صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی یکشنبه ۲ شهریور ۹۹

اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی یکشنبه ۲ شهریور ۹۹

يكشنبه 23 اوت 2020

کمیته ملی اعتصابات و اعتراضات مدنی, [23.08.20 21:34]

1⃣ تجمع اعتراضی معلمان قراردادی بازماندگان طرح مهر آفرین مقابل وزارت آموزش پرورش

گروهی از معلمان و مربیان قراردادی بازماندگان طرح مهرآفرین، روز یکشنبه ۲ شهریور، در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

مطالبه اصلی این معلمان، امنیت شغلی و تبدیل وضعیت استخدامی است.

این در حالی است که روز شنبه نیز جمعی از معلمان قراردادی کرج با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار روشن شدن تکلیف خود شدند.

خواسته اصلی این معلمان، جذب در سیستم آموزش و پرورش و تبدیل شدن به معلم رسمی است.

2⃣ تجمع و اعتصاب کارگران تراوس ناحیە ورامین در اعتراض بە عدم دریافت حقوق معوقە

گروهی از کارگران شرکت خط و ابنیه فنی راه آهن تراورس ناحیه ورامین، روز یکشنبه ۲ شهریور، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی، دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران جلوی حرکت قطار را گرفتند و اعلام کردند تا حقوقشان پرداخت نشود اعتراض و اعتصاب ادامه دارد.

پیشتر کارگران شرکت خط و ابنیه فنی راه آهن تراورس کرج نیز اعلام کرده بودند که از حدود ۴ ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

سازمان خصوصی‌سازی اواخر اردیبهشت، از بازگشت شرکت خط و ابنیه فنی تراورس به راه آهن جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

بر اساس اعلام این سازمان، قرارداد واگذاری ۹۵ درصد سهام این شرکت به شرکت آهن و فولاد لوشان از سوی سازمان خصوصی‌سازی لغو شده است.

3⃣‌ نه حاکم، نه دولت، نیستند به فکر ملت

هفتادمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران هفت‌تپه، یکشنبه دوم شهریور، مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند و شعارهایی نظیر «نه دولت، نه حاکم، نیستند به فکر ملت» سر دادند.

حقوق اردیبهشت ماه هزار و ۶۰۰ نفر از جمعیت شش هزار نفری کارگران هفت تپه (کارگران نی‌بر، لی لی کو و راننده‌های استیجاری) هنوز پرداخت نشده و آنها در انتظار دریافت دستمزد خود هستند.

همزمان با هفتادمین روز از اعتراض کارگران هفت‌تپه، نظام الدین موسوی، نماینده مجلس و عضو فراکسیون اصل ۹۰، به همراه تعدادی از مسئولان و جمعی از کارگران معترض در حال بازدید از مجموعه هفت تپه هستند.

🔸احمد نادری، نماینده مجلس، در حساب توییتری خود از حضور خود در جمع کارگران هفت‌تپه خبر داد و نوشت: «بحث حقوق‌های معوقه تقریبا حل شده، تمدید دفترچه بیمه تا آخر سال انجام شده و الان بحث بر سر خلع ید از مالک فاقد اهلیت است.»

به نوشته ایلنا، همچنان «نیمی از کارگران به اعتراضات خود ادامه می‌دهند». کارگران معترض خواستار توقف فشارهای امنیتی و محاکمه کارگران معترض، تعیین تکلیف شرکت، برخورد با اختلاس‌های مدیریت این کارخانه، رسیدگی به حقوق و دستمزد کارگران و بازداشت امید اسدبیگی، کارفرمای خصوصی شرکت و صدور حکم حبس ابد برای او هستند.

آنها تاکید کرده‌اند که اعتصابشان تا لغو خصوصی‌سازی شرکت هفت‌تپه ادامه دارد.

4⃣ پیوستن پرستاران به موج اعتراضات

در پی تجمعات دیروز پرستاران بیمارستانهای اصفهان به دلیل عدم دریافت مطالبات مزدی، امروز برخی از پرستاران شیراز نیز از روی همدردی با همکاران خود و وضعیت خویش دست به اعتراض زدند.

5⃣ مسئولین احمقانه عمل نکنید!
.
خبرگزاری امنیتی فارس پس از حضور نمایندگان مجلس در مقابل فرمانداری، خبر زده که اعتصاب پایان یافته!

شما نمایندگان مجلس و خبرگزاری امنیتی حامی آنها دنبال یک چیز بودید و آن هم نشان دادن درایت خود به جناح مقابل برای “کنترل بحران”. همانطوری که قبلا هم گفتید دولت متوجه “خطر” نیست۰

برای شما و همه مسئولین نابودی هفت تپه بحران و خطر نیست، اما اعتصاب ما برای نجات هفت تپه و نجات ما از بیکاری، خطر و بحران است.

شما میخواستند به جناح مقابل بگید ما امنیتی هستیم و کاربلد. میتوانیم کارگران را خام کنیم و “بحران” را خاتمه بدهیم. یعنی دولت و اسدبیگی و قوه قضائیه و خودمان را از دست حق خواهی کارگران هفت تپه آسوده کنیم.
ما میگیم کور خواندید. امروز نشان دادیم که عزم و اتحاد ما برای کسب همه مطالبات ما مستحکم است و شما خام و احمق هستند.

تصمیم در باره ادامه و یا تعلیق اعتصاب به اراده ما کارگران بسته است و نه به سفارش شما و خبرگزاری امنیتی دروغگویان!

