صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > غافلگیر شدن صدا و سیما از نتایج یک نظرسنجی

غافلگیر شدن صدا و سیما از نتایج یک نظرسنجی

يكشنبه 9 فوريه 2020

Friday, Feb 7, 2020

مهرداد خیراندیش - ایران وایر

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم، شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی با هدف گرم کردن بازار انتخابات اقدام به انجام یک نظرسنجی در کانال تلگرام خود کرد. اما نتایج این نظرسنجی گردانندگان این کانال را غافلگیر کرد به نحوی که مجبور به حذف آن شدند.

این کانال که بیش از ۶۷۳ هزار عضو دارد در این نظرسنجی از مخاطبانش پرسیده بود: شما ملت شریف ایران در انتخابات مجلس به کدام حزب یا گروه رای می دهید؟ گزینه های این نظر سنجی: اصلاح‌طلبان، اصولگرایان، و مستقلان بودند و در پایان هم گزینه‌ای با عنوان «رای نخواهم داد»، قرار داشت.

این نظرسنجی به سرعت مورد توجه قرار گرفت و بیش از ۱۳۰ هزار نفر در آن شرکت کرده و در ناباوری گردانندگان این کانال ۸۲ درصد از شرکت‌کنندگان گزینه «رای نخواهم داد» را انتخاب کردند.

001.jpg

به دنبال این نتیجه، روز چهارشنبه ۱۶ بهمن کانال شبکه خبر با انتشار پستی و به بهانه اینکه گزینه‌های این نظرسنجی کامل نبودند آن را از صفحه خود حذف کرد و وعده داد که نظرسنجی دیگری با گزینه‌های کامل تر برگزار می کند.

در این پست همچنین ادعا شده بود که گروه‌ها و دسته‌های ضدانقلاب با ایجاد کمپین و شرکت در این نظرسنجی گزینه رای نخواهم داد را به صورت سازماندهی شده انتخاب کرده‌اند.

کانال شبکه خبر روز پنج شنبه نظرسنجی تازه‌ای را با پرسشی مشابه ولی پاسخ‌هایی جدید مطرح کرد اما باز هم نتایجی مشابه در حال تکرار شدن هستند.

تا عصر روز پنج شنبه بیش از ۱۱۴ هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. ۱۵ درصد از شرکت کنندگان گفته اند، طبق معیارهایی که مقام معظم رهبری فرمودند رای می دهم. در مقابل تاکنون ۶۹ درصد گفته‌اند رای نمی‌دهیم!

002.jpg

نکته جالب این نظرسنجی‌ها غیر از بی‌علاقگی مردم به رای دادن طبق معیارهای رهبر، بی تفاوتی آن‌ها به جناح اصلاح‌طلب حکومت است. در نظرسنجی اول که توسط این کانال حذف شد از ۱۳۴ هزار شرکت کننده تنها ۴ درصد گفتند به اصلاح‌طلبان رای می‌دهند و در نظر سنجی دوم این رقم ۶ درصد است.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

مشخص نیست که شبکه خبر جمهوری اسلامی این نظرسنجی خود را ادامه می‌دهد یا با یافتن بهانه دیگری آن را از کانال خود حذف خواهد کرد.

دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی نتایج نظرسنجی‌هایی شبیه به این را به کمپین سازمان یافته ضد انقلاب نسبت می‌دهد اما نظرسنجی‌های رسمی که در داخل ایران انجام شده‌اند هم نتایج مشابهی را نشان می‌دهند.

در یک نظرسنجی که از سوی مرکز افکارسنجی ایران و در میان شهروندان استان تهران انجام و نتایج آن در اوایل دی ماه ۹۸ منتشر شد، تمایل مردم استان تهران برای شرکت در انتخابات ۲۱ درصد بود.

در این نظرسنجی همچنین ۴۴.۲ درصد مردم استان تهران گفتند به هیچ وجه در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنند و ۵۵ درصد نیز اعلام کردند که به سلامت انتخابات اعتماد ندارند.

سردی فضای انتخابات مجلس یازدهم که در سایه ناامیدی مردم از اثربخش بودن نهادهای انتخابی و همین طور رد صلاحیت گسترده داوطلبان این انتخابات توسط شورای نگهبان ایجاد شده به یکی از چالش‌های اصلی نظام تبدیل شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۶ بهمن در سخنانی از مردم خواست حتی اگر از او خوششان نمی‌آید هم به خاطر ایران در انتخابات شرکت کنند.

منتقدان رهبر جمهوری اسلامی این سخنان او را تکراری و خالی از صداقت می‌دانند. او در دوره پیشین انتخابات مجلس نیز از کسانی که مخالف نظام هستند خواسته بود در انتخابات شرکت کنند. این سخنان در آن مقطع توسط برخی به عنوان نشانه‌ای از تغییر رویکرد رهبری تعبیر شد اما حوادث سال‌های بعد و به ویژه سرکوب خونین اعتراضات مردم در دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ نشان داد چیزی تغییر نکرده و در هنوز بر همان پاشنه‌های سابق می‌چرخد.

كارنامه

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0