صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با کورش زعیم (جبهه ملی ایران – سامان ششم) درباره (...)

گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با کورش زعیم (جبهه ملی ایران – سامان ششم) درباره تحریم انتخابات توسط جبهه ملی

يكشنبه 23 فوريه 2020

دوشنبه 21 بهمن 1398 – 10 فوریه 2020م

پرسش: دلیل جبهه ملی برای تحریم انتخابات چی هست؟

کورش زعیم: درود به شما. ما در بیانیه ای که دادیم، توضیح دادیم که در شرایط جمهوری اسلامی در طول کل این چهل سال هیچکدام از سازمانهای سیاسی ملی نه تنها حق مشارکت که حق فعالیت و ارائه دیدگاههای خود را نداشتند. انتخابات در جمهوری اسلامی از روز اول، یعنی سال 1358، که مجلس شورای ملی بود که بعد شد مجلس شورای اسلامی و گفتند که همه سازمانهای سیاسی و فعالان میتوانند در آن شرکت کنند، و همه هم اعلام شرکت کردند و کاندید دادند؛ منتهی هیچکدامشان را رای هایشان را نخواندند (هنور نظارت استصوابی نبود و وزارت کشور صلاحیت ها را تایید میکرد) در شهرهای خودشان رای ها را باطل کردند یا نخواندند، برخی را در محل حوزه هایشان کتک زدند و اجبار کردند که انصراف بدهند. دو سه نفر هم که در شهرهای خودشان بسیار محبوب بودند و رای آوردند، وزارت کشور اعتبار نامه به آنان نداد [تصویب نکرد]. بنابراین از روز اول جمهوری اسلامی این محدودیت را که هیچکس که خودی نیست نباید در مجلس حضور داشته باشد اعمال میکرد.

در انتخابات تمام این مدت که من از نزدیک شاهد بودم، تقلب فوق العاده بود و کسانی را که نمی خواستند بیایند حذف مبکردند، رای هایشان را جابجا میکردند و در دهه های اخیر من میدانم که رای ها را بسته بندی شده در صندوقها می انداختند یا رای یکی را برای دیگری میخواندند. یعنی هیچ انتخاباتی را در جمهوری اسلامی نمیتوانم نام ببرم که آزاد بوده باشد و در آن تقلب نشده باشد و آنانی که مردم میخواستند آمدند [وارد مجلس شدند]، بجز در مورد آقای خاتمی که نتوانستند [یا نخواستند] تقلب ها را آن قدر که لازم بود انجام بدهند.

پرسش: آقای زعیم به باور شما فضای انتخابات در این دور تفاوتی با دوره های قبل نخواهد داشت، یا اگر خواهد داشت چه تفاوتهایی هست؟

کورش زعیم: تفاوتش این خواهد بود که بدتر شده. آن موقع شورای نگهبان دستکم تعدادی آنانی را که صد در صدر موافق و تابع حکومت نبودند را اجازه شرکت در انتخابات میداد، ولی اکنون آنان را هم حذف کرده اند و انتخابات محفلی درون حکومتی شده که به مردم اجازه نمی دهند بجز به دستچین شدگان رای بدهند. حتی اگر آنها [اصلاح طلبان] هم بودند، [این انتخابات] فایده ای نمیداشت چون به مردم اجازه انتخاب نمیدهند. حالا فرض کنیم که آقایان محروم شده رفتند و رای آوردند، خوب یا بد، حق تصویب هیچ قانون یا مصوبه ای که رهبری حکومت یا سران واقعی حکومت اجازه ندهند را ندارند.

در مجلس ششم که بهترین مجلس های جمهوری اسلامی بود، نتوانستند دو لایحه را که بدرد مردم و کشور میخورد و ضرورت داشت تصویب شود حکم حکومتی آن را متوقف کرد. بنابراین، ما در مورد این مجلس جدید [یازدهم] بیانیه ای دادیم و توضیح دادیم که مجلس های جمهوری اسلامی در طی این چهل سال هیچکدامشان هیچ مصوبه ای که بدرد مردم بخورد تصویب نکرده اند.

پرسش: آقای زعیم، با توجه به اینکه جبهه ملی طرح تحریم انتخابات را مطرح کرده و نهضت آزادی ایران و حزب ملت ایران هم انتخابت را تحریم کرده، راه حلی که شما دارید، پس ازانتخابات برای آینده کشور چیست؟

کورش زعیم: ما پیش بینی کرده بودیم، در همان 21 دی که بیانیه بیرون آمد، که در این انتخابات با این شرایطی که شاهدش هستیم، شگفت زده خواهم شد اگر 25% جمعیت، رای بدهند؛ بجر کارمندان دولت، نیروهای نظامی و حلقه های نزدیک به حاکمیت، و آنان که میترسند رای ندهند. بنابراین، مشروعیت جمهوری اسلامی بکلی مردود خواهد بود. ما پیشنهاد کرده ایم که اجازه بدهند برای اینکه مردم شورش نکنند در خیابانها و کشتار و ... (بعلت تمام شدن وقت قطع شد). برای رجوع به طرح نجات کشور به نشانی زیر مراجعه شود .)

مجری: سپاس از شما کورش زعیم عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران که از تهران با ما همراهی کردید.

http://kouroshzaim.org/DetailsData.asp?IDdata=908

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0