صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹

اخبار اعتصابات و اعتراضات مدنی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹

پنج شنبه 24 سپتامبر 2020

کمیته ملی اعتصابات و اعتراضات مدنی, [23.09.20 22:38]🛑

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

1⃣ امروز جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو)، در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی در تبریز دست به تجمع زدند.

معترضان دلیل اجتماع خود را اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، عنوان کردند.

2⃣ تجمع افراد دارای معلولیت در تهران امروز تعدادی از افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان سازمان صداوسیما واقع در تهران دست به تجمع زدند.

معترضان در تشریح بیشتر دلیل تجمع خود یادآور شدند: «باتوجه به اینکه از سال‌ها پیش به اجرا نشدن ماده ۲۱ در قالب نامه نگاری اعتراض کرده‌ایم و می‌بینیم که سازمان مکاتبات را بدون پاسخ گذاشته است، با هماهنگی کمپین حمایت از معلولان، مقابل صداوسیما جمع شدیم.»

آنها افزودند: «در جریان تجمع امروز با چند نفر از مقام‌های صداوسیما دیدار داشتیم. قرار بر این شد که برای پیگیری مطالبات خود، به زودی با آقای قاسمی، دبیر شورای سیاست‌گذاری سلامت سازمان صداوسیما جلسه‌ای داشته باشیم.»

این فعالان حقوق معلولان با اشاره به الزامات ماده ۲۱ قانون حمایت از حقوق معلولان، افزودند: «بر مبنای این ماده قانونی، صداوسیما مکلف است که حداقل ۵ ساعت از برنامه‌های خود را در هفته به صورت رایگان به منظور آشنایی با حقوق معلولان اختصاص دهد و نسبت به زیرنویس کردن فیلم‌ها و برنامه‌های شبکه‌های مختلف، استفاده از رابط ناشنوایان و نیز بخش توصیف شنیداری فیلم‌ها جهت افراد ناشنوا اقدام کند.»

3⃣تجمع کارگران اخراج شده شهرداری زنجان
امروز چهارشنبه شماری از کارگران اخراج شده فضای سبز شهرداری زنجان در مقابل ساختمان استانداری زنجان، دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران که نسبت به اخراج از محل کار خود معترض هستند، می گویند: «سابقه بعضی از ما به ۱۸ سال نیز می‌رسد و ما کار حرفه دیگری بلد نیستیم تا جای دیگر مشغول کار شویم. چرا در زمان تعدیل نیرو توجهی به سابقه ما نشده است و افراد تازه واردی که روابط نزدیک با مسئولان شهرداری و شورای شهر دارند اخراج نشدند.»

آن‌ها افزودند: «بعضی از افراد این جمع از معلولیت رنج می‌برند، درحالی که بهزیستی هیچ توجهی به آن‌ها نمی‌کند و برای آن‌ها شغلی درنظر نگرفته است، شهرداری نیز آن‌ها را اخراج کرده است. در این شرایط اقتصادی با حقوق ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومانی بهزیستی حتی یک هفته هم نمی‌توانیم زندگی کنیم».

4⃣تجمع اهالی روستای کولسه در جوانرود
در روزهای اخیر خبرهایی از اعتراض اهالی یک روستا در جوانرود منتشر شد که نسبت به ایجاد یک معدن در روستای خود اعتراض داشتند.

دهیار روستای کولسه، در این باره اظهار داشت: «این روستا در ۷ کیلومتری جوانرود است که در حدود ۶ ماه گذشته فردی معدنی را در مراتع روستا ثبت کرده که اداره منابع طبیعی نیز برای این مراتع استعلامی را برای یکی از اعضای شورای روستا ارسال کرده است و آن فرد شورا نیز بدون اطلاع همکاران شورا و دهیاری و بدون اطلاع دادن به مردم روستا و بخشداری، استعلام را ممهور به مهر شورا کرده و آنها نیز براساس آن مهر، تاییدیه آغاز عملیات اکتشاف را صادر کرده اند.»

صلاح الدین سلیمی افزود: «این معدن در اطراف ۷ روستای کولسه الیاقو، خان آوا، کانی سفید، بازان، بازان میرکی و کانی گوهر واقع است که در اطراف آن نزدیک ۲۰ باغ شناسنامه دار و ۷ چشمه آب موجود است که آب شرب روستای کولسه نیز در ۲۰۰ متری آن تامین می شود.»

5⃣تجمع پرستاران بیمارستان ابن سینا شیراز
امروز چهارشنبه گروهی از پرستاران شاغل در بیمارستان ابن سینا شیراز، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در مقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

6⃣ امروز چهارشنبه نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی از بیمارستان به زندان بازگردانده شد. به گفته رضا خندان، همسر خانم ستوده، اقدامات درمانی لازم در خصوص وی صورت نگرفته است.

7⃣ به گزارش پیام دانشجو،
عین الله رضازاده جویباری منتقد حکومت که با برداشتن عمامه از سر خود را خلع لباس کرده و جنبش عمامه به زمین زدن را بوجود آورد اکنون در زندان ساری در اعتصاب غذای خشک و تر به سر می برد و وضعیت جسمانی وی بسیار نامساعد است.

او در نامه ای به ابراهیمی رئیس زندان ساری از شرایط نامساعد زندان گله می کند اما ابراهیمی نامه او را پاره کرده و به خانواده شهیدش توهین می کند.

عین الله رضازاده نیز در جواب گفته شرم بر خامنه ای و رئیسی و وصیت کرده چنانچه در اثر اعتصاب غذا از دنیا رفت در زندان ساری به خاک سپرده شود.

#اعتصاب_رهایی

#اعتراض_اعتصاب_اتحاد_تنها_ره_رهایی

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0