صفحه نخست  |  متن سند همبستگی  |  شورای اجرایی  |  هموندان همبستگی  |  پیوستن به هموندان  |  Facebook  |  Declaration of Formation

پذيرش > گزارش > هئیت حقیقت یاب بین المللی سازمان ملل متحد

هئیت حقیقت یاب بین المللی سازمان ملل متحد

جمعه 24 مارس 2023

ریاست محترم هئیت حقیقت یاب بین المللی سازمان ملل متحد، خانم سارا حسین

بر اساس مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، هئیت حقیقت یاب در امور ایران موظف است به شکل مستقل کارتحقیق و ثبت موارد نقض حقوق بشر در ایران را از روز 25 شهرویور (16 سپتامبر 2022 (مهسا امینی) به عهده گیرد و نتایج آنرا به اطلاع عموم برساند.

ریاست محترم، خانم سارا حسین

همانطور که مستحضر هستید در ماه سوم دسامبر 2022 از سوی دستگاه قضائی نظام جمهوری اسلامی یک لیست 25 نفره از اسامی افرادی که به اعدام محکوم شده اند به شرح زیر منتشر شده است که در میان آن سه کودک زیر 18 سال نیز وجود دارد.
سعید شیرازی، محسن رضازاده قراقلو، ماهان صدرات مرنی، سهند نورمحمدزاده، محمد قبادلو، محمد بروغنی، سامان صیدی، محسن شکاری، توماج صالحی، مجید رهنورد، محمدمهدی کرمی، سیدمحمد حسینی، آرین فرزام‌نیا، امین مهدی شکراللهی، رضا آریا، مهدی محمدی، محمدامین اخلاقی، بهزاد علی کناری، جواد زرگران، شایان چارانی، حمید قره حسنلو، فرزانه قره حسنلو، امیرمحمد جعفری، رضا شاکر و علی معظمی گودرزی.

هئیت محترم حقیقت یاب بین المللی سازمان ملل متحد

از میان لیست اعلام شده تا کنون بیش از 4 نفر اعدام شده اند از جمله محسن شکاری، محمد مهدی کرمی 22 ساله، سید محمد حسینی 20 ساله، مجید رهنورد و تعداد بسیاری دیگر در انتظار اجرای حکم اعدام می باشند.

ریاست محترم، خانم سارا حسین

از آنجائیکه انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران و جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر به لغو حکم اعدام درجهان باور دارند، در مورد ادامه اجرای حکم اعدام افراد مذکور در لیست قوه قضائیه جمهوری اسلامی به شدت نگران می باشند. صرف نظر از نگرانی اصلی فعالان حقوق بشر برای یافتن راهکاری عملی در جهت جلوگیری از اعدامها، از آنجا که این اعدامها رابطه مستقیم با وقایع ماههای اخیر دارد و وظیفه عمده هئیت حقیقت یاب بررسی و توصیف حقایق مربوط به طبیعت برخورد حکومت با این اعتراضها است، آگاهی از روند ارزیابی یافته ها این هئیت در مسیر کشف حقایق برای همگان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به همین لحاظ و به موجب رعایت اصول شفاف سازی در زمینه تحقیقات بین المللی، سازمان های دفاع از حقوق بشر از آن مقام مسؤل استدعا دارد گزارشی هرچند مختصر در باب مجموعه اقدامات هئیت حقیقت یاب از بدو تاسیس تا کنون به انضمام یافته ها و نتایج مربوطه به این انجمن را جهت آگاهی رسانی عمومی ارائه دهد. همچنین قابل ذکر است که هئیت محترم حقیقت یاب بین المللی سازمان ملل متحد به تعداد کشته شدگان شهروندان در اعتراضات مسالمت آمیز مردم استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، کردستان، گیلان، آذربایجان غربی و تهران توجه لازم را مبذول دارند.

پیشاپیش از همکاری شما و تمامی اعضای هئیت در این زمینه و در مسیر پیش رو سپاسگزاریم.

انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران – مونترال، کانادا

جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر

تاریخ: 24 اسفند 2023

کپی رایت © 2023 - همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران | استفاده از مطالب سايت با ذکر منبع آزاد ميباشد | | نقشه‌ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0