صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > دیدگاه‌ها > پيام شادباش سال نو ۲۰۲۳ ميلادي

پيام شادباش سال نو ۲۰۲۳ ميلادي

شنبه 31 دسامبر 2022

آغاز سال ۲۰۲۳ ميلادی را به همه هم ميهنان مسيحي و دوستداران مسیحی ایرانیان در سراسر جهان شادباش مي‌گويیم و اميدواریم كه سال نو نويدبخش روندی در راستاي رهايی و آزادی ملت ایران باشد و ما ايرانيان بتوانيم سال نو را سال سرآغازی نو بشمار آوريم.

بزرگداشت زايش حضرت عيسا براي ما ايرانيان كه پشتوانه تاريخي و فرهنگي آن را به جهان هديه كرده‌ايم، معنايي بس ژرفتر از بزرگداشت يك پيامبر مسالمت جو و مردمي دارد. ميلاد مسيح نماد قدرت فرهنگي و نفوذپذيري انديشه خداشناسي انسان‌دوستانه و زيباي ايراني است. افسانه پشتیبانی ایران از مادر پيامبر، فرستادن سه سفير از سوي ايران به پلستين براي پشتيباني مالي و نظامي برای احترام به مادر حضرت عيسا، نگه‌داشت آيين‌هاي ايراني در مراسم ديني مسيحي و برپايي كليساها و مسجدها بر روي مهرابه‌هاي ایرانیان کهن در سراسر آسيا و اروپا، نشانگر بنيادي بودن انديشه ايراني در فرهنگ غرب و خاورميانه است. ولی دیکتاتوری و ستمگری به مردم به نام دین هم در قرون وسطی در مسیحیت سرانجام شکست خورد و هم در ایران می‌بینیم که پس از صدها سال در حال شکست خوردن در همه کشورهای مسلمان است. برای اینکه دین مردمی و اختیاری شود، باید دیکتاتوری‌های مذهبی و ایدئولوژیک را شکست داد.

در روند پاكسازي جهان از حكومت‌های ديكتاتوري و ضد مردمي، در طی تنها بیست سال 1960 تا 1980، بیش از60 کشور جهان از دیکتاتوری و مستعمرگی به گونه‌اي مردمسالاری تبدیل شدند. این نشانگر آن بوده است كه جامعه بشری دیگر تحمل خشونت و فساد ساختاری به بهانه ایدئولوژی را ندارد و خود را براي تمدني نوين آماده مي‌كند. جهانی شدن هرگز تحقق نخواهد یافت اگر همه کشورهای جهان مردم‌سالار نگردند و رعایت حقوق بشر در سراسر جهان نهادینه نشود.

سر برآوردن دمل‌های چرکین افراطگرایی و خشونت‌گرایی بر پایه تعصب ایدئولوژیکی، یا سوء استفاده از تعصب مذهبی بر پایه توطئه‌های سیاسی و بلندپروازی‌های سلطه‌گرانه قرون وسطایی، که بی تردید نابود و ریشه آنها خشک خواهد شد، نشانه اراده جامعه بشری برای پاکسازی درونی و دستيابي به آرمان يكپارچگي سياسي در سراسر جهان است؛ آرماني كه بیست و شش سده پيش كورش بزرگ بنیانگذار آن بود و آزادی انديشه و آزادي گزينش را حق مسلم انسان‌ها اعلام كرد.

حكومت‌های خودكامه و فاسد و ضد مردمي که فقط یک‌صد سال پیش اکثریت کشورهای جهان را تشکیل می‌دادند، اکنون انگشت شمار هستند؛ و سردمداران آنها كه باقي مانده‌‌اند از سرنوشت امثال پینوشه، میلوسویچ، صدام حسين و معمر قذافی و امثال آنها عبرت بگيرند و به صداي ملت خود و ضروريات جهان امروز پاسخ بدهند كه فردا برایشان خيلي دير خواهد بود.

مذهب و باورهای هر شهروند مربوط به شخص خودش است. باورمندی یا ترک باورهای شهروندان مربوط به خودشان است و حکومت حق دخالت در آنها را ندارد. هرگونه فشار و تهدید و خشونت و اجبار در این زمینه تخلف فاحش حقوق شهروندی مردم و جنایت علیه بشریت است. سرنوشت این حکومت اسلامی تحمیلی خشن و فاسد بر ایران هم در آینده‌ای نه چندان دور روشن خواهد شد. ما از هم میهنان مسیحی و دیگر باورهای مذهبی که به علت جنایت‌، خشونت و ستمگری جمهوری اسلامی از میهن مجبور به مهاجرت شده‌اند می‌خواهیم که تا سال نو آینده آماده بازگشت به میهن شوند تا در شکوفایی ایران عزیزمان مشارکت داشته باشند.

جبهه ملی ایران – شورای ششم
کورش زعیم، سخنگو
تهران، ایران
۱۱/۱۰/1401خ

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0