صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > دیدگاه‌ها > عیسا خان حاتمی:««به نام سعادت ملت ایران »»

عیسا خان حاتمی:««به نام سعادت ملت ایران »»

يكشنبه 23 فوريه 2020


مردم بزرگوار ایران ؛

همانگونه که نیک می دانید در طی بیش از چهار دهه حکومت ولایت فقیه ، ایرانیان با آن تاریخ شکوه مند به درجه « ملت بی دولت» سقوط کرده اند. کارنامه این حکومت ، سرکوب خشن و خونین هرگونه اعتراض مردم جان به لب آمده ، فقر و فساد گسترده ، تاراج منابع ملی ، نابودی محیط زیست ، آپارتاید مذهبی و جنسیتی و انزوای بین المللی کشور بوده است .
مفهموم دولت در حاکمیت ولایت فقیه با هیچ یک از مفاهیم دولت و حکومت در جامعه مدرن همخوانی نداشته و تنها مورد قابل مصداق برای آن حکومت «تیرانی یا جباریت» ارسطو می باشد که از هر لحاظ با حکومت ولایت فقیه قابل تطبیق است .

از ویژگی های بارز و عیان این حکومت علاوه بر ظلم و فساد گسترده ،ناکارآمدی فراگیر در تمامی سطوح مدیریتی کشور می باشد . این حکومت توان پیشگیری و اداره حوادث طبیعی را ندارد، به گونه ای که رخدادهای طبیعی مانند باران و برف که در تمامی جهان نعمت محسوب می گردد بر اثر ناتوانی و سوء مدیریت حاکمان جمهوری اسلامی تبدیل به بحران و مصیبت برای این ملت زجر کشیده می گردد.

لذا با توجه به شرایط کنونی کشور در چند ماه گذشته، نکاتی چند را به آگاهی شما هم میهنان گرامی و آزادیخواهان جهان می رسانیم :

1_ تجربه عملکرد کلیت حکومت اعم از اصول گرا و اصلاح طلب در دوران حاکمیت این حکومت بیانگر این است که اصلاحات در حکومت ولایت فقیه میسر نیست و هر اقدامی در جهت دمکراتیزه کردن حکومت و تغییر قواعد آن به سود ملت ، با مقابله سخت قانون اساسی ولایت فقیه و نهادهای برآمده از آن برخورد خواهد کرد . هدف نهایی اصلاح طلبان از ابتدا حفظ حکومت ولایت فقیه و سهیم شدن در قدرت و نشستن بر سفره انقلاب جهت تاراج منابع ملی این سرزمین بوده است. کسانی که امروزه در داخل کشور به بهانه داشتن امنیت ،مردم را از هرگونه اعتراض منع نموده و تلاش می نمایند با نادیده گرفتن شرایط ایران و سایر واقعیات منطقه ای و جهانی با ترساندن شهروندان به ویژه کنشگران سیاسی ،مدنی و اجتماعی از نتیجه اعتراضات مردمی در سوریه و.. همسو با حاکمیت صدای هر منتقدی را در نطفه خفه و امنیت را «سکوت گورستانی» تعبیر نموده و به وجود آن افتخار می کنند . خود این تفکر بزرگترین نا امن کننده جامعه و کشور می باشد . نتیجه افکار و اعمال آنان از بین بردن مداوم امنیت و آرامش شهروندان توسط عوامل رژیم می باشد .

علاوه بر این از نتایج امنیت ناشی از سکوت قبرستانی به حاشیه و کنج عزلت رفتن اجباری نخبگان و صاحبان اندیشه و خالی شدن عرصه جهت فعالیت نیروهای گریز از مرکز قومی از یکسو و میدان داری لمپن های پوپولیست از دگر سو است که این مسائل تاثیر بسیار منفی بر امنیت ملی کشور در میان مدت خواهد داشت لذا بی تردید حامیان «سکوت گورستانی » و امنیت ناشی از آن ؛ فرصت طلبانی بدون هرگونه عرق ملی می باشند که منافع فردی و جناحی خود را در گرو استمرار حکومت ولایت فقیه و سکوت قبرستانی حاکم بر کشور می بینند لذا دلایل سخیف و بی منطق آنان در تشویق شهروندان به شرکت در « خیمه شب بازی رای گیری » اسفندماه برای حفظ و بقای حکومت ولایت فقیه و منافع باندی و محفلی آنان می باشد .

از آنجا که انتخابات در جمهوری اسلامی هیچ یک از ویژگی ها و شرایط و استانداردهای انتخابات آزاد و دمکراتیک مانند آزادی بیان ، آزادی شرکت همه جریانات و گرایشات سیاسی ، عدم وجود کمیسیون مستقل انتخابات و نظارت نهادهای بین المللی و.... دارا نیست نمی توان نام «انتخابات » بر آن گذاشت و این نمایش مضحک با هدف جمع آوری رای برای اعتبار بخشی به اعمال غیرانسانی حاکمان در عرصه بین المللی می باشد ، لذا شرکت در « رای گیری » اسفندماه تایید اعمال حکومت و سهیم شدن در فساد گسترده حاکمان ولایت فقیه و سرکوب خونین مردم آزادیخواه و جان به لب آمده می باشد .

حتی در صورت حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای گیری تجربه نشان داده است که مجلس و نمایندگان مجلس در نظام ولایت فقیه فاقد هرگونه اختیار و قدرت اثرگذاری در مسائل خرد و کلان کشور می باشند . نمونه بارز آن عدم اختیار نمایندگان مجلس در مسئله ای ساده و پیش پا افتاده ای چون تعیین قیمت سوخت می باشد!!! ولی مطمئنا دستگاه تبلیغاتی دروغگوی رژیم تمام سعی و مساعی خویش را به کار خواهد بست که با دستکاری آمار ، میزان مشارکت شهروندان را بالا و گسترده نشان دهد که بی تردید هرگونه آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی حاکمیت جمهوری اسلامی کذب و فاقد اعتبار می باشد.

2_ ما به عنوان کنشگران سیاسی دمکراسی خواه خواهان تشکیل حکومتی لائیسیته بر مبنای منشور حقوق بشر در سیاست داخلی و منشور ملل متحد در روابط بین المللی می باشیم .

در لائیسیته ابزار قانونی جهت مقابله با دخالت دین در عرصه اجتماع و سیاست وجود داشته که با توجه به سابقه بیش از چهار دهه حکومت ولایت فقیه و تجربه سایر کشورها بهترین راه برای جلوگیری و ممانعت از دخالت نهاد دین در اجتماع و سیاست و سوء استفاده از عامل مذهب در روابط اجتماعی و سیاسی تشکیل جمهوری دمکراتیک بر مبنای اصول لائیسیته می باشد و این امر میسر نخواهد گشت جز با خواست و عزم ملی مردمان ایران زمین.

با عنایت به موارد عنوان شده در بالا ، ما از همه فعالین ، کنشگران و گروههای سیاسی و اجتماعی دمکراسی خواه دعوت می نماییم که با اتحاد و همدلی در جهت تشکیل «« جمهوری »» مردمی و لائیک بر اساس منشور حقوق بشر و منشور ملل متحد گام بردارند و همچنان بر این عقیده پا می فشاریم که تنها راه گذار مسالمت آمیز و کم هزینه به یک «« جمهوری »» لائیک و دمکراتیک برخواسته از اراده ملت ایران برگزاری همه پرسی بر اساس
معیارهای جهان شمول و زیر نظر سازمان ملل متحد و سایر مراجع ذیصلاح جهانی می باشد

«عیسا خان حاتمی» دبیر اجرایی همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران و هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران

@Iranmehr_Journal

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0