صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی

اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی

دو شنبه 31 اوت 2020

کمیته ملی اعتصابات و اعتراضات مدنی, [31.08.20 02:05]
🛑 حمایت اتحادیه جهانی صنعت و فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری بلژیک از اعتصاب کارگران پالایشگاهها در ایران

Belgian Labor Union: We fully Support Iranian Labor Activists

https://t.me/tasvir200/198

اتحادیه جهانی صنعت متشکل از اتحادیه‌های کارگری آزاد، مستقل و دموکراتیک که ۵۰ میلیون کارگر و کارمند در صنایع فلزی، مواد شیمیایی، انرژی، معدن، نساجی و صنایع وابسته به آن را، در ۱۴۰ کشور جهان، نمایندگی می‌کند روز ۸ شهریور در حمایت از اعتصاب کارگران پالایشگاههای نفت و گاز و پتروشیمی ایران اعلام کرد:

🔹‌ حدود ۱۰ هزار کارگر در تأسیسات نفت و گاز ایران در یک اعتصاب قدرتمند شرکت کرده‌اند و این اعتصاب با وجود تلاشهای سرکوبگرانه مستحکم است، روحیه کارگران بالاست و اعتصاب با توقف کار در مجتمعهای صنعتی مشهد، تبریز، ارومیه، اصفهان و کارخانجات پتروشیمی، پالایشگاهها و نیروگاهها در نقاط مختلف ایران گسترش یافته است.

از آنجا که اتحادیه‌های مستقل نمی‌توانند آزادانه در ایران فعالیت کنند، این اعتصاب توسط یک کمیته اعتصاب زیرزمینی متشکل از کارگران، هماهنگ می‌شود. رژیم ایران همواره نا آرامی‌های صنعتی را با ادعای این‌که خطری برای امنیت نظام است مورد حمله قرار داده و به ظلم و ستم خود علیه کارگران ادامه می‌دهد.

🔹 فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری بلژیک با اعتصاب کارگران نفت و گاز و پتروشیمی در ایران اعلام همبستگی کرد

تیری بادسون رئیس فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری بلژیک با بیش از ۱.۵میلیون عضو و هزاران فعال اتحادیه‌ای در بسیاری از رشته‌های صنعتی و تجاری در بخش دولتی و خصوصی بلژیک در پیام اعلام همبستگی خود نوشت: «فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری بلژیک پشتیبانی و همبستگی خود را با کارگران ایران و اتحادیه‌های صنفی در صنایع نفت و پتروشیمی و گاز در مبارزه برای احقاق حقوق کارگران جهت بهبود شرایط کار اعلام می‌کند».

#اعتصاب_رهایی

#اعتراض_اعتصاب_اتحاد_تنها_ره_رهایی

@freeiran99

کمیته ملی اعتصابات و اعتراضات مدنی, [29.08.20 12:31]

ادامه اعتصاب سراسری کارگران صنایع نفت پتروشیمی و نیروگاه های برق.

بیست و ششمین روز اعتراض سراسری کارگران صنایع نفت وپتروشیمی ونیروگاه های برق به خلاف کاری های کارفرمایان در روز ۵ شهریور ماه همچنان ادامه يافته و کارگران معترض در خانه مانده اند.

تمام پيمانکاری های تهران جنوب باجوشکاران و فیترهایش هنوز در اعتصاب به سر می برند.

پالایشگاه آبادان در اعتصاب است و کارگران پیشنهاد ۸ میلیون و ۵۰۰ هزارتومانی برای ۲۴ روز کار را قبول نکرده و گفته اند زیر۱۰ میلیون کار نمی کنیم.

شرکت کیسون در پتروشیمی دنا که کارگرانش به اعتصاب پیوسته اند نه تنها حقوق خرداد ماه کارگران را پرداخت نکرده است.

هنوز هم هستند کارگرانی که به دلیل سیاست های ضدکارگری پیمانکاران، پروژه ها را ترک می کنند.

شرکت آسفالت طوس به پیمانکاری کارگر در دشت آزادگان از جمله این پروژه هاست که کارگرانش با تسویه حساب و احتساب حتی روزهای اعتصاب پول خود را گرفته و پروژه را ترک کرده اند.

شرکت هایی که کارگران در آنها کار می کنند و به اعتصاب نپیوسته اند در بدترین شرایط کاری به سر می برند. در نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه شرکتی به نام تنش گستر با مدیریت موسوی هنوز حقوق خرداد ماه کارگران را نداده و کارگرانش را سر می دواند.

#اعتصاب_رهایی
#اعتراض_اعتصاب_اتحاد_تنها_ره_رهایی

@freeiran99

کمیته ملی اعتصابات و اعتراضات مدنی, [27.08.20 22:55]
🛑 اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹

1⃣ تجمع اعتراضی آبیاران شهرستان خانمیرزا ( لردگان ) جهت دریافت ده ماه حقوق معوقه خود

این آبیاران همچنین اعلام نموده اند دو ماه است اداره آب حتی بیمه آنها را پرداخت نکرده است.
شهرستان خانمیرزا دهمین شهرستان استان چهارمحال و بختیاری است.

2⃣ امروز پنجشنبه کارگران مجتمع هفت تپه با تجمع در مقابل دفتر نماینده شهرستان شوش خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

معترضان اهم مطالبات خود را پرداخت معوقات مزدی، رسیدگی به وضعیت شغلی، تعیین تکلیف شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، ابطال واگذاری شرکت به بخش خصوصی و همچنین تمدید مهلت دفترچه‌های درمانی، عنوان کرده‌اند.

