صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹

اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹

پنج شنبه 20 اوت 2020

کمیته ملی اعتصابات و اعتراضات مدنی, [20.08.20 22:39]
🛑

1⃣ تداوم تجمع کارکنان عوارضی‌های قزوین مقابل اداره کل راه و شهرسازی قزوین

کارکنان اخراج شده عوارضی قزوین میگویند از ۶ ماه گذشته تاکنون بلاتکلیفیم

یکی از کارمندان معترض میگوید: با وضعیت اقتصادی و شرایط موجود کرونایی، بی‌انصافی است که با گذشت چند ماه از مشکلات کارکنان عوارضی، این مشکلات هنوز به نتیجه نرسیده است و برای حل آن باید اقدام جدی از سوی مسئولان صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: نامه نگاری‌های بسیاری به استانداری و ارگان‌های ذی‌ربط انجام شده است؛ اما هیچ کدام از این نامه‌ها نتیجۀ مثبتی را دربرنداشته و تنها به وعده‌های توخالی منتهی شده است. مسئولان قزوین برای حل مشکلات ما، توپ را به زمین هم پاس می‌دهند.

2⃣ ٦٧ روز اعتصاب متحد کارگران ھفت تپە

کارگران نیشکر ھفت تپە با تجمع در مقابل فرمانداری شهرستان شوش خواستار توجه و رفع مشکلات صنفی خود شدند و از مسئولان شهری در شهرستان شوش و استانی در خوزستان خواستار پی گیری این مشکلات هستند.

از جمله مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه بازگشت به کار همکاران اخراج شده بر چیده شدن بخش خصوصی و پرداخت دستمزدهای عقب افتاده این کارگران است.

3⃣ اعتصاب کارگران در ان جی ال ۳۱۰۰ دهلران ایلام همچنان با قدرت ادامه دارد

4⃣ ادامه تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پروفیل ساوه برای چندمین روز متوالی در مقابل ساختمان اداره کار شهرستان ساوه به دلیل عدم اجرای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور

کارگران کارخانه پروفیل ساوه گفتند: طبق رأی صادره کمیته بدوی اداره کار، عنوان سختی کار آنها تأیید نشده و این در حالی است که در عمل کارگران این شرکت در شرایط سخت مشغول به‌کار هستند.

آنها هم‌چنین افزودند، در صورت اجرا نشدن این قانون، از این پس بازنشستگی کارگران مشمول مزایای مشاغل سخت، به‌صورت عادی انجام می‌شود.

شایان ذکر است که، مطابق قانون کارهای سخت و زیان‌آور، کارفرما موظف است ۴درصد حق بیمه کارگر را واریز کند تا کارگرمربوطه بتواند با ۲۰سال سابقه کار بازنشسته شود اما تعدادی از کارفرمایان این میزان از حق بیمه را واریز نمی‌کنند.

5⃣ تداوم اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین در محوطه کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدها و بی‌توجهی مدیران شرکت

کارگران معترض با در دست داشتن چندین پلاکارد و سردادن شعار خواستار ”پرداخت ۲۷ماه دستمزد معوقه خود، بازگشت کارگران اخراجی به سر کار، معرفی همه کارگران به بیمه بیکاری و پرداخت سنوات و سایر مزایای معوقه خود“ شدند.

قابل ذکر است که، این کارگران به‌دلیل پرداخت نشدن بخشی از حق بیمه خود، امکان دریافت مقرری بیمه بیکاری را ندارند.

6⃣ در جست‌وجوی خانه ۱۳ دلاری برای کارگران

هیات وزیران سرانجام چهارشنبه ۲۹ مرداد افزایش ۲۰۰ هزار تومان به حق مسکن کارگران را تصویب کرد. با این افزایش حق مسکن ماهانه کارگران به ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد. در همین روز بهای یک دلار ۲۲ هزار و ۴۹۶ تومان اعلام بود. چنانچه تصمیم هیات وزیران بر روی کاغذ نماند و به اجرا درآید، کارگران باید با ۳۰۰ هزار تومان معادل ۱۳ دلار و ۳۳ سنت، از پس تهیه یک سرپناه برای خود و خانواده‌شان برآیند.

7⃣ دستور تخریب خانه‌های مستضعفان به دست بنیاد مستضعفان!

با حکم صادر شده، بنیاد مستضعفان خود را مالک یک روستا در اهواز معرفی کرده و حالا درحال تخریب خانه‌های ۳۰۰ خانوار روستاست.

اهالی می‌گویند برخی ساکنین به دلیل ایستادگی در مقابل تخریب خانه‌هایشان دستگیر شده‌اند و اگر بنیاد واقعاً برای مستضعفان است، مستضعف‌تر از این مردم نیست.

8⃣ یادتون هست که امام جمعه اهواز اومد بین کارگرا و در مقابل شعار خلع ید از بخش خصوصی کارگرهای هفت تپه گفت که کارخونه رو بدیم به بنیاد مستضعفان که «اهلیت» داره. امروز اهلیت بنیاد مستضعفان رو می‌بینیم که چطور به ساکنین یک روستا رحم نمی‌کنن و حکم تخریب خونه‌ها‌شون رو گرفتن. نمردیم و معنی اهلیت رو فهمیدیم. فهمیدیم که چطور میشه یک جا از بنیاد مستضعفان چهره‌ای دلسوز و طرفدار کارگر جعل کرد و جای دیگه همون بنیاد گرگ‌ صفتی خودش رو به بخش دیگه طبقه کارگر و زحمتکشان نشون بده.

امروز اصلی‌ترین دشمن فساد و غارت و سرکوب سرمایه‌دارها، همین مستضعفان و طبقه کارگره که هر جا تونستن دستاشون رو به هم گره کنن جلوی سرمایه‌داری ایستادن.

به امید روزی که برای ایستادن جلوی سرمایه‌دارها که به هیچ احدالناسی رحم نمی‌کنن، اتحادی بزرگ بین هفت‌تپه‌ای‌ها، ساکنان روستای «ابوالفضل» و همه ستمدیده‌ها شکل بگیره.

✍️ پیام کارگران هفت تپه

#اعتصاب_رهایی
#اعتراض_اعتصاب_اتحاد_تنها_ره_رهایی

@freeiran99

https://t.me/payamdaneshjo/4751

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0