صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > بیانیه‌ها > شانزدهم آذر روز همیشگی دانشجوی ایرانی

شانزدهم آذر روز همیشگی دانشجوی ایرانی

پنج شنبه 8 دسامبر 2022

نخستین جنبش سیاسی دانشجویی در تاریخ ایران در سال 1332 رخ داد. خیزش دانشجویان علیه محاکمه رئیس دولت محبوبشان دکتر محمد مصدق بود. یورش نظامی رژیم به دانشگاه و سرکوب دانشجویان همراه با کشتن سه دانشجو برای آرام نشان دادن اوضاع در آستانه ورود رئیس جمهوری امریکا بود. در آن روزها تنها دو دانشگاه در تهران داشتیم، دانشگاه تهران و دانشسرای عالی، و دهها هزار دانشجو که به علت کودتای ۲۸ مرداد و سرنگونی و محاکمه رییس و بنیانگذار تنها دولت دموکراتیک ایران ناراضی شده بودند.

امروز ما صدها دانشگاه داریم و میلیون‌ها دانشجو، که در تمامی طول زندگی دانشجویی خود از دولتهای وقت ناراضی و حتی متنفر بوده و هستند. ما نمی‌دانیم که آیا حاکمیت نه چندان عاقل و بسیار منفور مردم از قدرت این نیروی عظیم ناراضی آگاهی واقع‌گرایانه دارد یا در میان پول‌های و ثروتهای غارت شده از کشور و دزدیده از ملت، مست شهوت قدرت، تصور میکند که می‌تواند این نیروی آرمیده را با تهدید و محرومیت و زندان تا ابد مهار کند. 

جنبش دانشجویی ۱۸ تیر ۱۳۷۸ هم یک ۱٦ آذر بود، با خشونت بیشتر، تلفات بیشتر و ایجاد خشم بیشتر. جنبش اعتراضی انتخابات تقلب آمیز ۱۳۸۸ هم یک جنبش اعتراضی دانشجویی و یک ۱٦ آذر دیگر بود که مردم هم به آن پیوستند، ولی با خشونتگری بیشتر و زندانی کردن بیشتر و کشتار بیشتر و وحشیانه تر. همه اینها برای چه؟ برای اینکه دولتی بیسواد و نادان و غارتگر را به زور به ملت تحمیل کنند و کشور را به ویرانی و نابودی و اختلافات داخلی و جنگ داخلی بکشانند. امروز ما شاهد قدرت واقعی جنبش دانشجویی هستیم. در همه شهرها و در همه دانشگاهها جوانان ایرانی می‌گویند که دیگر تحمل تبعیض، خشونت و غارتگری و بیسوادی و ناهوشمندی رژیم تحمیلی را ندارند.

حاکمیت تحمیلی بر ملت ایران هنوز یاد نگرفته که جایگاه اندیشه، نوآوری و پرورش سیاست ملی، و روش‌ مدیریت بهینه کشور در دانشگاه است نه در مسجد و تکیه. هنوز نفهمیده که آموزش دانشجویان توسط استادان دانشمند و فرهیخته و متخصصان فن و حرفه است نه مداحان و روضه‌خوانان و پامنبری‌ها. این دانشجویان هستند که آینده کشور را رقم می‌زنند و هرگز نمی‌توان آنان را با گروه‌های سرکوب و تهدید و ضرب و جرح و زندان مرعوب کرد.

روند افزایش تصاعدی خشونت‌ حکومتی علیه دانشجویان و دختران و زنان ما در طی چهار دهه گذشته، جامعه را آماده یک انفجار بزرگ مردمی کرده است. جامعه دانشجویی را دیگر نمی‌توان با وعده‌ و سیاست‌ صبر و انتظار فریب داد. حاکمیت باید تسلیم خواست دانشجویان و زنان میهن ما شود که دیگر ملت ایران شما بیگانگان به فرهنگ ایرانی را نتواند تحمل کرد.

باید از فرصت استفاده کرد و برای جبران خطاها و خیانت‌ها و جنایت‌های گذشته به صدای دانشجویان و آنچه آنان برای آینده خود و کشورشان می‌خواهند توجه کرد و ارزش قایل شد. اگر مدیریت بسیار ناکارآمد کشور نتواند خواسته‌های ملت را برآورده کند، که نتوانسته و نمی‌تواند، و اگر سنگ اندازی و خیانت پیشگی تندروان و جنایت پیشگی مهار نشود، جامعه دانشجویی با استقبال از خطر، آخرین و تصمیم گیرنده‌ترین ۱٦ آذر را بزودی خواهد آفرید.

کورش زعیم،

سخنگوی شورای ششم جبهه ملی ایران
تهران - ۱٦ آذر 1401خ، 7 دسامبر 2022م

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0