3⃣ تحصن اعتراضی دانشجویان پزشکی مقطع استاجری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در واکنش به برگزاری آزمون پره انترنی پزشکی!

4⃣ تجمع اعتراضی کارگران رسمی راه آهن آذربایجان

این کارگران علاوه بر اعتراض به خصوصی سازی، به عدم اجرای قانون درخصوص پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، عدم پرداخت کسورات بازنشستگی به سازمان بازنشستگی کل کشور، عدم پرداخت پاداش بازنشستگی کارکنان پس از بازنشستگی و عدم پرداخت مطالبات صندوق پس انداز کارکنان راه آهن نیز معترض هستند.

5⃣ اعتراض کارگران شهرداری خرم آباد به معوقات مزدی خود

کارگران شهرداری خرم آباد از معوقات مزدی ۸ ماهه خود خبر دادند.

حدود ۱۷۰ کارگر شهرداری خرم آباد در استان لرستان معوقات مزدی ۸ ماهه طلب دارند که بخشی از این معوقات مربوط به سال های ۹۶ و ۹۷ است.

به گفته یکی از کارگران : “ما چهل نفر هستیم که از پیمانکار قبلی حقوق هشت ماه را طلب دارد که این حقوق مربوط به سال‌های ۹۶ و ۹۷ است اما حدود ۱۷۰ کارگر امسال از پیمانکار جدید پنج ماه حقوق معوقه دارند”.

این کارگر شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: “هر موقع حقوقمان را طلب می‌کنیم مدام وعده امروز و فردا می‌دهند ولی پنج ماه است که هیچ خبری از دریافت حقوق نیست برای تامین نیازهای اساسی خانواده با مشکل رو به رو شده‌ایم”.
وی بیان کرد: “ما با این حقوق کم و در شرایط بیماری کرونا از صبح تا غروب کار می‌کنیم ولی متاسفانه کسی به حرف ما گوش نمی‌دهد و مشکلات همچنان پابرجاست”.

یکی دیگر از کارگر شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: “من برای رفت و آمد به محل کار ماهانه حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان کرایه می‌دهم که با توجه به اینکه هنوز حقوقی نگرفته‌ام مدام از خواهر و بردار پول کرایه می‌گیرم، به این امید مشغول این کار شدم که بیمه می‌کنند و حقوقی دریافت می‌کنم اما با توجه به این شرایط واقعا از سر ناچاری مانده‌ام”.

یکی از کارگران فضای سبز شهرداری منطقه ۳ خرم‌آباد نیز اظهار داشت: “چندین سال است که مشکل معوق ماندن حقوق داریم اکنون نیز چهار ماه است که هیچ حقوقی نگرفته‌ایم و زندگی مان را به سختی و مشقت می‌گذاریم”.

نایب رئیس شورای شهر خرم‌آباد ضمن تایید خبر معوقات کارگران شهرداری خرم آباد، افزود: “بنده مشکلات کارگران شهرداری و حقوق معوقه آنها را مدام به شهردارها گفته‌ام و خواسته‌ام با درآمدزایی مانع از معوق ماندن حقوق آنها شوند”.

6⃣ امروز پنجشنبه گروهی از کارکنان سد شفارود در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود، در محل کار خود دست به اعتصاب و تجمع زدند.

7⃣ عقب‌نشینی بنیاد مستضعفان در پی رسانه‌ای شدن خبر تخریب خانه‌های روستای ابوالفضل

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی که مدعی مالکیت بر روستای ابوالفضل در خوزستان است و حکم قضائی تخریب خانه‌های اهالی این روستا را گرفته، در پی رسانه‌ای شدن این خبر از مواضع خود عقب‌نشینی کرد.

بنیاد مستضعفان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تخریب خانه‌های این روستا «با هماهنگی کامل شهرداری، استانداری و دادستانی انجام شده ولی بنیاد مستضعفان به محض اطلاع از موضوع، درخواست توقف اجرای احکام صادره را خواستار شد.»

8⃣ جلسه استاندار در فرمانداری علیه کارگران هفت تپه!

پیام کارگران هفت تپه:

با سلام به همکاران!

جلسه استاندار و فرماندار معلومه که باید با کله پوک های شورای اسلامی باشه! فاسدان با فاسدان! اما اگر جلسه ای بود که نماینده کارگر میرفت و داد میزد و از حق کارگر در مقابل این مسئولین دفاع میکرد بازم یه چیز دیگه! اما دو تا مساله هست یکی اینکه این کله پوک های شورای اسلامی فقط عاشق دیده شدن هستن و هر جهنمی دعوتشون کنن برا جلسه میرن. اخیرا هم نم گیر اسدبیگی شدن و رفت در تهران جلسه و علیه کارگران حرف زدن و به ماها گفتن کارگر نما! دوم اینکه ما شورای اسلامی رو منحل کردیم و اینها هیچ نمایندگی از سوی ما ندارن.
اما جلسه بذارید تا بترکید. شما رسوا تر از همیشه هستید.

اعتراض تا بیرون کردن همه شما ادامه خواهد داشت.

🛑 این بار اعتصاب تمام نمی شود... تا رهایی

#اعتصاب_رهایی

#اعتراض_اعتصاب_اتحاد_تنها_ره_رهایی

@freeiran99

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0