنابر گزارش‌ها همزمان با این تجمع اعتراضی نیروهای امنیتی و لباس شخصی در اطراف و داخل دانشگاه حضور داشتند.

ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که درهای دانشگاه تهران به روی دانشجویان بسته شده و اجازه خروج از دانشگاه به دانشجویان نمی‌دهند.

یک‌شنبه شب نیز ماموران امنیتی با ورود به خوابگاه دانشجویان تهران سه دانشجو را دستگیر کردند.

اظهارات شاهدان عینی از شیراز: با هلی‌کوپتر به مردم تیراندازی شد

یک شهروند شیرازی به دویچه وله می‌گوید: «بعضی موقع‌ها این تصور پیش می‌آید که شهر آرام شده، ولی شهر حالت جنگی دارد. نهادهای دولتی و مدارس در شهر تعطیل‌اند، نانوایی‌ها شلوغ شده‌اند و با توجه به دشواری رفت‌وآمد تامین ارزاق عمومی هم به تدریج به مشکل برمی‌خورد. تنها یک پمپ بنزین در شهر به صورت کامل فعال است و برخی از محله‌های شهر عملا از حضور نیروهای دولتی و امنیتی عاری است. در بخش‌هایی ازشهر نیروهای انتظامی در خودروهای خود و زیر باران نشسته‌اند، که خستگی از چهره‌شان پیداست.»

یک شهروند دیگر که قصد داشته از تهران به شیراز برود به دویچه‌وله گفت که به جای ۱۲ ساعت حدود ۲۴ ساعت در راه بوده، چون حمل و نقل عملا فلج یا نیمه‌فلج است.

یک نفر دیگر از شیراز گفت امروز (سه‌شنبه) بعد از سه روز سوار سرویس شده و سر کار رفته است. راننده سرویس گفته که امروز هم که سرکار آمده برای آن است که با مسئولان اتمام حجت کند که با این بهای سوخت قادر به ادامه کار نیست. سر کار هم به دلیل قطعی اینترنت عملا کار چندانی از دستشان برنمی‌آید.

فرد دیگری از شیراز می‌گوید: «در ساعاتی از روز این تصور پیش می‌آید که اوضاع آرام شده، ولی بعد دوباره خبر می‌رسد که درگیری در این یا آن گوشه شهر با شدت تمام جریان دارد. معترضان در جاهایی به بانک‌ها و نهادهای دولتی حمله می‌کنند، ولی همه متفق‌القولند که حمله به خانه‌ها و سوپرمارکت‌ها کار اعضای گارد است. در جایی از شهر با هلی‌کوپتر به معترضان تیراندازی شده و حالا صدای هلی‌کوپتر که می‌آید ترس‌آور است. تنها در یک شب ۸۰ نفر مجروح را به بیمارستانی در شهر برده‌اند.»

اظهارات شاهدان عینی از اصفهان: مردم به شدت عصبانی‌اند

از اصفهان به دویچه‌وله گفته شد که تجمعات معمولا از ساعت شش عصر به بعد و بیشتر در محلات پایین شهر مانند ملک شهر و خیابان امام خمینی در جریان است. در شهر بهارستان جدول ها به شدت آسیب دیده‌اند. بانک کشاورزی در میدان ولی عصر بهارستان در آتش سوخته است. در سطح شهر، دوربینها و چراغ های راهنمایی را شکسته‌اند. مترو هنوز تعطیل است و مدارس امروز صبح باز شده اند.اما دانشگاه ها هنوز تعطیلند.»

یک شهروند اصفهانی دیگر گفت که دانشگاه‌های اصفهان تا پایان هفته جاری تعطیل اعلام شده‌اند.

یک اصفهانی دیگر به دویچه‌وله گفت که پاساژهای جنوب شهر که منطقه ثروتمندنشین شهر است باز هستند اما بازار طلافروشان وبازارهای میدان امام علی (سبزه میدان) همچنان بسته‌اند.

یک نفر دیگر از اداره مخابرات در خیابان امام خمینی اصفهان گفت که اینترنت هنوز قطع است و فقط دسترسی به سرویس‌ها و اپلیکشن‌های ایرانی مثل اسنپ، سیستم‌های پرداخت بانکی و سایت‌های ایرانی ممکن است.

یک شهروند دیگر ساکن خیابان امام خمینی اصفهان که به آتش کشیدن بانک را به چشم خودش دیده به دویچه‌وله گفت: «مردم عصبانی‌اند ولی این که کسی برای ایجاد تشنج آموزش دیده است دروغ محض است. غالب تظاهرکنندگان جوان و نوجوان هستند و هیچ تلاشی برای مخفی نگه داشتن هویتشان نمی‌کنند. ماموران از تیرهای رنگی استفاده می‌کنند و دستگیری تظاهرکنندگان برایشان مثل آب خوردن است.»

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0