صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > محمد امینی پژوهشگر تاریخ درگذشت

محمد امینی پژوهشگر تاریخ درگذشت

دو شنبه 17 اكتبر 2022

محمد امینی، پژوهشگر تاریخ و نویسنده ایرانی روز ۱۶ اکتبر ۲۰۲۲ / ۲۴ مهر ۱۴۰۱ در سن ۷۱ سالگی در آمریکا درگذشت. نصرت‌الله امینی، از سیاسیون ملی‌گرا و از مقام‌های دولتی در زمان دولت محمد مصدق و دولت مهدی بازرگان، پدر آقای محمد امینی بود.

کتاب «سوداگری با تاریخ» آخرین اثر محمد امینی بود. پیش از آن ایشان چند کتاب درباره زمانه و افکار و آرای احمد کسروی نوشته است. گفته شده که محمد امینی یکی از پرکارترین پژوهشگران در شناساندن احمد کسروی و آثار اوست. آقای امینی هم‌چنین نویسندهٔ بخش‌هایی از مقالهٔ کسروی در در دانش‌نامه بزرگ ایرانیکاست.

«مهشید امیرشاهی» نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی درباره کتاب «سوداگری با تاریخ» نوشته است: «به تصور من سوداگری با تاریخ از این پس مکمل بی‌چون و چرای همه تحقیقاتی خواهد بود که در آینده در بارهٔ این دوره از تاریخ ما و نقش و مقام محمد مصدق به عمل بیاید و از این رهگذر، به گمان من، آقای امینی تاریخ نگاران و پژوهشگران فردا را از هم امروز وامدار خویش ساخته‌است.»

«محسن قائم‌مقام» از اعضای سرشناس جبهه ملی ایران در خارج از کشور کتاب «سوداگری با تاریخ» می‌گوید: «این کتاب از بهترین کتاب‌های مستند تاریخی در پوشش تاریخ پر نشیب و فراز نهضت ملی ایران بشمار می‌رود. نگارش این کتاب بدون تردید خدمتی بزرگ بمردم ایران و علاقه مندان تاریخ آزادی و دمکراسی در جهان است. کتابی است سطح بالا، پرمحتوا و وزین که همه مطالب را صمیمانه و صادقانه و با اخلاص و پاکی نیت و با انشائی دلپذیر عرضه داشته‌است.»

***

اطلاعیه خانواده امینی

با غمی عظیم و با دردی بی‌نهایت و با قلبی پر از غم به اطلاع همگان می‌رسانیم که برادر و پدر عزیزمان محمد امین امینی در روز ۱۶ اکتبر در ساعت ۱ بعد از ظهر در خانه دخترش رکسانا ما را ترک کرد.
محمد امینی انسانی برجسته، پژوهشگری بی‌نظیر، وطن‌پرستی بدون ادعا و عاشق ایران و آزادی، همواره برای دموکراسی، اجرای قانون و حقوق بشر مبارزه کرد. او که حافظه‌ای استثنانی داشت تاریخ ایران را مرور می‌کرد و سخن می‌گفت. رفتن او در سن ۷۱ سالگی فقدانی است برای تمام دوستداران و یاران او که او را دوست می‌داشتند و همراه او بودند.
برای خانواده ما رفتن او سه ماه و نیم پس از مرگ مادر و مادر بزرگ‌مان ناهید، فقدانی است به نهایت غیرقابل تحمل. محمد امینی در تاریخ معاصر ایران ماندنی است.
یادت ای عزیز برای ما همیشه هست و راهت راه ازادی و سربلندی ایران.

نیما و رکسانا امینی
مسعود، محمود، فریبا و مهدی امینی

.

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0