صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > بیانیه همبستگی به مناسبت در گذشت علیرضا جباری

بیانیه همبستگی به مناسبت در گذشت علیرضا جباری

يكشنبه 20 دسامبر 2020

« بنام سعادت ملت ایران »»

ملت بزرگوار ایران ؛
بار دیگر کنشگران سیاسی و دمکراسی خواهان این سرزمین با ماتمی دیگر روبرو گشتند . « علیرضا جباری » نویسنده ، شاعر ، روزنامه نگار ، مترجم و کوشنده سیاسی و از تشکیل دهندگان و هموند شورای عالی « همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران » و هموند « کانون نویسندگان ایران » در هفدهم آذرماه نود و نه بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

زنده یاد علیرضا جباری از کوشندگان بی ادعا ، سرشناس و توانای حقوق بشر و عدالت اجتماعی در ایران بود که همواره در راستای اندیشه و مرام خویش هزینه های بسیاری پرداخت . از جمله در سال ۱۳۸۱ خورشیدی از سوی نیروهای امنیتی که در آن دوران به « اطلاعات موازی » معروف بودند بازداشت و در بازداشتگاههای مخفی و مخوف آنان تحت شکنجه و بازجویی قرار گرفت . ولی جامعه جهانی نویسندگان در برابر این عمل حکومت ولایی جمهوری اسلامی واکنش شدیدی نشان داد . از جمله « ایزابل آلنده » نویسنده شهیر شیلیایی و چند نویسنده سرشناس دیگر به زندانی شدن و شکنجه این نویسنده بزرگ ایرانی اعتراض نمودند و در پی فشار افکار عمومی و این اعتراضات ایشان پس از دو سال از زندان آزاد شد.

زنده یاد علیرضا جباری عضو افتخاری « انجمن قلم انگلستان » و از فعالین « کارزار لغو اعدام » _لگام _ نیز بوده است . این نویسنده و مترجم توانا و فعال سیاسی دمکراسی خواه بابت تلاشهایی که در جهت برقراری حقوق بشر انجام داد برنده جایزه حقوق بشری « هلمت _همت » گردید.

شادروان علیرضا جباری نویسنده ، شاعر و مترجمی توانا بود که شمار بسیاری از آثارش هرگز در نظام جمهوری اسلامی اجازه انتشار نیافت ولی با این وجود بیش از سی عنوان کتاب از ایشان منتشر شده است .

بی تردید فقدان چنین بزرگانی برای جامعه ایران و بویژه کنشگران سیاسی و عرصه حقوق بشر قابل جبران نیست ولی ما می بایست با کوشش بسیار در راه رسیدن به آمال و آرزوهای این رادمردان گامهای استوار برداشته تا بتوانیم در مسیر رسیدن ملت ستمدیده ایران به دمکراسی و حقوق بشر و عدالت اجتماعی دین خود را ادا نماییم .

« همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران » این ماتم بزرگ را به ملت ایران ؛ جامعه فرهنگی_سیاسی کشور و خانواده سوگوار ، بویژه بانو «، پروانه شمیرانی » همسر گرانقدر ایشان تسلیت میگوید.

دفتر سیاسی همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران

داوود هرمیداس باوند ، عیسا خان حاتمی ، کورش زعیم ، حشمت الله طبرزدی

۱۸ اذر ماه ۱۳۹۹ خورشیدی

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0