✍️ پیام کارگران هفت تپه

6⃣ اعتراضات صنفی در تهران، شیراز، ورامین و فیروزکوه

در حالی که اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در خوزستان به روز هفتادم خود رسیده، کارگران کارخانه آی‌تی‌آی شیراز، کارگران راه‌آهن تراورس ناحیه ورامین، کامیون‌داران فیروزکوه و معلمان قراردادی بازماندگان طرح مهر آفرین نیز به جمع معترضان ایران پیوستند.

کمیته ملی اعتصابات و اعتراضات مدنی, [23.08.20 21:34]
7⃣ اعتراض کارگران کارخانه آی تی ‌آی شیراز
همچنین روز یکشنبه کارگران کارخانه آی‌تی‌آی شیراز در مقابل ساختمان استانداری فارس، برای رسیدگی به مطالباتشان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

نماینده کارگران کارخانه آی تی آی شیراز که تولید کننده تجهیزات مخابراتی است، درباره مطالبات کارگران گفت: «پرداخت مطالبات با احتساب خسارت تاخیر بدون هیچ قید و شرطی و تغییر هیئت اجرایی مستقر در کارخانه از جمله مهمترین مطالبات کارگران است.»

8⃣ اعتراض کامیون‌داران فیروزکوه
کامیون‌داران فیروزکوه در اعتراض به نحوه توزیع بار، روز یکشنبه، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پیشتر کامیون‌داران سراسر ایران در خرداد ۱۳۹۷ در ۱۶۰ شهر به مدت چند روز دست به اعتصاب زده بودند.

9⃣ تجمع جمعی از کارکنان قراردادی شرکت مپنا پالایشگاه گاز بیدبلند۲ که بعداز ۵ ماه قرارداد با این شرکت، به طور غیرقانونی از کار برکنار شدند و داخل چارت قرارنگرفتند.

این تجمع از ساعت ۸ الی ۱۰ صبح امروز مقابل درب فرمانداری بدون پاسخ از طرف مسولین به همراه بود.

🔟 تجمع و اعتصاب کارگران ایذه‌ای در سنگ آهن بافق یزد در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد و مزایا و همچنین بیمه هایشان

1⃣1⃣ اعتصاب کارگران پالایشگاههای نفت و گار و پتروشیمی در بیست و سومین روز اعتصاب با قدرت ادامه دارد.

کارگران پالایشگاههای نفت و گاز و پتروشیمی و کارگران نیروگاهها در شهرهای مختلف ایران امروز یکشنبه ۲شهریور بیست و سومین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند.

اعتصاب کارگران پالایشگاهها و نیروگاهها تاکنون در ۲۴شهر از ۱۲استان در ۵۵محل شکل گرفته و هر روز کارگران جدیدی به این اعتصاب می‌پیوندند.

🛑 تکذیبیه! خبر اتمام اعتصاب صحت ندارد!

چند نماینده مجلس و چند دانشجوی عدالت خواه و چند بسیجی و خبرگزاری هایی که همیشه آماده برای خفه کردن صدای کارگران هستند، با خوشحالی تمام و پس از حضور اعضای کمیسیون اصل نود مجلس در میان تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه در هفتادمین روز اعتصاب ما، سراسیمه اعلام کردند اعتصاب بعد از وعده های نمایندگان مجلس شکسته شد، پایان یافت و ... این خبر کذب است. رفتارشان اینطور میگوید که انگار تمام تلاش اینها فقط برای شکستن اعتصاب بوده است.

نمایندگان مجلس و برخی مقامات قضائی، که اظهار میدارند که به اهلیت نداشتن و دزد بودن اسدبیگی کاملا واقفند چطور است که برای به صلابه کشیدن حامیان دولتی آنها تحکم و قاطعیت ندارند اما در نشر اخبار کذب با سرعت عمل میکنند؟

کارگران هفت تپه برای دو ماه حقوق اعتصاب نکرده اند؛ برای چهار ماه حقوق هم اعتصاب نکرده اند. خواسته ما خیلی مشخص است:

✅ خلع ید فوری بخش خصوصی و دولتی کردن شرکت با نظارت کامل کارگران و یا واگذاری صد در صد مالکیت شرکت به کارگران هفت تپه، بازگشت به کار اخراجی ها و پرداخت فوری تمام مطالبات معوقه و محاکمه تمام همدستان دولتی و حکومیت اسدبیگی-رستمی!

مطالبه اصلی ما با مهلت و وعده های مجلس کسب نمیشوند!

ما اقدام فوری میخواهیم.
همکاران ما به خوبی میدانند بدون فشار تجمعات، حتی پیگیری های همین نمایندگان مجلس هم به سرعت مسکوت خواهند شد. ما میدانیم که اینها فقط ار ترس گسترش تجمعات در خوزستان است که دولتی ها را پای میز سوال و جواب کشانده اند. اما خواسته ما انجام سوال و جواب و گرفتن عکس یادگاری با بدبختی های هفت تپه نیست بلکه اقدام عاجل و قاطع نیاز است.

در هفت تپه اینبار اعتصاب تمام نمیشود. لطفا کسی برای کارگران اعتصابی و معترض هفت تپه و برای تجمعات مسالمت آمیز و قانونی مان، به جای ما تصمیم نگیرد. ما خودمان بلدیم تصمیماتمان را اعلام کنیم.

✍️ پیام جمعی از کارگران هفت تپه

این بار اعتصاب تمام نمی شود... تا رهایی

#اعتصاب_رهایی

#اعتراض_اعتصاب_اتحاد_تنها_ره_رهایی

@freeiran99

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0