صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > بیانیه‌ها > فراخوان جهانی شورای ششم جبهه ملی ایران برای همگرایی اوپوزیسیون ملی ایرانی

فراخوان جهانی شورای ششم جبهه ملی ایران برای همگرایی اوپوزیسیون ملی ایرانی

دو شنبه 24 ژانويه 2022

ما باید بلندپروازی‌های خود را کنار بگذاریم و نخست در اندیشه و عمل به نجات میهن بیاندیشیم.

هنگامی که شماری از اعضای بسیار فعال جبهه ملی ایران، شورای ششم جبهه ملی را در تاریخ 15 فروردین 1386، تشکیل دادند و در آبان 1397 آن را همراه با شخصیت‌های مطرح و شناخته شده جبهه ملی و شماری از جوانان فعال سازمان‌های جبهه ملی عملی کردند، نخستین گامی که برداشتند تقویت فکری و روزآمد سازی خود در جهان سیاست ملی و بین المللی بود.

نخست منشور ملی جبهه ملی ایران که در سال 58 در کمیته‌ای مرکب از دکتر هرمیداس باوند، دکترعلی رشیدی، کورش زعیم، زنده‌یادان حسن لباسچی و دکتر اسداله مبشری تدوین شده بود و در سال 65 و نیز در 1382، توسط شماری از همین افراد بازنگری و روزآمدسازی شده بود، راهنما قرار گرفت.

پس از آغاز به کار شورای ششم در 1397، نخستین اقدام ما یک فراخوان همگانی خطاب به نخبگان ایرانی سراسر جهان بود که از آنان خواستیم، بی اینکه اجباری برای عضویت در جبهه ملی و حتی پذیرش آن داشته باشند، به خاطر آینده میهنشان با ما در طراحی و تدوین آینده ایران و ساختن ایران آینده هم اندیشی و یاری کنند. از این فراخوان استقبال خوبی شد.
از برونمرز برخی شخصیت‌های شناخته شده تماس گرفته دیدگاههای خود را ابراز کردند و حتی طرح‌هایی از قانون اساسی آینده یا بندهایی از آن را درباره اقتصاد، حقوق شهروندی، سیاست خارجی، مدیریت دولتی و غیره برایمان فرستادند. همچنین، گروه‌های سازمان یافته‌ای تماس گرفتند و ابراز علاقه برای همکاری کردند که هنوز با برخی از آنها گفتگو و همیاری داریم.

در داخل کشور هم کم کم شخصیت‌ها و گروه‌های سازمان یافته و برخی از فعالان مدنی، صنفی و حتی روحانی به ما توجه نشان دادند؛ و همزمان عضویت ما رو به افزایش نهاد. با این هم‌اندیشی‌ها موفق شدیم چندین سند مهم برای چگونگی اداره ایران آینده طراحی و تدوین کنیم:

1- منشور حقوق شهروندی برای ایرانیان.

2- دیدگاه‌های ما درباره آنچه ایران آینده باید باشد.

3- راهکارهای ما درباره چگونگی عملی کردن دیدگاهها.

4- طرح سیستم انتخاباتی ایران آینده که همه مردم و همه استانها، شهرها و روستاها قدرت برابر برای گزینش نمایندگان خود از ریاست جمهوری تا نمایندگان مجلس‌ شورای ملی و مجلس مهستان ملی، شوراهای استانی، شوراهای شهری و روستایی؛ برای تضمین توان ابراز و دست یافتن به نیازهایشان داشته باشند.

5- طرح لغو اعدام و حذف زندان تنبیهی و تبدیل زندان به اردوگاه اصلاحی و آموزشی.

6- طرح انتقال قدرت مسالمت آمیز از جمهوری اسلامی به یک حکومت مردم سالار حقوق بشری همراه با عفو عمومی و تضمین امنیت کامل جانی و مالی حکومتگران کنونی.

7- بهبود منشور ملی جبهه ملی ایران به عنوان درونمایه قانون اساسی آینده، همراه با بهره برداری از پیشنهادهای قانون اساسی دریافت شده از کنشگران برونمرز و درونمرز.

8- طرح جامع آموزش در ایران، شامل آموزش رایگان تا پایان دانشگاه و ارتقای حقوق و مزایای آموزگران به بالای میانگین ملی.

9- طرح بازگشت نیروی انتظامی به تشکیلات سازمانی شهربانی.

10- طرح ادغام سپاه پاسداران در ارتش ملی ایران با شرایط آموزش و درجه بندی ارتش.

11- طرح‌های بهبود و روزآمد سازی حقوق و مزایای کارگران و کارمندان به سطح میانگین ملی.

12- زمینه سازی برای تشویق ایرانیان مهاجر به بازگشت به ایران و مشارکت در بازسازی میهن.

13- تصویب طرح‌های مشوق و تضمین امنیت سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و انتقال تکنولوژی.

14- طرح آموزش مجازی رایگان در کشورداری و مدیریت جنبه‌های گوناگون مدیریت بهینه کشور با شرکت بهترین استادان دانشگاهی توسط جبهه ملی ایران، سامان ششم.


اکنون میخواهیم در پی فراخوان سال 1397 از نخبگان ایرانی سراسر جهان برای هم‌اندیشی و یاری رسانی به ما در شورای ششم جبهه ملی ایران که بسیار موفقیت آمیز بود، فراخوان جهانی دیگری بدهیم و از همه کنشگران سیاسی غیرمسلح داخل و خارج کشوردرخواست کنیم که بجای دهها سازمان شخصی یا گروهی که اعلام هدف‌های مشابهی به عنوان گذار از جمهوری اسلامی و دموکراتیک کردن حکومت کرده‌اند، هم‌کاسه شویم و نه به آینده خود بلکه تنها به آینده میهنمان که امروز به علت بیش از چهار دهه غارت و ویرانی در خطر مستعمره شدن هم هست بیاندشیم
.

ما باید بلندپروازی‌های خود را کنار بگذاریم و نخست در اندیشه و عمل به نجات میهن بیاندیشیم. باید کشوری وجود داشته باشد که ما بخت دستیابی به مقام‌ها و ریاست‌ها و رویاها و آرزوهای خود داشته باشیم. شما همه می‌توانید در دوران پسا-جمهوری اسلامی حزب تشکیل بدهید، در انتخابات آزاد شرکت نمایید و به هر مقامی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید؛ ولی اکنون هر کدام از ما باید مانند یک کارگر ساده ملت ایران یک بیل بدست بگیریم و این سنگ بزرگ را که گیاه گلبار ایران را زیر چکمه و فساد خود له کرده است به کناری بگذاریم تا دوباره رشد کند و ایران ما را گلباران نماید. وقت را نکشید.

کورش زعیم، سخنگوی شورای ششم جبهه ملی ایران

تهران – سوم بهمن 1400خ، 21 ژانویه 2022م

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0